عفونت ادراری چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت ادراری


عفونت ادراری

عفونت ادراری چگونه ایجاد می شود و نشانه های آن چیست؟ راه های جلوگیری از عفونت ادراری کدامند؟

عفونت ادراری چیست؟(UTI یا Urinary tract infection)

عفونت ادراری به عفونت باکتریایی ای می گویند که دستگاه ادراری را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است این عفونت فقط به مثانه ختم شود که به آن سیستیت ساده و یا عفونت مثانه می گویند. اگر عفونت ادراری بر دستگاه ادراری  فوقانی یعنی کلیه ها تاثیر بگذارد به آن پیلونفریت و یا عفونت کلیه گفته می شود.

باکتری عفونت ادراری

عفونت ادراری از باکتری اشرشیا کلی ایجاد می شود. ویروس ها و قارچ ها هم در ایجاد عفونت ادراری سهم ناچیزی دارند اما عمده دلیل عفونت های ادراری وجود باکتری های اشرشیا کلای است.

باکتری های عفونت ادراری

عفونت ادراری در خانم ها بیشتر از آقایان

خانم ها بیشتر از آقایان به عفونت ادراری دچار می شوند. ساختار دستگاه تناسلی و ادراری خانم ها نسبت به آقایان حساس تر است و زودتر از آقایان دچار عفونت می شود. یکی از این عوامل طول مجرای ادرار است که در خانم های خیلی کوتاه تر از آقایان است و همین امر باعث ایجاد عفونت ادراری بیشتر در خانم ها نسبت به آقایان می شود. مجرای ادراری در خانم ها نزدیک مقعد و واژن است و این هم دلیل دیگری برای ایجاد عفونت ادراری در خانم ها است.

چه کسانی بیشتر عفونت ادراری می گیرند؟

این بیماری واگیردار نیست و شما نمی توانید آن را به کسی انتقال دهید. در بیشتر موارد این بیماری به دلیل مشکلات کلیوی و اختلالات مربوط به مثانه ایجاد می شود. دسته زیر بیشتر به عفونت های مجاری ادراری دچار می شوند.

  1. کسانی که باردار هستند
  2. کسانی که از اسپری ها اسپرم کش به همراه کاندوم استفاده می کنند.
  3. از دیافراگم استفاده می کنند.
  4. ارتباط جنسی بدون ادرار پس از آن داشتند

دلایل ایجاد عفونت های مجاری ادرار

فردی که رابطه جنسی برقرار می کند حجم زیادی میکروب را به مجاری ادرارش دعوت می کند.  زمانی که بعد از تماس جنسی، خانم ها ادرار کنند حجم زیادی از این میکروب ها خارج می شود و فرد دیگر به عفونت ادراری دچار نمی شود اما درصورتیکه بعد از برقراری رابطه جنسی فرد به موقع ادرار نکند امکان دارد  به عفونت ادراری مبتلا شود. پس قبل از برقراری رابطه جنسی آب زیادی بنوشید تا به عفونت ادراری مبتلا نشوید.

رعایت بهداشت نقش مهمی در جلوگیری از عفونت ادراری دارد. اصولا توالت های عمومی میکروب های فراوانی دارند. سعی کنید زمانی که از این مکان ها استفاده می کنید تماس با بدن نداشته باشید و با آب فراوان محل مورد نظر را تطهیر دهید.

هنگامی که ادرار می کنید ادرار خود را قطع و وصل نکنید. این کار بیشتر توسط آقایان انجام می شود. بسیاری از افراد فکر می کنند این کار به تقویت عضلات ناحیه لگن و دستگاه تناسلی کمک می کند اما این کار بیشتر ازهر چیزی به ایجاد عفونت ادراری کمک می کند. زمانی که ادرار خود را قطع می کنید باعث ایجاد خلاء می شوید. این خلاء از هوای اطراف مکش به درون مجرای ادرار ایجاد می کند. درواقع شما با این کار میزان زیادی باکتری را به داخل مجرای ادراری خود راه می دهید.

باکتری ها در محلی که مرطوب و تاریک باشند رشد بهتری دارند. برای این که از رشد باکتری ها در ناحیه تناسلی خود بکاهید بعد از شستشو، حتما با دستمال محل مورد نظر را خشک کنید. کسانی که دستگاه ادراری خود را خشک نمی کنند معمولا بیشتر به عفونت ادراری دچار می شوند. اگر می خواهید اطراف مقعد را خشک کنید یادتان نرود که نباید دستمال به سمت مجرای ادرای بیاید. در اینصورت امکان دارد که دستمال حاوی میکروب باشد و به مجرای ادراری راه یابد.

عوض کردن لباس زیر تقریبا باید هر روز انجام شود. کسانی که به طور طولانی لباس زیر خود را عوض نمی کنند به عفونت ادراری مبتلا می شوند.

خانم هایی که باردار هستند ممکن است که به عفونت ادراری دچار شوند. جنین بر روی مثانه فشار وارد می کند و در نتیجه تخلیه ادرار کامل نخواهد بود. در این زمان باکتری ها فرصت بیشتری برای تکثیر دارند.

عفونت ادراری در بارداری

علائم و نشانه های عفونت ادراری

  1. درد و سوزش هنگام ادرار کردن
  2. وجود خون در ادرار
  3. احساس درد در قسمت پایینی کمر
  4. کم بودن میزان ادرار بر خلاف حسی که از پر بودن مثانه دارید.
  5. بوی بد ادرار و پر رنگ بودن آن

منبع : اختصاصی وبگردها

عفونت ادراری در بارداری

عفونت ادراری در بارداری

سوزش ادرار

سوزش ادرار نشانه چه بیماری هایی است؟

سوزش ادرار

افزایش ابتلا به سرطان مثانه با داروی دیابت

افزایش ابتلا به سرطان مثانه با داروی دیابت

علائم عفونت ادراری در کودکان

علائم عفونت ادراری در کودکان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما