درمان افسردگی

درمان افسردگی زمانی امکان پذیر است که خود شما هم موافق باشید و بخواهید که از این دوران سخت عبور کنید.

افسردگی چیست؟

شما هم به ته خط رسیده اید؟ امیدی به زندگی ندارید؟ زندگی بی معناست؟ با خود هزاران بار فکر می کنید که چرا زنده اید و زمان مرگ کی فرا می رسد؟ احساس ناامیدی تمام وجود شما را در برگرفته و آینده ای برای خوشبختی خود نمی بینید؟

بهتر است بدانید که شما به افسردگی مبتلا شدید و تا زمانی که به دنبال درمان افسردگی خود نروید در همین ناامیدی زندگی خواهید کرد. درمان افسردگی با روش های متنوعی همراه است. مثلا ممکن است درمان افسردگی با دارو امکان پذیر باشد یا در موارد خفیف تر درمان افسردگی با زمان حاصل شود. زمان نقش مهمی در این فرایند دارد اما اگر خود شما هم بخواهید در درمان افسردگی خود کمک کنید بهتر است راه کارهایی را انجام دهید.

اگر افسردگی شدید دارید حتما به پزشک برای درمان افسردگی مراجعه کنید.

همه کسانی که به افسردگی مبتلا هستند از رفتن به پزشک امتناع می کنند. زیرا فکر می کنند که با خوردن دارو و درمان افسردگی خود، فقط خودشان را فریب می دهند و در واقع از فکر و آگاهی واقعی نسبت به زندگی بیرون می آیند. بهتر است بدانید که این طور نیست و درواقع شما اکنون در مسیر اشتباهی قرار دارید. هیچ آدمی از آینده خود مطلع نیست اما می تواند زندگی خود را بسازد. شما اکنون احساس ضعیف بودن در مقابل زندگی را دارید. هیچ راهی برای برد در مقابل زندگی نمی بینید.

آیا فکر می کنید با مرگ همه چیز حل می شود و دیگر شما ناراحتی ای در زندگی ندارید؟ قبل از هر چیزی به خانواده خود فکر کرده اید؟ آیا فکر می کنید بعد از مرگ کجا می روید؟ از کجا معلوم که جهنمی که برای خود ساخته اید با مرگ به اتمام برسد؟ اگر بدتر شود چه؟
ممکن است این احساس افسردگی و غم برای از دست دادن کسی در زندگی شما به وجود آمده باشد. کسی که خیلی دوستش داشتید و دیگر نیست. شاید هم از شکست های متعدد از زندگی بیزار شده اید. اما چاره چیست؟ به نظرتان نباید به درمان افسردگی خود اقدام کنید؟

افسردگی و راه های مقابله با ان

به طور کلی علائم افسردگی در موارد زیر خلاصه می شود

  1. ناراحتی و غم شدید دارید و هیچ چیزی شما را شاد نمی کند.
  2. هیچ چیزی برای شما ارزشمند نیست.
  3. آشفتگی در خواب دارید. کم خوابی یا پر خوابی دارید.
  4. اشتها و میل به غذا ندارید و یا خیلی کم شده است.
  5. منفی بافی می کنید و انرژیتان کم شده است.
  6. تمرکز ندارید و فراموشی گرفته اید.
  7. احساس بی ارزشی می کنید و مدام خود را سرزنش می کنید.
  8. احساس گناه بی جا دارید و از شدت ناراحتی به جایی رسیده اید که آرزوی مرگ می کنید.
  9. افسردگی اغلب درون فرد را طوری منقلب می کند که فرد ناتوان و ناامید در نظرش دنیا تمام شده تلقی می شود و احساس پوچی و بی ارزشی دارد.

افسردگی حاد

اگر منتظر مرگ هستید نگران نباشید مرگ به سراغ همه می آید و تا چشم برهم بزنید زندگی تمام می شود. اما سوال اصلی اینجاست. چطور تمام می شود؟ این که در گوشه ای از خانه بمانید و منتظر روز مرگ خود باشید و یا بدتر از آن، خودتان زودتر اقدام کنید بهتر است؟ به نظرتان بهتر نیست از این عمر کوتاهی که خدا به شما هدیه داده است بهترین لذت ها را ببرید؟ شما چه فرقی با افراد خوشبخت دارید؟ هر آدم خوشبختی خودش تلاش کرده است که به خوشبختی برسد. البته حق دارید برای برخی از آدم ها رسیدن به خوشبختی رسیدن به قله قاف است و برای برخی دیگر فقط گوشه چشمی لازم است. اما باز هم فکر می کنید که باید از تلاش دست بردارید؟ اگر خودتان را با افراد خوشبخت تر مقایسه می کنید باید بگم که حتی آدم های خوشبخت هم ممکن است در ظاهر خوشبخت باشند و شما از زندگی و مشکلات آن ها آگاه نیستید. حالا باید به فکر درمان افسردگی خود باشید. در صورتی که به درمان افسردگی نپردازید امکان دارد که آینده ای غیر قابل بازگشت را انتخاب کنید و در زندگی و روزمرگی خود بمانید. باید شروع به تغییر کنید. درمان افسردگی فقط با میل و رقبت شما انجام خواهد گرفت. اگر شما مایل به درمان افسردگی حاد یا خفیف خود هستید تا آخر مطلب را بخوانید. دقت کنید که در درمان افسردگی حتما باید این نکات رعایت شود. پس تا آخر این متن را بخوانید. حتی اگر به میلتان نیست. هیچ وقت کاری را ناتمام نگذارید.
برای درمان افسردگی، راه های مقابله با افسردگی را پیدا کنید.

راه های درمان افسردگی

قبل از هر چیزی باید خودتان بخواهید که از این وضعیت بیرون بیایید. هیچ کسی نمی تواند در درمان افسردگی شما کمک کند تا زمانی که خود شما به این باور نرسیده اید که افسرده شده اید. درمان افسردگی فقط با خواست شما انجام می گیرد. به راه کارهای زیر در درمان افسردگی دقت کنید و سعی کنید همه این راه کارها را انجام دهید. برای خودتان ارزش قائل شوید و مطمئن باشید این دوره بد را به خوبی می توانید پشت سر بگذارید.


در کنار خانواده باشید و از تنهایی خود بیرون بیایید.

اگر خانواده ای دارید که دلیل افسردگی شما نیستند اولین گام برای درمان افسردگی، بیرون آمدن از تنهایی هایتان است. خانواده محل آرامش هر شخصی است. سعی کنید با آن ها صحبت کنید. به حرف های آن ها گوش بسپارید. سعی کنید از بودن در کنارشان لذت ببرید و این نعمت را شکر گزار خداوند باشید. صحبت با آدم ها و دریافت آرامش از طرف آن ها می تواند تاثیر زیادی دردرمان افسردگی داشته باشد.

خانواده در درمان افسردگی

برای خود هدف تعیین کنید.

آدمی که افسرده است در خود هیچ توانایی و استعدادی نمی بیند. افسردگی باعث می شود بدترین احساس را نسبت به خود داشته باشید. از اهداف روزانه شروع کنید. اهداف کوچکی که مطمئن هستید به آن می رسید. مثلا به نوشتن یک مطلب زیبا بپردازید و یا یک صفحه از یک کتاب را مطالعه کنید. به شستن ظرف ها بپردازید و در کل یک برنامه ریزی مناسب و راحت داشته باشید. بعد از مدتی می توانید اهدافتان را بزرگتر کنید. این روش در درمان افسردگی موثر است.

ورزش کنید

به روحیه ورزشکاران دقت کرده اید؟ هیچ کدام حس افسردگی ندارند. با اینکه خسته می شوند اما از این خستگی لذت می برند. خستگی آن ها مربوط به جسم است و نه روح. روح آن ها به حدی شاد است که از خستگی جسمشان هم لذت کافی می برند. ورزش سطح اندورفین بدن را افزایش می دهد. اندورفین از مسکن های طبیعی در بدن است که احساس نشاط در فرد ایجاد می کند. اندورفین در دراز مدت در درمان افسردگی موثر است. پس تمرینات ورزشی را حتما انجام دهید.

تغذیه سالم داشته باشید

یک ورزشکار بعد از ورزش نیاز به خوردن را احساس می کند. از علائم افسردگی اشتهای کم و بی میلی است که با ورزش کردن این مورد هم بهبود می یابد. برای درمان افسردگی باید با تک تک علائم آن بجنگید. سعی کنید در خوردن غذا کنترل خود را بدست آورید. اگر افسردگی باعث پرخوری یا کم خوری شما شده است بهتر است حد ایده ال را رعایت کنید. به خوردن غذاهای حاوی اسید چرب امگا 3 مانند ماهی و اسید فولیک دار همانند اسفناج و آواکادو روی بیاورید. این مواد در درمان افسردگی موثرند.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب باعث تشدید افسردگی می شود. اگر بدن شما خسته باشد قطعا تا مدتی می توانید خود را بیدار نگه دارید. سعی کنید در ساعت مشخصی از شب بخوابید. اگر ورزش کرده باشید احتمالا نسبت به روز قبل راحت تر می خوابید. تلویزیون و کامپیوتر و گوشی را کنار بگذارید و در راس ساعت تعیین شده به تخت خواب بروید تا بخوابید. در طول روز چرت نزنید. خوابیدن در طول روز خستگی شما را از بین می برد و در خواب شب تاثیر دارد. پس برای درمان افسردگی خود خواب کافی داشته باشید. شاید سخت باشد که به این مورد عمل کنید اما درمان افسردگی فقط با اراده شما قطعی خواهد شد.

مسئولیت قبول کنید

قبول کردن مسئولیت هرچند ساده و کوچک در درمان افسردگی موثر است. برای درمان افسردگی باید در مکان های عمومی حاضر شوید. از اتاقتان بیرون بیایید و به جامعه بروید. اگر از کار دست کشیدید به محل کارتان باز گردید. اگر کار تمام وقت شما را اذیت می کند به کار نیمه وقت روی بیاورید اما هر طور که شده مسئولیتی را قبول کنید. حتی اگر این مسئولیت داوطلبانه باشد.

از افکار منفی دور شوید

شما اکنون در مرحله ای هستید که فقط روی منفی و نیمه خالی لیوان را می بینید. درواقع هر اتفاق مثبتی هم که بیفتد نه شما را خوشحال می کند و نه شما می خواهید که به آن فکر کنید. برای درمان افسردگی بسیاری از کارها از طریق فکر کردن پیش می رود. وقتی شما افسردگی گرفته اید به بدترین نتیجه در هر موضوعی می اندیشید. این بار از منطق به عنوان یک راهکار درمان افسردگی کمک بگیرید. مثلا اگر از خودتان خوشتان نمی آید و فکر می کنید کسی شما را دوست ندارد منطقی فکر کنید که آیا شواهد واقعی برای این احساس دارید؟ مثلا خانواده یا دوستانتان شما را دوست ندارند؟ به جز نگاه نکنید. ممکن است در زندگی هر فرد کسی باشد که او را دوست نداشته باشد و یا بدتر از او متنفر باشد. ممکن است خود شما از چندین نفر متنفر باشید. اما آیا از همه آدم های اطرافتان بیزارید؟ قطعا این طور نیست. شما بسیاری از آدم های اطرافتان را دوست دارید تا حدی که نمی توانید نبود آن ها در کنار خود را بپذیرید. شاید امید کوچکی برای ادامه زندگی شما باشند اما باز هم هستند. وجود دوست خوب و خانواده خوب در درمان افسردگی شما موثر است. شما هم امید زندگی برای خانواده و دوستانتان هستید. ممکن است شما دوست خوبی باشید که به همه دوستانش کمک می کند و حتی ممکن است در بدترین شرایط بهترین راه کارها را برای بقیه تجویز کرده باشید. پس برای درمان افسردگی خود به این باور برسید که این افراد به شما نیاز دارند. برای درمان افسردگی باید به این نتیجه منطقی برسید که این افراد شما را دوست دارند. همان طور که گفتیم این نتیجه منطقی است و غیر قابل باور نیست. اگر باور نمی کنید، مشکل فکر منفی شماست نه آدم های اطراف تان. افکار منفی تان را کنترل کنید. در غیر اینصورت درمان افسردگی شما حاصلی ندارد. ذهن کنترل کننده همه چیز است و اگر از کنترل آن عاجز هستید از همین حالا بدانید که درمان افسردگی شما کامل نخواهد شد.

درمان افسردگی

به آدمی که قبلا بودید فکر کنید

فکر می کنید با گذشته خیلی تفاوت دارید؟ درست است شما اکنون در مرحله ای از زندگی هستید که امکان دارد خودتان را نشناسید. شما دیگر شبیه گذشته نیستید. به نظرتان بهتر نیست یادی از گذشته ها کنید؟ پیشنهاد می کنم این کار را حتما انجام دهید. یک کاغذ سفید بردارید. از لذت هایی که در گذشته می بردید بنویسید. برای درمان افسردگی از  کارهایی که در گذشته باعث می شد شما شاد شوید بنویسید. تمام اتفاقات مثبتی که شما را شاد می کرد و دوباره دوست دارید آن حس زیبا را دریافت کنید قطعا می تواند در درمان افسردگی موثر باشد. هر چه که نیاز است تا شما را به یاد گذشته ها بیاندازد بنویسید.
اگر کمی احساساتی شدید و دلتان خواست که با گریه کردن خالی شوید جلوی اشک هایتان را نگیرید. گریه کردن در آرام شدن شما بسیار موثر است. از حس بد خالی شوید و در درمان افسردگی خود تلاش کنید.
شاید هنوز هم به نوشته های ما باور ندارید و باز هم با فکر منفی می گویید همه این ها مزخرفی بیش نیست. این ها چطور می خواهند کاری را در درمان افسردگی من پیش ببرند. امتحان کردنش که ضرری ندارد. همان طور که قبلا گفتیم درمان افسردگی فقط با میل شما می تواند انجام می شود. زندگی کوتاه تر از آن است که فکرش را کنید. درمان افسردگی خود را جدی بگیرید تا باقی زندگیتان را شاد سپری کنید. یک بار امتحان کنید.

فواید غیرمنتظره درمان افسردگی

فواید غیرمنتظره درمان افسردگی

10 راه طبیعی برای درمان افسردگی

10 راه طبیعی برای درمان افسردگی

آنچه نباید به بیمار افسرده بگویید

آنچه نباید به بیمار افسرده بگویید

چاقی و افسردگی در کمین چه کسانی است؟

چاقی و افسردگی در کمین چه کسانی است؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما