بندر چابهار

شهرستان چابهار با مساحتی حدود 17 هزار و 155 کیلومتر مربع در جنوب شرقی ایران در کنار آب های گرم دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است.

1393/06/12

چابهار، هم آواز با اقیانوس

این شهرستان از جانب شمال به شهرستان های ایرانشهر و نیکشهر و از جنوب به دریای عمان و از شرق به پاکستان و از غرب به استان های کرمان و هرمزگان محدود است. بندر چابهار، مرکز شهرستان با وسعتی بالغ بر 11 کیلومترمربع در ارتفاع 7 متر از سطح دریا قرار گرفته است. فاصله هوایی شهرستان چابهار تا تهران یکهزار و 453 کیلومتر و فاصله زمینی از طریق جاده ایرانشهر به کرمان یکهزار و 961 کیلومتر است. این شهرستان دارای حدود 300 کیلومتر مرز آبی در دریای عمان است. شرایط آب و هوایی و همجواری منطقه آزاد چابهار با دریا، نزدیکی به مدار رأس السرطان و قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی شبه قاره هند و جبهه های استوایی موجب شده که دارای آب و هوایی گرمسیری و معتدل با رطوبت نسبی باشد. این منطقه گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است. جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار هر ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به این منطقه جذب می کند.

خلیج چابهار با جلوه های بی نظیر طلوع و غروب خورشید در دریا که بدون شک زیباترین منظره طلوع و غروب کشور است یکی از این جاذبه های طبیعی است.

چابهار، هم آواز با اقیانوس(1)

در کناره های دریای عمان و قسمت جنوبی شهرستان چابهار صخره های بزرگی در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی به وجود آمده که چشم اندازی زیبا را تشکیل داده است. این بخش از سواحل را به خصوص در هنگام غروب می توان به عنوان یکی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران نام برد زیرا دیواره های صخره ای و مناظر دلنشین مانند آکواریومی طبیعی با انواع ماهی همواره بینندگان را به شگفتی وا می دارد.

بندر چابهار دارای 2 اسکله بزرگ شهید کلانتری و شهید بهشتی ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 تا 20 هزار تن کالا را دارد.

در چابهار چند اسکله صیادی وجود دارد که 3 اسکله صیادی تیس، رمین و بریس از بقیه دیدنی تر هستند. اسکله تیس در داخل محوطه منطقه آزاد و رمین در 10 کیلومتری و بریس در 60 کیلومتری چابهار قرار دارد تماشای لنج ها و قایق های ماهیگیری و صیادان دریا دل که در حال صید ماهی های گوناگون و شاه میگوها، محصولات دریایی منحصر به فرد منطقه هستند دیدنی و خاطره انگیزاست.

گل فشان ها

در میان دشت کهیر و تنگ و در 20 کیلو متری روستای کهیر در مسیر جاده تنگ گالک به فاصله چند کیلومتری 3 تپه کوچک گل فشان به ارتفاع 10 تا 20 متر وجود دارد که 2 تای آنها همانند تپه بوده و از چند سال پیش غیرفعال شده است و سومی شکل یک آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است که یک پدیده منحصر به فرد طبیعی است و نظیر آن فقط در 3 نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش می کند.

تالاب لیپار

چابهار، هم آواز با اقیانوس(1)

در15 کیلومتری شهر چابهار بعد از روستای رمین در مسیر جاده ساحلی گواتر و در تنگه صخره های مشرف به دره ای سبز و زیبا قرار دارد که از بالای آن روستای لیپار در میان سبزه زارها پیداست. در میان 2 کوه که فاصله چندانی با هم ندارند آب بندی ایجاد شده که آب های سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است و به آبگیری به طول 14 کیلومتر تبدیل شده است. در این آبگیر چشم نواز انواع بوته ها و درختچه ها از نوع گز و کلیر و چش با چشم اندازی زیبا، منطقه ای بکر با اکو سیستم خاصی را به وجود آورده است. پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووس کن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و خوتکا در این اکوسیستم زندگی می کنند.

یکی از درختان بزرگی که در نوار ساحلی چابهار می روید انجیر معابد(لورلول) و به زبان محلی ها کرگ است که در تمام اعضای آن شیره سفید رنگی جریان دارد و از درختان تیره کائوچویی به شمار می آید. تاج این درخت بزرگ و پهن و از انشعاب های آن ریشه های نا بجا می روید. پوست درخت صاف و خاکستری، برگ هایش بیضی شکل، ساده و درشت است. میوه هایش نارنجی رنگ و به درشتی فندق و قابل خوردن است. این درختان دارای قدمتی بالای صد سال هستند و اکثراً در نزدیکی زیارتگاه ها قرار دارند. در حال حاضر در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار، کوپان سر و. .. از این درخت ها وجود دارد.

چابهار، هم آواز با اقیانوس(1)

در ناحیه ساحلی خلیج گواتر بویژه در خور باهو و در نزدیکی محلی که رودخانه باهو کلات به دریای عمان می ریزد، جنگلی بسیار زیبا و قابل توجه از گونه حرا پدیدار می شود. حرا درختچه ای است که در مرداب های نواحی گرم کرانه های عربستان، مصر و جنوب ایران از جمله شهرستان چابهار می روید. از مشخصات حرا این است که دانه اش روی درخت مادر رشد اولیه را طی کرده و سپس نهال جوان حاصل از درخت جدا شده و به مرداب می افتد. برگ های حرا بادوام است و ظاهر بیضی شکل و منتهی به یک خامه باریک است. قسمت مورد استفاده پوسته شاخه آن است و در حال حاضر این جنگل یکی از زیباترین منظره های موجود در چابهار و منطقه گواتر است.

رودخانه باهو کلات

باهوکلات یکی از پر آب ترین رودخانه های استان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب بلوچستان به حساب می آید. این رودخانه آب های مناطق وسیعی از مناطق جنوبی شهرستان ایرانشهر و شهرستان چابهار را جمع آوری و به دریای عمان سرازیر می کند رودخانه باهوکلات در 90 کیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر دریای عمان سرازیر می شود. این رودخانه بویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانی از نظرگردشگری اهمیت فراوانی دارد شرایط و عوامل زیست محیطی در این رودخانه در مقایسه با سایر اکو سیستم های آبی از ثبات و پایداری کمتری برخوردار است به طوری که می توان گفت در اینجا زیستگاه آبی به نوعی با زیستگاه خاکی در هم آمیخته است. درباره آبگیر های کم عمق و موقت در امتداد سرتاسر رودخانه های این منطقه نیز همین مطالب صادق است. در این زیستگاه ها که گاه تا چند ماه بدون آب باقی می ماند جانورانی که حیات آنها به آب وابسته است نیز بهگونه ای حیرت انگیز خود را با شرایط محیطی وقف داده اند.

منبع : آکاایران

پل خلیج فارس؛ نماد گردشگری قشم

پل خلیج فارس؛ نماد گردشگری قشم

نام اصلی شهردزفول

نام اصلی شهردزفول

این همه زیبایی واقعی است؟

این همه زیبایی واقعی است؟

شهرستان میانه

شهرستان میانه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما