درمان سرماخوردگی با روش های خانگی

درمان سرماخوردگی


درمان سرماخوردگی در کوتاه ترین زمان، کار ساده ای است. در صورتی که شما این نکات را رعایت کنید، مطمئن باشید که به سادگی می توانید اقدام به درمان سرماخوردگی خود کنید.

روش های درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی از آن دسته بیماری هایی است که هر شخصی دوست دارد فورا به دنبال راهی برای درمان سرماخوردگی خود باشد زیرا این بیماری که از آن به نام زکام حاد نیز یاد می شود، ممکن است هر فرد را از 2 روز تا چند ماه درگیر کند. هر چه درمان سرماخوردگی زودتر انجام شود نتیجه بهبود بیمار بیشتر می شود

سرماخوردگی شدید

 اغلب بیمارانی که مبتلا به سرماخوردگی ساده هستند دردی را احساس نمی کنند و فقط احساس خستگی و خواب آلودگی دارند اما اگر بیمار در همین مراحل اولیه بیماری، به درمان سرماخوردگی بپردازد، قطعا سرماخوردگی پیشرفت نخواهد کرد و به  موارد شدیدتر که دچار آبریزش بینی، تب و گلودرد و ... می شود نمی رسد. هر چه سرماخوردگی شدیدتر شود درمان سرماخوردگی سخت تر می شود و بیمار مجبور است زمان بیشتری را صرف کند تا بهبود یابد. اگر می خواهید در زمان کوتاهی به درمان شدیدترین سرماخوردگی خود بپردازید، به موارد زیر توجه فرمایید.

درمان سرماخوردگی با روش های ساده

1. درمان سرماخوردگی با آب نمک

با آب نمک و یا سرم های شستشو که در داروخانه ها موجود است، بینی خود را مرتبا بشویید تا چرک های آن خارج شود. شما می توانید از یک سرنگ بدون سوزن برای این کار استفاده کنید. صورت خود را کمی مایل به شانه هایتان خم کنید. از یک سوراخ بینی، محلول را وارد کنید. محلول از سوراخ دیگر بینی خارج می شود. این کار می تواند در درمان سرماخوردگی شما، مفید باشد.

2.نوشیدن زیاد مایعات در روز

حداقل 6 لیوان در روز آب بنوشید. یادتان باشد که نوشیدنی های دیگر مثل قهوه و چای غلیظ و سودا را در این دوران مصرف نکنید. زیرا میزان آبرسانی به بدن را کمتر می کند و درمان سرماخوردگی شما را به تعویق می اندازد. خوردن مایعات و متعادل بودن آب بدن، در این دوره بسیار مهم است و به درمان سرماخوردگی کمک می کند.

3. خواب کافی داشته باشید.

خودتان را گرم نگه دارید و خوب بخوابید. با این کار علاوه بر بهبود شما، ویروس یا باکتری سرماخوردگی به دیگران منتقل نمی شود. خواب خوب، باعث نگهداری انرژی می شود. بدن نیز همه انرژی ذخیره شده را برای مبارزه با سرماخوردگی به کار می برد. بدین ترتیب شما می توانید با استراحت و خواب کافی، به درمان سرماخوردگی خود بپردازید.

4. مواد مقوی و مناسب بخورید.

مواد مقوی بخورید. وقتی بدن شما با بیماری سرماخوردگی درگیر است، به مواد مقوی نیازمند است تا بتواند مقابل این بیماری مبارزه کند. استفاده از مواد شور، چرب و سرخ کردنی را کنار بگذارید. غذاهایی که سبک و مغذی هستند را انتخاب کنید. در این صورت بدن برای هضم آن ها انرژی زیادی صرف نمی کند و انرژی ذخیره شده اش را صرف درمان سرماخوردگی می کند. سوپ، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی، انواع میوه ها می تواند تغذیه مناسبی برای دوران سرماخوردگی شما باشد.

5.جوراب بپوشید.

پوشیدن جوراب را فراموش نکنید. زمانی که پاهایتان را گرم نگه می دارید بدن شما شروع به گرم شدن می کند. دمای بالای بدن، مانع رشد باکتری ها و ویروس ها می شود. بدین ترتیب می توانید به درمان سرماخوردگی خود بپردازید.

6. شلغم بخورید.

اگر فصل شلغم است، حتما از شلغم استفاده کنید. شلغم باعث بهبودی شما می شود. دلیل این که ایرانی ها از شلغم برای درمان سرماخوردگی استفاده می کنند این است که شلغم سرشار از ویتامین C وB است و برای کسانی که دچار سرفه های شدید هستند استفاده می شود.

سرماخوردگی

مطالب زیر هم می تواند کمک کننده درمان این بیماری باشند. 

منبع : اختصاصی وبگردها

چگونه از آنفولانزا و سرماخوردگی پیشگیری کنیم؟

چگونه از آنفولانزا و سرماخوردگی پیشگیری کنیم؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما