سوزش ادرار نشانه چه بیماری هایی است؟

سوزش ادرار


سوزش ادرار

سوزش ادرار دلایل متفاوتی دارد و این دلایل می تواند از عفونت ادراری تا سوزش ادرار به دلیل ابتلا به بیماری سرطان مثانه متغییر باشد.

دلایل سوزش ادرار

سوزش ادرار بیماری خاصی نیست اما می تواند نشان بیماری خاصی باشد. اصلی ترین دلیل سوزش ادرار عفونت های ادراری است که اکثر افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود با آن روبرو شدند اما همیشه سوزش ادرار دلیل بر عفونت ادراری نیست. متاسفانه اکثر پزشکان سوزش ادرار را به خصوص برای خانم ها معادل عفونت ادرار می دانند و بدون انجام آزمایش، شروع به درمان تجربی می کنند.

عواملی که باعث ایجاد سوزش ادرار می شوند:

  1. عفونت ادراری به دلیل وجود باکتری ها، باعث سوزش در ادرار می شود. اگر درد در هنگام ادرار کردن در ابتدای آن اتفاق بیفتد معمولا نشان دهنده مشکل در مجرای ادراری است.
  2. اگر درد در انتهای ادرار کردن اتفاق بیفتد نشان دهنده وجود مشکل در مثانه است.
  3. التهاب مثانه نیز باعث سوزش ادرار می شود. در التهاب مثانه سوزش ادرار همراه با تکرر ادرار و دل درد همراه است. علاوه بر آن فوریت ادرار نیز حس می شود. به گونه ای که در نگهداری ادرار مشکل وجود دارد و سریعا نیاز به تخلیه ادرار دارید.
  4. مقاربت جنسی نیز باعث سوزش ادرار می شود که معمولا با همه خانم ها همراه است و تا یک الی دو روز این سوزش ادامه دارد.
  5. یکی از علل نادر سوزش ادرار، سرطان مثانه است. در این سرطان علاوه بر سوزش ادرار اغلب وجود خون در ادرار نیز دیده می شود. ممکن است خون به چشم دیده شود و یا از طریق آزمایش ادرار، گلبول های قرمز، داخل ادرار مشاهده شود.
  6. یکی از خطرناکترین علل سوزش ادرار همراه با تکرر ادرار سرطان بدخیم مثانه است.

سوزش ادرار در خانم ها و آقایان

سوزش ادرار در خانم ها بیشتر از آقایان است و برای هر کدام دلایل مختلفی دارد. مثلا ممکن است یک خانم جوان به علت عفونت مثانه سوزش ادرار را حس کند و یک آقا برای عفونت پروستات یا پیشابراه و مجرا این سوزش را حس کند.

برای درمان سوزش ادرار چه کار کنیم؟

آب زیادی بنوشید

در طول روز باید به میزانی آب بنوشید که رنگ ادرار شما بی رنگ باشد. حتی در هوای سرد و فصل زمستان هم خوردن آب به همه توصیه می شود. بسیاری از افراد در خوردن آب تنبلی می کنند و تا زمانی که مجبور نشوند به تخلیه ادرار اقدام نمی کنند که این یکی از دلایل سوزش ادرار است.

منبع : اختصاصی وبگردها

عفونت ادراری در بارداری

عفونت ادراری در بارداری

عفونت ادراری

عفونت ادراری چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری در کودکان

علائم عفونت ادراری در کودکان

همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر

عفونت ادراری چطور سراغ‌تان می آید و راه‌های تشخیص آن چیست؟

همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما