درمان سردرد به روش خانگی، بدون نیاز به قرص و دارو

درمان سردرد


درمان سردرد در اغلب موارد متاسفانه با خوردن مسکن انجام می شود. بیشتر مردم از عوارض خوردن مسکن ها آگاه نیستند.

انواع سردرد

سردردها به دو دسته سردردهای اولیه و سردردهای ثانویه تقسیم می شوند.

سردردهای اولیه

سردردهای اولیه شامل سردردهایی از نوع میگرن (که جز سردردهای شایع دسته بندی می شوند)، سردرد های خوشه ای و سردردهای روزانه می شوند. برخی از این نوع سردردها موروثی هستند و درمان سردرد برای این نوع افراد متفاوت است به طوری که هر شخص، بعد از مدتی می تواند بهترین راه درمان سردرد را برای خود بیابد.

درمان سردرد

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه نیز علل متفاوتی دارند و درمان سردرد این نوع بیماران دربرخی موارد به تشخیص پزشک معالج انجام می گیرد.

حدود 98 درصد سردردها خوش خیم هستند و به راحتی درمان سردرد انجام می گیرد. اما 2 درصد از سردردها به دلیل ضایعه مغزی یا وجود تومور ایجاد می شود. درمان سردرد این افراد مستقیما به دست پزشک معالج انجام می گیرد. 

برای درمان سردرد نوع یک یعنی سردردهای اولیه راه کارهایی وجود دارد که شما می توانید بدون خوردن مسکن اقدام به درمان سردرد خود کنید.

درمان سردرد بدون قرص و دارو

سردردها دلایل متنوعی دارند و قبل از اقدام به هرکاری برای درمان سردرد، بهتر است که به دنبال علت آن باشید.

بیشتر افرادی که دچار سردرد می شوند قبل از اقدام به هر کاری به سراغ مسکن ها می روند تا در درمان سردرد خود سرعت ببخشند اما متاسفانه نمی دانند که مسکن ها نه تنها در درمان سردرد موثر نیستند بلکه عوارضی جبران ناپذیر دارند. همان طور که می دانید مسکن ها فقط درد را ساکت می کنند ولی درد را از بین نمی برند. در واقع عصبی که درد را به مغز منتقل می کند تا شما احساس درد کنید بی حس می شود و کار انتقال را به خوبی انجام نمی دهد. با این توضیحات با خوردن مسکن درد شما از بین نمی رود، فقط شما از انتقال درد با خبر نمی شوید. پس برای درمان سردرد از مسکن های گیاهی که خواهیم گفت استفاده کنید. ما برای درمان سردرد شما راه کارهایی داریم که می توانید در طولانی مدت و در کوتاه مدت اقدام به درمان سردرد خود کنید.

اگر شما جز افرادی هستید که به طور مداوم با سردرد روبرو هستید بهتر است قبل از انجام هر کاری تغذیه ای که در طول هفته داشتید را بسنجید. یک لیست از غذاهایی که در طی چند هفته یا چند روز قبل خورده اید تهیه کنید. روزهایی که سردرد می گیرید را علامت بزنید و اگر ارتباطی با یک نوع غذا یافتید آن را از وعده غذاییتان حذف کنید. یکی از راه های درمان سردرد بررسی عادت های روزانه در طی مدت زمان طولانی است.

1.نقش تغذیه در سردرد

  1. رژیم های غذایی سخت اغلب باعث بروز سردرد می شوند.
  2. اگر جز کسانی هستید که قهوه را با معده خالی به عنوان صبحانه میل می کنید باید بگوییم که این امکان وجود دارد که سردردهای شما از خوردن قهوه در زمان ناشتایی شما است.
  3. خوردن پنیر و پرتقال هم با معده خالی در ایجاد سردرد موثر است. پس برای درمان سردرد به این نکات توجه کنید.

2.گل راعی و گل ساعتی در درمان سردرد

اگر سردرد شما از استرس، فشار روحی و یا افسردگی ناشی باشد کپسول گل ساعتی و گل راعی بخرید. این گیاه برای درمان سردرد ناشی از استرس و افسردگی مفید است. کپسول های این گیاهان در عطاری ها و داروخانه ها موجود است و شما می توانید برای درمان سردرد خود، روزانه دو عدد به مدت 20 روز مصرف کنید.

3. روغن گیاهی نعنا روشی برای درمان همه سردردها

این روغن به تنهایی موثر است اما اگر می خواهید در درمان سردرد خود سرعت ببخشید بهتر است این روغن را همراه با لیموترش و روغن اسطوخودوس مخلوط کنید و یک قاشق غذا خوری بادام یا روغن زیتون به آن اضافه کنید. آن را روی شقیقه ها و پشت گردنتان بمالید و به خوبی ماساژ دهید.

4. خوردن آب در درمان سردرد موثر است

شاید دلیل سردرد شما کمبود آب بدن باشد. پس به راحتی می توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب ولرم، در درمان سردرد خود موفق شوید. زمانی که شما نخستین علائم سردرد را می بینید فورا به خوردن یک لیوان آب اقدام کنید. خوردن آب را در طول روز انجام دهید. خوردن چای گیاهی نیز در درمان سردرد موثر است. انوع چای مانند نعناع و بابونه از مواردی هستند که می توانند در درمان سردرد موثر باشند. این دمنوش ها علاوه بر آب رسانی به بدن، با مسکن های طبیعی خود، سردرد را تسکین می دهند.

5. لیمو بخورید

لیمو ماده ای بسیار قدرتمند در درمان سردرد است. اگر سردرد شما از نفخ معده است برای درمان سردرد خود، لیمو را همراه با آب گرم بنوشید. می توانید یک فنجان چای لیمو را سه تا چهار بار در روز بنوشید. راه دیگر این است که خمیر پوست لیمو را روی پیشانی خود بمالید. همه این روش ها در درمان سردرد موثر است.

6. کیسه یخ استفاده کنید

وقتی از کمپرس آب سرد استفاده می کنید رگ های خونی سر شما بی حس می شود. این رگ ها بعد از بی حسی جمع تر می شوند و گردش خون را بهبود می بخشند. این روش در درمان سردرد بسیار موثر است. یک قطعه یخ را در کیسه فریزری بیاندازید و روی پیشانیتان پارچه ای قرار دهید. قطعه یخ را روی پارچه بگذارید. این کار را چندبار به مدت 10 دقیقه انجام دهید. امیدواریم در درمان سردرد شما هم موثر باشد.

7.به خوبی استراحت کنید

شاید سردرد شما ناشی از فکر و خیالاتی درباره مشکلات زندگی باشد که دست بردار نیستند. وقتی این فکر و خیالات شما را بدخواب کنند احتمالا با سردرد همراه خواهید بود. استراحت کافی و دیدن فیلم های طنز و کمدی می تواند در درمان سردرد موثر باشد. درواقع این موارد استرس را از شما دور می کند و بعد از درمان سردرد، شما می توانید با آرامش بیشتری به مسائل خود رسیدگی کنید. شاید بگویید میان این همه مشکلات دیدن فیلم کمدی را کجای دلم بگذارم. اتفاقا میان این همه مشکلات باید فیلم کمدی ببینید و در درمان سردرد خود جدی باشید. قطعا شما با سردرد نمی توانید به خوبی از پس حل کردن مشکلات برآیید.

8. ورزش کنید

ورزش هایی مانند آهسته دویدن و یا پیاده روی تند، شنا و به طور کلی ورزش های هوازی می تواند در تقویت گردش خون و درمان سردرد موثر باشد.

9. در تاریکی استراحت کنید

میگرن ها و سردردها معمولا با استرس، سر و صدا و نور تشدید می شود. استراحت کردن در تاریکی می تواند کمک بزرگی در درمان سردرد شما باشد. برای این کار به گوشه ای از خانه که آرام و بی سر و صداست بروید و چشم هایتان را ببندید. نفس عمیق بکشید تا سنگینی سرتان با نفس هایتان از بین برود.

10. خوردن کافئین در درمان سردردهای میگرنی

اگر سردرد شما میگرنی است برای درمان سردرد ناشی از میگرن می توانید به خوردن قهوه روی بیاورید. البته خوردن قهوه به تنهایی در درمان سردرد موثر نیست اما می تواند به آن بهبود ببخشد.

11. آب گرم برای درمان سردردهای مزمن

اگر از سردردهای مزمن رنج می برید برای درمان سردرد خود قبل از خواب ده دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید.
اگر سردرد شما ناشی از استرس از می توانید کیسه آب گرم را در پشت گردن خود قرار دهید. این کار باعث شل شدن عضلات شما می شود و در درمان سردرد نقش زیادی دارد.

12. زنجبیل گیاهی موثر در درمان سردرد

خوردن زنجبیل می تواند در درمان سردرد موثر باشد. این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و با خوردن دمنوش آن به تعداد سه تا چهار بار در روز، التهاب بدن را کاهش می دهد. این چای را بلافاصله پس از شروع سردرد بنوشید تا سردرد شما به سرعت کاهش یابد. تاثیر گذاری چای زنجبیل برای درمان سردرد، همان دقایق ابتدایی شروع سردرد است. پس از آن تاثیر کمی در درمان سردرد دارد.

13. سیب در درمان سردرد صبحگاهی

وقتی چشم هایتان را بعد از خواب باز می کنید و متوجه سردرد می شوید فورا یک سیب را همراه با کمی نمک بخورید. این کار در درمان سردرد شما موثر است.

14. درمان سریع سردرد با استفاده از دارچین

برای درمان سردرد در کوتاه ترین زمان می توانید با استفاده از دارچین و کمی آب، خمیری تهیه کنید و آن را روی شقیقه ها و پیشانی خود بگذارید. نیم ساعت دراز بکشید. در کوتاه ترین زمان سردرد شما تسکین می یابد. این روش برای درمان سردردهای ناشی از قرار گرفتن در هوای سرد بسیار موثر است.

15. مواد غذایی منیزیم دار و کلسیم دار بخورید

مواد غذایی که دارای منیزیم و کلسیم هستند در کاهش علائم و نشانه های سردردهای مرتبط با استرس مفید هستند. این دو ماده در کلم بروکلی، شیر سویا؛ آجیل، اسفناج، لوبیا به وفور وجود دارند و در درمان سردرد شما بسیار موثر است.

منبع : اختصاصی وبگردها

علل سوزش در سر چیست؟

علل سوزش در سر چیست؟

آیا رابطه ی جنسی به درمان میگرن کمک میکند؟

آیا رابطه ی جنسی به درمان میگرن کمک میکند؟

علت سردرد های بعد از غذا کشف شد

علت سردرد های بعد از غذا کشف شد

امگا 3 چه تاثیری بر سردرد های میگرنی دارد؟

امگا 3 چه تاثیری بر سردرد های میگرنی دارد؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما