خونریزی شدید دوران قاعدگی

خونریزی شدید دوران قاعدگی یا هایپرمنوره چیست و در چه صورت خطرناک است؟

خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی

اغلب خانم ها حداقل یکبار در دوره ای از زندگی خود، با خونریزی شدید دوران قاعدگی روبرو می شوند. اگر این اتفاق کم رخ دهد زیاد نگران کننده نیست اما خانم هایی که همیشه خونریزی شدید دوران قاعدگی را تجربه می کنند باید به فکر درمان این خونریزی شدید باشند.

به این اتفاق در علم پزشکی منوراژی یا هایپرمنوره که همان خونریزی شدید دوران قاعدگی است گفته می شود.

خونریزی شدید دوران قاعدگی

میزان خونریزی در دوران قاعدگی چه مقدار است؟

بدن هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است فردی در دوران قاعدگی درد شدیدی را تحمل کند اما فرد دیگر نه تنها دردی را حس نمی کند بلکه از زمان وقوع دوران قاعدگی بی خبر می ماند. معمولا در خانم ها قبل از شروع قاعدگی علائمی، شروع این دوران را خبر می دهند. تا به حال از خود پرسیده اید که میزان خونریزی باید چه قدر باشد؟ آیا متفاوت بودن خونریزی دوران قاعدگی جای نگرانی ندارد؟ اصلا به این موضوع فکر کردید که بدن هر فرد چه میزان خون دارد؟ اگر خونریزی شدید دوران قاعدگی داشته باشید چه میزان خون از دست می دهید؟ نکند تا به حال فکر می کردید که خونریزی شدید دوران قاعدگی مضر نیست و برعکس هر چه بیشتر باشد مفیدتر است؟

درست است که بدن هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است اما میانگین خونریزی در خانم ها باید بین 30 سی سی تا 80 سی سی باشد. برای این که این مقدار ملموس تر باشد باید بگویم که این میزان باید بین یک قاشق تا یک فنجان در طول هفته باشد. در صورتی که فرد خونریزی شدید دوران قاعدگی داشته باشد به فقر آهن و کم خونی مبتلا خواهد شد.

از کجا مطمئن شویم که خونریزی شدید دوران قاعدگی داریم؟

  1. اگر خونریزی شما به حدی باشد که در یک ساعت نیاز به تعویض پد بهداشتی داشته باشید
  2. در طول شب خواب آرامی نداشته باشید و نیاز به تعویض پد را احساس کنید.
  3. عادت ماهانه بیش از 5 روز همراه با خونریزی شدید طول بکشد. یعنی تا 5 روز همچنان خونریزی زیاد است و یک دفعه کم می شود.
  4. خونریزی ماهانه به قدری شدید باشد که در زندگی معمولی فرد اختلال ایجاد کند.
  5. قاعدگی نامنظم شود
  6. خونریزی شدید دوران قاعدگی ممکن است علائم کم خونی را نمایان کند و به خستگی، بی حالی و تنگی نفس ختم شود.

اگر شما این علائم را دارید به خونریزی شدید دوران قاعدگی دچار هستید. در واقع بدن شما غیر طبیعی خون را دفع می کند و امکان فقر آهن در دوران قاعدگی و دوران پس از آن وجود دارد.


چرا کسانی که خونریزی شدید دوران قاعدگی دارند کم انرژی هستند؟

همان طور که گفتیم یکی از عوارضخونریزی شدید دوران قاعدگی فقر آهن است. زمانی که خون زیادی از دست می رود تعداد گلبول های قرمز سالم خون کم می شود. گلبول های قرمز خون که دارای هموگلوبین هستند وظیفه اکسیژن رسانی به بافت های بدن را دارند. بدن هم برای ساخت هموگلوبین نیاز به آهن دارد. بنابراین با خونریزی شدید دوران قاعدگی، هموگلوبین خون هم از دست می رود. برای ساخت هموگلوبین، آهن های بدن استفاده می شود و در آخر بدن با کمبود آهن روبرو می شود. دیگر به خوبی اکسیژن رسانی انجام نمی شود و بدن حالت خستگی به خود می گیرد. به همین دلیل شما حس بی حالی و خستگی دارید.


کاهش خونریزی شدید دوران قاعدگی

برای درمان خونریزی شدید دوران قاعدگی روش های متنوعی وجود دارد اما بیش از 24 تحقیق نشان داده است که میوه درخت پنج انگشت می تواند به تنظیم خونریزی شدید دوران قاعدگی کمک کند. این گیاه برای زنانی که عادت ماهانه نامنظم و خونریزی شدید دارند مفید است. این گیاه سطح استروژن را در نیمه دوم چرخه قاعدگی بالا می برد. عوارض جانبی خاصی از این گیاه گزارش نشده است ولی بهتر است در مصرف آن احتیاط کنید و بیشتر از 6 ماه مصرف نکنید.

گل پنج انگشت

منبع : اختصاصی وبگردها

علت ورم کردن بدن قبل از قاعدگی چیست؟

علت ورم کردن بدن قبل از قاعدگی چیست؟

آیا طولانی شدن دوران قاعدگی نگران کننده است؟

آیا طولانی شدن دوران قاعدگی نگران کننده است؟

خونریزی های غیر طبیعی

خونریزی های غیر طبیعی

منوراژی

منوراژی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما