سرطان خون و راه درمان آن

سرطان خون


سرطان خون

سرطان خون یا لوکمیا گروهی از انواع سرطان است که از مغز استخوان شروع می شود و باعث شکل گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیر طبیعی می شود. سرطان خون 4 نوع است. انواع آن را بشناسیم.

 

سرطان خون با نام دیگر چنگار خون، لوسمی یا لوکمیا نیز شناخته شده است. این بیماری از قسمت مغز استخوان آغاز می شود. مغز استخوان نیز یک بافت اسفنجی در وسط استخوان است که سلول های خونی را می سازد. زمانی که سرطان خون در بدن ایجاد می شود، تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی در بدن تولید می شود. فعالیت مغز استخوان برای تولید گلبول های سفید، گلبول های قرمز، پلاکت  و ... از «بلاست» یا سلول اجدادی شروع می شود که در ردیف سلول های بنیادی بدن محسوب می شود و می تواند در مدت کوتاهی تعداد زیادی سلول نارس بسازد. البته سلول های نارس توسط مواد رشد تکامل پیدا کرده و به سلول های تخصص یافته خونی تبدیل می شوند.

 

سرطان خونی زمانی شروع می شود که این سلول های ناقص در همان مرحله ابتدایی باقی مانده و به سلول های تخصص یافته خونی تبدیل نمی شوند. در نتیجه در بیمار علائمی از قبیل مشکلات خونریزی و کبودشدگی، احساس خستگی شدید، تب و خطر افزایش عفونت ایجاد می شود. خونریزی ها در بیماران مبتلا به سرطان خون بی دلیل اتفاق می افتد و از آنجا که میزان پلاکت خونی تا حد زیادی کاهش یافته، در زمان خونریزی، لخته شدن خون به سختی صورت می گیرد. تمامی علت این مشکلات، نبود سلول های خونی نرمال در بدن بیمار است. افرادی که تمامی علائم مذکور را داشته باشند، تنها با آزمایش خون و بیوپسی مغز استخوان بیماری آنها تشخیص داده می شود.

سرطان خون

 • انواع سرطان خون
 •  

 

 

سرطان خون به چند شکل در بدن ظاهر می شود که عبارتند از:

 

 1. سرطان خون لوکمی یا لوسمی (Leukemia)

سرطان خون لوکمی که در آن گلبول های سفید به طور نامتعادلی در مغز استخوان رشد می کنند. لوسمی به معنای گلبول های سفید می باشد. این نوع سرطان بیشتر در کودکان شایع است. اگر چه گلبول های سفید نقش مبارز با باکتری ها و ویروس های خارجی را بر عهده دارند، اما زمانی که تعداد آنها زیاد شود، موجب نقص توانایی مغز استخوان برای ساختن سلول های قرمز و پلاکت خون می شود.

 

 1. سرطان خون لنفومی (Lymphoma)

سرطان خون لنفومی موجب اختلال در سیستم لنفاوی می شود. این سیستم مسئولیت دفع مایعات بیش از حد در بدن را بر عهده دارد. زمانی که فرد به این نوع سرطان مبتلا می شود، بدن قادر به دفع مایعات نخواهد بود. از سوی دیگر به دلیل اینکه لنفوسیت ها نوعی گلبول سفید هستند که با عفونت ها مبارزه می کنند، افزایش تعداد سلول های لنفاوی موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.

 

 1. سرطان خون میلوما (Myeloma)
 2.  
 3. سرطان خون میلوما سلول های پلاسمای خون را تحت تاثیر مخرب قرار می دهد. پلاسما مسئولیت تولید آنتی بادی در بدن را بر عهده دارد که زمان ابتلا به این بیماری، در اجرای وظیفه خود ناتوان می شود و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را در مقابل عفونت ها به شدت حساس و ضعیف می شود.

به طور کلی علائمی که می تواند نشان از وجود سرطان خود در بیماران باشد، در موارد زیر خلاصه می شوند:

 

 • بروز لکه های بنفش یا جوش های ریز و قرمز بر روی پوست که در بیشتر مواقع به شکل خوشه ای ظاهر می شوند.
 • یکی از مهمترین علائم سرطان خون، بروز دردهای شدید مفصلی و استخوان است. زمانی درد آغاز می شود که مغز استخوان، بر اثر تراکم غیرعادی سلول های سفید خون منبسط شده باشد. درد عموما در قسمت دست و پا شروع می شود.
 • سردرد نیز یکی دیگر از علائم بیماری سرطان خون است که البته میزان آن کمتر از سایر نشانه هاست. سردردها عموما به صورت طولانی مدت، شدید و مکرر هستند.
 • میزان گلبول های قرمز خون به دلیل ناتوانی مغز استخوان تا حد زیادی کاهش می یابد. در این صورت بیمار به شدت خسته به نظر می رسد. عضلات ضعیف شده و فرد به کم خونی مفرط مبتلا می شود. این علائم تا حدی پیش می رود که بیمار قادر به انجام امور روزمره خود نیست.
 • خونریزی بدون دلیل و به مدت طولانی و کبودی ناگهانی در برخی قسمت ها از قبیل دستها، شکم، انگشتان و کمر از دیگر نشانه های ابتلا به بیماری سرطان خون است.
 • به دلیل کاهش پلاکت ها، خونریزی های بدن به سختی کنترل می شود. در بانوان ممکن است دوران قاعدگی، مدت خونریزی طولانی و غیرعادی شود.
 • ضعف سیستم ایمنی بدن که به دلیل ایجاد تعداد بی شمار گلبول های سفید رخ می دهد.
 • سایر علائم سرطان خون عبارتند از بروز مشکلات متعددی از جمله حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست، کمبود اکسیژه و تنگی نفس، ورم کبد یا طحال و عفونت های شدید همراه با تب می باشد.
 •  
 •  
 • علت ابتلا به سرطان خون
 •  

علت اصلی ابتلا به بیماری سرطان هنوز مشخص نشده است اما گروهی از دانشمندان بر این نظرند که هوامل ژنتیکی و محیطی عامل اصلی ابتلا به این بیماری می باشد. مواردی دیگری نیزز همچون سیگار کشیدن، پرتو یونی، برخی مواد شیمیایی (از قبیل بنزن)، سابقه شیمی‌درمانی و نشانگان داون (Down) موجب تشدید شرایط ابتلا به بیماری سرطان خون می‌شود. استفاده از حشره‌کش‌های خانگی احتمال ابتلای کودکان به سرطان خون را 47 درصد و لنفوم را 43 درصد بیشتر می کند. علت قطعی نبودن دلایل ابتلا به سرطان خون، راه پیشگیری از آن را محدود کرده است. با این وجود انجام معاینات پزشکی در هر سال یکبار می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داده و با تشخیص به موقع درصدد درمان برآمد.

 

 

 • آیا سرطان خون قابل درمان است؟

 

 

پزشکان جهت تشخیص سرطان خون، آزمایش کامل خونی CBC را برای بیماران و مراجعین تجویز می کنند. در این آزمایش تعداد سلول های موجود در خون مشخص می شود و در صورتی که تعداد سلول های سفید بیش از حد زیاد و گلبول های سفید و پلاکت ها کاهش یافته باشند، نشان از وجود بیماری سرطان خون است. اما برای تشخیص کامل وجود این بیماری یک آزمایش دیگر که میزان بافت استخوان (بافت برداری یا biopsy) را مشخص می کند، استفاده می کنند. در صورتی که در این آزمایش بافت استخوان آسیب دیده باشد، بیمار به سرطان خون مبتلا می باشد.

 

درمان این بیماری به شرایط سن، سلامت عمومی بدن و همچنین نوع لوسمی بستگی دارد. درمان بیماری نیز به روش های مختلفی انجام می شود که بنابر تشخیص پزشک ممکن است از شیمی درمانی، درمان بیولوژیکی، رادیوتراپی و یا پیوند سلول های بنیادی استفاده شود. در بیمارانی که به لوسمی حاد اغلب بدلیل سرعت رشد سرطان از شیمی درمانی استفاده می شود. اکثر افراد مبتلا به سرطان خون لوسمی حاد به درمان سریعا واکنش نشان می دهد.

 

وقتی سرطان در خون است

وقتی سرطان در خون است

ژن متوقف کننده سرطان خون کشف شد

ژن متوقف کننده سرطان خون کشف شد

سرطان

سرطان چیست و چگونه درمان می شود؟

سرطان

راه های تشخیص انواع سرطان را بدانید

راه های تشخیص انواع سرطان را بدانید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما