سرطان انواع مختلفی دارد و برای تشخیص هر نوع آن آزمایشات جدا گونه انجام می شود.

چگونه سرطان را تشخیص دهیم

برای تشخیص بیماری سرطان به غربالگری یا همان بیماری یابی نیاز داریم. غربالگری به مفهوم تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت است که با این کار حیات بیمار را تضمین می کنیم. برای اغلب مردم این واژه به عنوان "چک آپ" شناخته شده است. درخواست غربالگری بدین مفهوم نیست که فرد مبتلا به سرطان است بلکه غربالگری در افراد سالم انجام می شود تا اگر نتیجه منفی بود خیالشان راحت شود و اگر مثبت هم بود در صورت تشخیص قطعی بیماری که با آزمایشات تکمیلی امکان پذیر است، درمان این بیماری با موفقیت انجام شود. پس غربالگری یا چک آپ امری مهم در طول زندگی هر فرد است و نباید نادیده گرفته شود.

همه سرطان ها با غربالگری تشخیص داده نمی شوند. مثلا سرطان خون و تومورهای مغزی به طور ناگهانی شروع می شوند.

سرطان هایی که تحت غربالگری برای عموم مردم قرار می گیرند عبارتند از: سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات که هر فرد در طی سنین مختلف نیاز دارد تا با انجام آزمایش هایی از ابتلا یا عدم ابتلا خود به این بیماری مطمئن شود. این نوع غربالگری عمومی است و هر فرد باید برای سلامتی خود این کار را انجام دهد.

 در گروه های دیگری که احتمال ابتلا به سرطان زیاد است، غربالگری هایی مانند: سرطان ریه، سرطان کبد در هپاتیت B و C مزمن، سرطان معده، سرطان بیضه قرار انجام می گیرند. 

سرطان

روش های تشخیص سرطان

سرطان های مختلف دارای تست های مختلفی هستند و در سنین مختلف روش تشخیص آن ها متفاوت است.
سرطان پستان در جوانی فقط با معاینه بالینی است و در میانسالی ماموگرافی هم اضافه می شود. برخی از سرطان ها مانند سرطان پروستات، آزمایش خون لازم دارند تا متوجه بروز این نوع سرطان باشند و برخی دیگر با سونوگرافی غربالگری می شوند.

سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان های سلول های پوششی است. این نوع سرطان دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص این نوع سرطان 65 سالگی است. سرطان مثانه بیشتر در مردان اتفاق می افتد و در ایران مردان 4 برابر زنان به این سرطان مبتلا می شوند.
تست غربالگری این نوع سرطان شامل آزمایش ادرار است. مشاهده خون در ادرار (هماچوری) یکی از علائم اولیه و احتمالی سرطان مثانه است. البته این به این معنی نیست که وجود خون در ادرار قطعا بیماری سرطان مثانه را به همراه دارد بلکه ممکن است این خون به دلیل عفونت های ادراری و هیپرپلازی خوش خیم پروستات باشد.
آزمایش سیتولوژی ادرار آزمایشی است که سلول های دفع شده ناشی از رشد تومور در ادرار بررسی می شود.
آزمایش سیستوسکوپی به معنای دیدن مثانه است. سیستو به معنا مثانه و کپی به معنای دیدن است. با این نوع آزمایش مشکلات و بیماری های مثانه ای مشخص می شود. این مشکلات ممکن است خونریزی های مثانه، پارگی، فیستول و ... باشد.

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه یا سرطان پستان از بافت های پستان آغاز می شود و علائم آن می تواند یک توده در سینه، تغییر شکل در سینه و گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه و یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد.
اگر این بیماری در اندام های فرد گسترش پیدا کرده باشد می تواند علائم درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس یا یرقان را داشته باشد.
غربالگری این نوع سرطان با انجام آزمایشات MRI، ماموگرافی، بیوپسی، آزمایشات تومور مارکرهای خونی مانند: CEA، CA-15-3، Her2 انجام می شود.

سرطان رحم و تخمدان

در اثر افزایش نسبت هورمون استروژن به پروژسترون احتمال ابتلا به این سرطان وجود دارد. در این صورت دیواره رحم ضخیم می شود و عوامل زیر می تواند این توازن هورمونی را به هم بزند.
چاقی، مصرف استروژن بدون استفاده همزمان پروژسترون، شروع قاعدگی قبل از 12 سالگی، یائسگی قبل از 55 سالگی و عدم بارداری و شیردهی.

سرطان رحم

سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. از سرطان تخمدان به عنوان قاتل خاموش نام می برند. دلیل این نام گذاری این است که معمولا زمانی آن را تشخیص می دهند که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده است و عمدتا غیر قابل درمان است.

سرطان تخمدان

رشد بدخیم و غیر طبیعی سلول های تخمدان باعث ایجاد سرطان تخمدان می شود که در سنین مختلف در زنان دیده می شود. ممکن است این نوع سرطان در سن زیر 20 سالگی هم رخ دهد اما شایع ترین سن ابتلا به آن حدود 40 تا 50 سالگی است و 30 تا 40 درصد سلول های بدخیم تخمدان بعد از سن 65 سالگی رخ می دهد.
علت ابتلا به این سرطان ممکن است وراثتی باشد و در افرادی که این نوع سرطان در خانواده ایجاد شده است حتما غربالگری باید انجام شود. چاقی و مصرف غذاهای چرب نیز در افزایش سرطان تخمدان موثر است.

سرطان دهانه رحم گونه ای از سرطان است که از گردن رحم آغاز می شود. نشانه های این بیماری می تواند خونریزی واژنی، درد لگن یا دیسپارونیا باشد.
برای تشخیص سرطان رحم ممکن است متخصص زنان یک سری نمونه برداری از بافت های سطحی رحم کند یا هیستروسکوپی (عبور یک میله ی باریک مجهز به دوربین های ویژه از دهانه رحم به منظور مشاهده داخل رحم) و  یک سونوگرافی از لگن انجام دهد.
به طور کلی برای تشخیص سرطان رحم و تخمدان از آزمایشات اولتراسوند لگن، هیستروسکوپی، پاپ اسمیر، بیوپسی،  CBC،CA 19-9، CA -125 استفاده می کنند.

سرطان روده بزرگ و کوچک

سرطان روده بزرگ که به نام سرطان کولون معروف است به رشد سلول های سرطانی در کولون یا رکتوم که بخشی از روده بزرگ است گفته می شود.

سرطان

نشانه های این بیماری می تواند شامل خونریزی در مدفوع، تغییر در حرکت روده، کاهش وزن و خستگی همیشگی باشد.
سرطان روده کوچک یا باریک می تواند زمینه ارثی داشته باشد. این نوع سرطان در مردان بیشتر از زنان اتفاق می افتد. کشیدن سیگار و مصرف الکل ابتلا به این نوع سرطان را تشدید می کند.
سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان است که ابتدا به شکل پولیپ در سطح دیواره روده مشاهده می شود، پولیپ ها خوش خیم هستند و برخی از آن ها توانایی تبدیل شدن به سلول های سرطانی را دارند.
آزمایشات غربالگری این بیماری شامل:
کولونوسکوپی، عکس برداری با اشعه X، بیوپسی روده و آزمایش بررسی وجود خون در مدفوع FOBT، سیگموئیدوسکوپی و تومور مارکرهای CEA، CA 19-9 می شود.

لوسمی یا سرطان خون

این نوع سرطان از مغز استخوان آغاز می شود و باعث شکل گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیر طبیعی می شود. به این گلبول های سفید خونی بلاست یا سلول های لوکمی (سرطان خون) گفته می شود. این سلول ها به طور کامل تشکیل نشده اند و به همین دلیل باعث ایجاد سرطان می شوند.

سرطان خون

تشخیص این سرطان با آزمایشات CBC، بیوپسی مغز استخوان، بررسی کروموزومی،CT اسکن، MRI و معاینات بالینی صورت می گیرد.

منبع : اختصاصی وبگردها

سرطان را قورت ندهید!

سرطان را قورت ندهید!

سرطان

سرطان چیست و چگونه درمان می شود؟

سرطان

11 نکته برای مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

11 نکته برای مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

سرطان خون

سرطان خون و راه درمان آن

سرطان خون

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما