حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم به لقاح تخمک با اسپرم در جایی غیر از رحم می گویند. بیشتر حاملگی های خارج از رحم در لوله های رحمی رخ می دهد.

حاملگی خارج از رحم چیست

 در حاملگی طبیعی بعد از لقاح تخمک و اسپرم، تخم لقاح یافته به سمت رحم حرکت می کند. در رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند اما در حاملگی خارج از رحم تخمکی که لقاح انجام می دهد به دلایل مختلف در لوله های فالوپ (لوله های رحمی) می ماند و در همانجا شروع به رشد می کند.

اکثر حاملگی های خارج از رحم در لوله های فالوپ اتفاق می افتد اما حدود یک درصد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ می دهد.

درصدهای احتمال  ایجاد حاملگی خارج از رحم در نقاط مختلف لوله رحمی و سایر نقاط را در تصویر زیر ببینید.

تقریبا بیش از 99 درصد در لوله های رحمی اتفاق می افتد و کمتر از یک درصد در نقاط دیگر.

درصد احتمال حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم چیست؟

بارداری های خارج از رحم اکثرا در لوله رحمی اتفاق می افتد که به آن بارداری لوله ای نیز می گویند. زمانی که تخم لقاح یافته در محل تنگی قرار گیرد نمی تواند به سمت رحم حرکت کند و در همان جا شروع به رشد می کند. تنگی لوله های رحمی می تواند بر اثر چسبندگی ناشی از عفونت یا جراحی های شکمی ایجاد شده باشد. در برخی موارد نیز چسبندگی به صورت مادرزادی است.

حاملگی خارج از رحم بیشتر برای کسانی که با آیودی باردار شده اند و یا سابقه جراحی لوله های رحمی جهت باز کردن چسبندگی لوله ها یا جراحی جهت بستن لوله ها را داشتند، رخ می دهد.

احتمال اینکه در هر بارداری حاملگی خارج از رحم ایجاد شود حدودا  2 درصد است که طی هفته های اول بارداری مشخص می شود. البته لازم به ذکر است که در ده سال گذشته میزان حاملگی خارج از رحم تقریبا 3 برابر شده است.

به طور کلی این عوامل خطر ابتلا به بارداری خارج از رحم را تشدید می کنند.

 1.  استفاده از آی یو دی. تقریبا در 50 درصد بارداری زنانی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند، حاملگی خارج از رحم صورت می پذیرد.
 2.  درصورتی که فرد بیماری مقاربتی داشته باشد احتمال ایجاد حاملگی خارج از رحم وجود دارد.
 3.  مصرف داروهای ضد بارداری احتمال ایجاد حاملگی خارج از رحم را تشدید می کند.
 4. باردار شدن به روش های آزمایشگاهی ( لقاح آزمایشگاهی)، در این روش ها نیز امکان ایجاد حاملگی خارج از رحم بسیار است.
 5.  سابقه خانوادگی فرد در داشتن حاملگی  خارج از رحم یکی از عوامل مهم بارداری های خارج از رحمی است.
 6. چسبندگی های لگنی و عفونت های رحمی در حاملگی خارج از رحم می تواند موثر باشد.
 7.  بستن ناموفق لوله های رحمی در حاملگی خارج از رحم نقش دارد.
 8.  آسیب دیدن لوله های رحمی می تواند حاملگی خارج از رحم را تشدید کند.
 9. عمل جراحی لگن

در صورتی که حاملگی خارج از رحم وجود داشته باشد می توان تخم لقاح یافته را جابجا کرد و به رحم انتقال داد؟

متاسفانه در صورتی که حاملگی خارج از رحم ایجاد شود تنها راه درمان ختم حاملگی است. هیچ راهی برای جابجایی محل تخم و کاشتن در رحم وجود ندارد. البته اخیرا برخی پزشکان در صورتی که لوله فالوپ پاره نشده باشد با استفاده از جراحی لاپاروسکوپی اقدام به برداشتن جنین و ترمیم لوله فالوپ می کنند و بعد از تجویز دارو سعی بر زنده نگه داشتن جنین می کنند تا فرد را نسبت به ادامه بارداری ترغیب کنند.

اگر فردی هستید که به حاملگی خارج از رحم مبتلا شده اید و جنین خود را از دست داده اید، باید مدتی صبر کنید و دوباره باردار نشوید.

اگر حاملگی خارج از رحم به موقع تشخیص داده نشود با رشد سلولی و بزرگ شدن جنین احتمال پارگی لوله های رحمی وجود دارد. این واقعه با درد شدید و خون ریزی همراه است که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. اگر حاملگی خارج از رحم  سریعا درمان نشود خونریزی داخلی حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

تشخیص بارداری خارج از رحم توسط خود فرد

علائم حاملگی خارج از رحم معمولا در هفته های 6 و 7 حاملگی توسط خانمهای باردار کشف می شوند، اگر چه برخی نیز این علائم را حدود هفته چهارم دارند. در گروهی نیز بارداری خارج رحمی تا قبل از اینکه سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام شود تشخیص داده نمی شود.

معمولا در ناحیه شکم یا لگن به طور ناگهانی دردی شدید و ثابت ایجاد می شود که در لفظ عامیانه از آن به عنوان تیر کشیدن یاد می کنند. تیر کشیدن ناحیه شکم یا لگن ممکن است در اوایل به صورت گهگاه باشد اما در صورتی که دیر به حاملگی خارج از رحم پی ببرید این درد به صورت ثابت ایجاد می شود. احتمال تهوع و استفراغ نیز در این حاملگی خارج از رحم  زیاد است.

حاملگی خارج از رحم

خونریزی واژینال و لکه بینی  قهوه ای می تواند از علائم حاملگی خارج از رحم باشد. ممکن است که در ابتدا فکر کنید که دوران قاعدگی شما شروع شده است اما این خونریزی ممکن است به صورت مداوم یا منقطع باشد.
احساس ضعف و سرگیجه هنگامی رخ می دهد که لوله رحمی پاره شود. به دلیل از دست دادن خون فرد دچار شوک می شود.
 فشار خون پایین، احساس درد در ناحیه شانه، گردن و مقعد از علائم حاملگی خارج از رحم  است.
توجه کنید که تمامی علائم گفته شده برای هر فرد ممکن است رخ ندهد و این علائم از فردی به فرد دیگر قابل تغییر است.

تشخیص بارداری خارج از رحم توسط پزشک

در صورتی که پزشک علائم زیر را ببیند می تواند تشخیص دهد که حاملگی فرد خارج از رحم بوده است یا خیر.

 1. اندازه رحم به حد طبیعی قبل از بارداری است و یا تنها کمی بزرگ شده است.
 2.  واژن دچار خونریزی شده باشد.
 3.  با لمس دهانه رحم دردی در ناحیه لگن احساس شود. یکی از نشانه های حاملگی خارج از رحم، احساس درد در ناحیه دهانه رحم است. 
 4.  حجم تخمدان به طور قابل توجهی افزایش یافته باشد به طوری که با لمس کردن قابل مشاهده باشد.

در این صورت سونوگرافی مهبلی یکی از قابل اعتمادترین راه هایی است که پزشک بعد از مشاهده علائم از بیمار درخواست می کند تا به طور قطعی تشخیص خود را بیان کند.
در صورتیکه تست هایی مانند آزمایش خون بارداری شما را تایید کرد و در آزمایش سونوگرافی هیچ علائمی از جنین دیده نشد، به احتمال زیاد حاملگی خارج از رحم اتفاق افتاده است.

درمان بارداری خارج از رحم

نوع درمان بستگی به نوع وخامت بارداری دارد. در صورتی که تشخیص به موقع داده شود و از پارگی لوله رحمی جلوگیری شود و نیازی به جراحی نداشته باشد، می توان از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات استفاده کرد که پزشک آن را به صورت تزریق داخل وریدی تجویز می کند. برای این که پزشک مطمئن شود این روش جواب داده است سطح هورمون HCG را اندازه می گیرد و در صورتی که این هورمون کاهش یافته باشد یعنی بارداری به پایان رسیده است.
گاهی پزشک جراحی لاپاروسکوپی را برای خارج کردن جنین تجویز می کند. این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و دوران نقاهت آن کمتر از یک هفته خواهد بود. این روش در صورتی انجام می شود که جنین هنوز خیلی بزرگ نشده است و به لوله های رحمی آسیب وارد نکرده است.
در صورتی که لوله های رحمی آسیب دیده باشند و با افزایش سن بارداری همراه باشد پزشک بهترین راه برای بهبود وضعیت بیمار را جراحی با بیهوشی می داند. در این روش شکم بیمار به طور کامل باز می شود و تمام اندام های آسیب دیده همراه با جنین خارج می شود. دوران نقاهت در این نوع جراحی ها حدود 6 هفته خواهد بود.

هر خانمی باید با علائم حاملگی خارج از رحم آشنا شود تا در صورت ابتلا سریعا به پزشک مراجعه کند و با راحت ترین راه یعنی تزریق داروی متوترکسات از این بارداری رهایی یابد.

منبع : اختصاصی وبگردها

حاملگی‌ های غیرطبیعی چیست؟

حاملگی‌ های غیرطبیعی چیست؟

حامله شدن بدون جنین؟!(1)

حامله شدن بدون جنین؟!(1)

حامله شدن بدون جنین؟!(2)

حامله شدن بدون جنین؟!(2)

نشانه های حاملگی خارج رحمی

نشانه های حاملگی خارج رحمی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما