شارلیز ترون

زندگینامه شارلیز ترون بازیگر زیبا و جذاب هالیوودی

شارلیز ترون

شارلیز ترون هنرپیشه و تهیه کننده آفریقای جنوبی- آمریکایی است که در 7 اوت 1975  در مزرعه ای خارج از روستای بنونی آفریقای جنوبی که یکی از روستاهای کوچک نواحی ژوهانسبورگ است متولد شد. پدرش چارلز ترون مکانیک و مادرش گردا در کار ساخت و ساز جاده بود. پدر او که اصلیت فرانسوی داشت با مادرش که آلمانی تبار بود در آفریقای جنوبی به دنیا آمده بودند. ترون در سن 15 سالگی شاهد کشته شدن پدرش توسط مادرش بود. پدر او در حالت مستی به او و مادرش حمله می کند و مادرش برای دفاع از خود با اسلحه به او شلیک می کند که بعدا دادگاه اعلام می کند که مادر ترون بی گناه است. ترون تا سال ها حقیقت مرگ پدرش را آشکار نکرده بود و فقط مرگ او را تصادف اعلام می کرد. او که تنها فرزند خانواده اش بود در دوران کودکی در کنار والدین خویش به کمک در کشاورزی و نگهداری حیوانات می پرداخت. در سن 4 سالگی از طریق یک معلم انگلیسی رقص باله را تاحدودی یاد گرفت و در 13 سالگی به مدرسه شبانه روزی ژوهانسبورگ فرستاده شد و در آنجا شروع به تحصیل کرد.پس از مرگ پدرش شارلیز تحصیل را رها کرد و به تشویق مادرش به سمت مدل شدن رفت. او در 16 سالگی به میلان رفت و در آن جا به مدت یک سال مدل بود. بعد از یک سال به دلیل بی علاقگی به مدل شدن به نیویورک رفت. او در راه تبدیل شدن به یک رقاص حرفه ای باله دچار مصدومیت شدید زانو شد و این حرفه را کنار گذاشت.

حرفه شارلیز ترون به طور جالبی آغاز شد. او که به لس آنجلس رفته بود بعد از 8 ماه اقامت هنوز کاری که درآمد داشته باشد نیافته بود. مادرش هزینه او را برای کرایه خانه می داد. یک روز مادرش پول کرایه خانه را به صورت چک  به ارزش 500 دلار برایش ارسال کرده بود و او به یک بانک در بلوار هالیوود رفت. مسئول بانک که از نقد کردن چک امتناع کرده بود با عصبانیت شارلیز رو به رو می شود. در این هنگام مردی به نام جان کراسبی که یک استعداد یاب بود کارت ویزیتش را به او می دهد و از او می خواهد که با او تماس بگیرد. شارلیز ابتدا به صحت سخن این فرد شک می کند اما بعد از تماس با او، آن مرد او را به چندین نفر معرفی می کند.

 او در کارهای خیریه زیادی شرکت کرد و خود موسسه ای برای کمک به مردم کشورش دارد. شارلیز ترون از اعضای فعال حمایت از حقوق زنان و دفعاع از حقوق حیوانات و حامی حقوق همجنسگرایان است. 

آغاز کار شارلیز ترون بچه های مزرعه 3 در سال 1995 بود. شارلیز جوان که 19 سال داشت در این فیلم نقش کوتاه و بدون کلامی را داشت. فیلم دوم او در سال بعد به نام 2 روز در دره روی پرده سینما رفت. در این فیلم او نقش مهمی داشت و در همان سال در فیلم کاری که می کنی نیز بازی کرد که به گفته خودش نقش مهمی در بازیگر شدن وی داشت.
تام هنکس بازیگر مورد علاقه شارلیز ترون بود که او از کودکی به دیدن فیلم های او می نشست. او می گوید وقتی تام هنکس مرا برای بازی در نقش کوتاهی از فیلمش انتخاب کرد با خودم گفتم پس می توانم در این شغل موفق شوم و کارم را جدی گرفتم.
یکی از فیلم های فوق العاده تاریخ سینمای هالیوود فیلم وکیل مدافع شیطان است در این فیلم ترون 22 ساله با آل پاچینو و کیانوریوز به ایفای نقش پرداخت. این فیلم که ساخته تیلور هاکفورد بود اولین فیلم مهم ترون محسوب می شد. او برای بازی در این فیلم نامزد جایزه بهترین بازیگر زن فیلم درام از جشنواره فیلم بلک باستر شد.
او در سال 1999 با جانی دپ در فیلم وودی آلن و یا همسر فضانورد همبازی شد. ترون در فیلم قوانین خانه سایدر که جزو بهترین فیلم های سال 1999 بود بازی کرد. این فیلم نامزد 7 جایزه اسکار شد. در این فیلم او به ایفای نقش کندی پرداخت. کندی زنی جوان بود که به دلیل جدایی از همسرش که به جنگ رفته با هامر رابطه پیدا می کند.
در سال 2000 ترون مجددا در فیلم نوامبر شیرین که دیدن این فیلم برای افراد زیر 18 سال ممنوع است با کیانو ریوز همبازی شد. این فیلم که فیلم رمانتیک-دراماتیک آمریکایی است بازسازی شده نسخه قدیمی خود است که در سال 1968 ساخته شده بود. خلاصه این فیلم زندگی یک ماهه کیانو ریوز در کنار شارلیز ترون است تا معنای زندگی را بفهمد و در گیر عشق و علاقه شود.
شهرت اصلی ترون از سال 2003 آغاز شد و در شغل ایتالیی به بازی در کنار بازیگرانی چون مارک والبرگ، جیسون استاتهام و ادوارد نورتون پرداخت. در سال 2008 پتی جنکینز با دیدن فیلم وکیل مدافع شیطان تصمیم گرفت نقش اول فیلم هیولا را به ترون بدهد. فیلم هیولا بر اساس واقعیت بود و داستان نخستین قاتل سریال زن در تاریخ آمریکا را روایت می کرد. ترون در این فیلم نقش ایلین وورنوس را بازی کرد. کسی که چند روز قبل از فیلمبرداری اعدام شده بود. ترون هنگامی که این فیلم را بازی می کرد 30 پوند به وزنش اضافه کرد و نامه هایی که طی 12 سال توسط این قاتل به دوستش فرستاده میشد را خواند تا با نقش او انس بگیرد.
"در صحبت‌هایی که با پتی داشتم، هرگز به این مسئله که باید به وزنم اضافه کنم اشاره نشد. اما بعد از خواندن نامه‌های آیلین، متوجه شدم که وی از بدنش راضی نبود. برای همین به پتی گفتم که می‌خواهم به وزنم اضافه کنم. ایلین چاق نبود و مسئله این نبود. منتها من اگر می‌خواستم با بدن خودم بازی کنم، نمی‌توانستم خودم را با احساسی که وی داشته‌است هماهنگ کنم و مطمئن هستم که بیننده نیز چنین احساسی می‌داشت. این چنین کارهایی مرا بیشتر به وی نزدیک کرد"
او ابروهای خود را تراشید و از دندان مصنوعی استفاده کرد تا بتواند خود را از نظر چهره به ایلین وورنوس نزدیک تر کند.
نکته‌ای که درباره هیولا وجود دارد، این است که همه چیز آن واقعیست. خوشبختانه برای ساخت فیلم، بودجه کمی در اختیار داشتیم و فقط پول گرفتن دندان مصنوعی را داشتیم. به همین علت، برای اینکه خودم را شبیه آیلین کنم، باید واقعاً چنین کاری با خود انجام می‌دادم و نمی‌توانستیم از جلوه‌های ویژه استفاده کنیم. به همین علت فیلم کاملاً طبیعی شد.

عکس آیلین وورنوس قاتل زنجیره ای آمریکایی

آیلین وورنوس

شارلیز ترون

عکس شارلیز ترون در نقش آیلین وورنوس

شارلیز ترون

راجر ایبرت درباره بازی ترون در این فیلم گفته بود
بدون شک با یکی از بهترین اجراها در تاریخ سینما روبرو هستید. این اولین بار در تاریخ دوران نقدم بود که بخاطر بازی وی در فیلم، فراموش کردم که نت برداری کنم! مسئولین اسکار اگر جایزه بهترین بازیگر سال را به ترون ندهند، باید خود را بازنشسته کنند چراکه این بهترین بازی و بهترین فیلم سال است.
از همسران وی باید گفت در سال 1998 تا 2001 با استفان جنکینز رابطه داشت و در سال 2001 تا 2010 با اتسوارت تونسند زندگی می کرد.


فیلم شناسی

سال        عنوان                  فیلم                             نقش                                توضیحات
۱۹۹۵    Children of the Corn III: Urban Harvest    Young Woman    Uncredited
۱۹۹۶    2 Days in the Valley    Helga Svelgen    
۱۹۹۶    آن کاری که می‌کنی!    Tina Powers    
۱۹۹۷    Trial and Error    Billie Tyler    
۱۹۹۷    وکیل مدافع شیطان (فیلم)    Mary Ann Lomax    
۱۹۹۸    شهرت    Supermodel    
۱۹۹۸    Mighty Joe Young    Jill Young    
۱۹۹۹    همسر فضانورد    Jillian Armacost    
۱۹۹۹    قوانین خانه سایدر    Candy Kendall    
۲۰۰۰    بازی‌های گوزن قطبی    Ashley Mercer    
۲۰۰۰    The Yards    Erica Stoltz    
۲۰۰۰    افسانه بگر ونس    Adele Invergordon    
۲۰۰۰    مردان افتخار    Gwen Sunday    
۲۰۰۱    نوامبر شیرین    Sara Deever    
۲۰۰۱    The Curse of the Jade Scorpion    Laura Kensington    
۲۰۰۱    15 Minutes    Rose Heam    
۲۰۰۲    Trapped    Karen Jennings    
۲۰۰۲    Waking Up in Reno    Candy Kirkendall    
۲۰۰۳    کسب و کار ایتالیایی    Stella Bridger    
۲۰۰۳    هیولا    Aileen Wuornos    
۲۰۰۴    زندگی و مرگ پیتر سلرز    بریت ایکلند    
۲۰۰۴    سر در ابرها    Gilda Bessé    
۲۰۰۵    سرزمین شمالی    Josey Aimes    
۲۰۰۵    ایان فلاکس    Aeon Flux    Also in the video game
۲۰۰۷    در دره الاه    Det. Emily Sanders    
۲۰۰۸    خوابگردی    Joleen Reedy    همچنین تهیه‌کننده
۲۰۰۸    هنکاک    Mary Embrey    
۲۰۰۸    نزاع در سیاتل    Ella    
۲۰۰۹    دشت سوزان    سیلویا    
۲۰۰۹    جاده    همسر    
۲۰۰۹    آسترو بوی    Narrator    صدا
۲۰۱۱    بزرگسالان جوان    Mavis Gary    
۲۰۱۲    سفیدبرفی و شکارچی    Queen Ravenna    
۲۰۱۲    پرومتئوس    Meredith Vickers    
۲۰۱۴    یک میلیون راه برای مردن در غرب    Anna    
۲۰۱۵    مکان‌های تاریک    Libby Day    
۲۰۱۵    مکس دیوانه: جاده خشم    Imperator Furiosa    
۲۰۱۵    The Last Face        فیلم‌برداری
۲۰۱۶    Kubo and the Two Strings        صدا
۲۰۱۶    شکارچی        فیلم‌برداری

منبع : اختصاصی وبگردها

دومین فرزندخوانده شارلیز ترون

بازیگر وکیل مدافع شیطان سرپرستی دختر بچه ای را قبول می کند

دومین فرزندخوانده شارلیز ترون

راز جوانی و زیبایی شارلیز ترون

راز جوانی و زیبایی شارلیز ترون

شارلیز ترون از دیروز تا امروز

شارلیز ترون از دیروز تا امروز

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما