خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی نشانه چیست؟

خون در مدفوع نشانه ی خونریزی داخلی در دستگاه گوارش است.

خونریزی مقعدی چرا و به چه علت؟

شاید هر کسی یکبار در طول زندگی خود با این اتفاق روبرو شود اما خونریزی مقعدی چه زمانی خطرناک محسوب می شود؟

وجود خون در مدفوع یا خونریزی واضح از ناحیه مقعد دلایل متفاوتی دارد و در بیشتر مواقع خطرناک نیست. اما اگر فردی با این اتفاق روبرو شود باید سریعا به پزشک مراجعه کند و حتی لحظه ای پیگیری آن را به تعویق نیاندازد.

خونریزی مقعدی در اکثر موارد با دارو رفع می شود اما ممکن است دلایل خطرناکی هم داشته باشد که نباید آن را نادیده گرفت.

رنگ خون در مدفوع نشانه خونریزی کدام قسمت است؟

خون در مدفوع نشانه خونریزی دستگاه گوارش است. این خونریزی ممکن است در نقاط مختلف دستگاه گوارشی باشد. اگر خون در مدفوع به رنگ تیره بود خونریزی از قسمت های بالاتر از روده کوچک، یعنی معده  یا اثنی عشر ایجاد شده است. اگر خون به رنگ روشن بود یعنی خونریزی داخلی از قسمت های انتهایی دستگاه گوارش صورت گرفته است. هر چه رنگ خون روشن تر باشد. محل خونریزی به قسمت های تحتانی دستگاه گوارش نزدیک تر است.

علل وجود خون در مدفوع

  1. هموروئید یا بواسیر یکی از دلایل عمده وجود خون در مدفوع است.
  2. شقاق مقعد یا پارگی کوچک در پوست مقعد که بسیار دردناک است و امکان دارد خون در مدفوع با دفع مدفوع دیده شود.
  3. بیماری کرون هم می تواند دلیل وجود خون در مدفوع باشد. در این حالت روده ملتهب می شود و قسمتی از روده دچار مشکل می شود. علائم بیماری اسهال خونی همراه با شکم درد است.
  4. کولیت زخمی از دیگر عوامل وجود خون در مدفوع است. زمانی که کولون روده ملتهب می شود مشکلاتی در روده به وجود می آید که باعث خونریزی مقعدی می شود. اسهال خونی یکی از علائم رایج کولیت زخمی است.
  5. سرطان رکتوم و کولون یکی از سرطان های رایج در افراد مسن است اما گاهی افراد جوان هم به آن مبتلا می شوند. علائم این بیماری قبل از خونریزی مقعدی، کم خونی و از دست دادن وزن، اسهال یا یبوست است. بعد از این علائم خون در مدفوع دیده می شود.
  6. پولیپ یا غده های کوچکی که در جداره داخلی روده قرار دارند اغلب باعث به وجود آمدن خون در مدفوع می شوند. این مورد بیشتر در افراد پیر مشاهده می شود و تقریبا 25 درصد آن ها حداقل یک پلیپ در روده خود دارد. پلیپ ها خوش خیم هستند و معمولا مشکلی به وجود نمی آورند اما می توانند عامل وجود خون در مدفوع باشند.
  7. زخم معده و دوازدهه ممکن است سبب وجود خون در مدفوع شوند. در این صورت خون در مدفوع به رنگ تیره خواهد بود.
  8. عفونت های روده ای ممکن است دلیل وجود خون در مدفوع باشد. اغلب عفونت های روده ای با اسهال خونی همراه هستند.

منبع : اختصاصی وبگردها

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما