گرفتگی عضلات بدن چرا و چگونه ایجاد می شود؟

گرفتگی عضلات


گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات پا به چه دلیل ایجاد می شود و برای درمان گرفتگی عضلات، چه اقدامی باید انجام داد؟

گرفتگی عضلات بدن ممکن است در بخش های مختلف ایجاد شود. این گرفتگی ممکن است از گردن تا انگشتان پا به وجود آید. درد گرفتگی عضلات در اغلب موارد غیر قابل تحمل است. سوال اصلی اینجاست. این درد شدید برای چه به وجود می آید؟ برای جلوگیری از گرفتگی عضلات چه کار باید کرد؟ دلیل گرفتگی عضلات چیست؟

گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضله حالتی است که عضله منقبض می شود و حالت سفتی به خود می گیرد. گرفتگی عضلات ممکن است در اثر ورزش نامناسب، واکنش به کشش و فشار عضله و بلند کردن اشیا سنگین، شرکت در فعالیت های ورزشی طاقت فرسا، ضعف یا درد عضلانی ناشی از ضربه نخاع ... باشد. همچنین زمانی که در حین انجام این فعالیت ها، میزان ذخیره کلسیم و پتاسیم بدن پایین باشد و یا آب به میزان کافی در بدن موجود نباشد، گرفتگی عضلات بیش از پیش رخ می دهد.

گرفتگی عضلات کف پا

گرفتگی عضلات  چگونه در بدن ایجاد می شود؟

هر عاملی که باعث کشش یا فشار روی عضلات باشد باعث تغییراتی در بدن می شود.  پیامی از طریق مغز به اعصاب ماهیچه ارسال می شود. این سیگنال ها که به اعصاب ماهیچه ها ارسال شده است به ماهیچه ها می رسند و یک سری فرایند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل ماهیچه و خارج از آن، ایجاد می شود. درواقع جریان الکتریکی به وجود می آید. این جریان الکتریکی باعث انقباض شدید ماهیچه ها می شود که درد شدیدی را به همراه دارد.

جریان الکتریکی در گرفتگی عضلات بدن چگونه ایجاد می شود؟

در بدن هر انسان، مواد معدنی بارداری وجود دارد که یک یا دو بار الکتریکی دارند.N+، Ca2+ و K+  از جمله مواد معدنی مهم در بدن هستند که در خارج و داخل سلول وجود دارند. این مواد در دو طرف غشا به گونه ای هستند که جمع جبری بار آن ها برابر است.  زمانی که این تعادل به هم بریزد و دو طرف غشای سلول بارهای متفاوتی داشته باشند، جریان الکتریکی در طول عضله برقرار می گردد.

گرفتگی عضلات پا

دلایل گرفتگی عضلات

در هر شخص این دلایل ممکن است متفاوت باشد. مثلا شخصی فقط در خواب عضلات ساق پایش می گیرد و شخصی هنگام ماساژ دادن سرشانه ها دچار گرفتگی عضلات گردن می شود.

گرفتگی عضلات گردن

دلایل گرفتگی عضلات متنوع است و شامل موارد زیر می شود:

 1. کمبود آب در بدن
 2. کمبود کلسیم، پتاسیم و سدیم (به طور کلی مواد معدنی بدن)
 3. کشش یا فشار روی عضلات
 4. ضعیف بودن عضلات شکم
 5. سفت بودن تاندون های قرار گرفته در پشت پاها

گرفتگی عضلات کمر

دلایل گرفتگی عضلات کمر

ممکن است این گرفتگی در پشت بدن باشد. اگر گرفتگی عضلات کمر و پشت کمر باشد باید دلایل آن را در موارد زیر جستجو کرد که ممکن است به نخاع ربط داشته باشد.

 1. تنگی مجرای نخاع
 2. آرتروز ستون فقرات
 3. گودی کمر شدید
 4. انحنای بیش از اندازه ستون فقرات
 5. فتق دیسک کمر
 6. لغزش مهره های کمر

دلایل خطرناک گرفتگی عضلات کمر

اگر عضلات کمر شما می گیرد ممکن است به خاطر بیماری های خطرناکی باشد که باید فورا به درمان بیماری بپردازید.

 1. گاهی گرفتگی کمر به دلیل عفونت کلیه ایجاد می شود. عفونت کلیه درد شدیدی دارد و باید برای درمان آن، فورا اقدام کرد. برای این کار علائم عفونت کلیه را بخوانید تا در صورت داشتن این علائم، فورا به پزشک معالج رجوع کنید.
 2. سنگ کیسه صفرا، از دیگر عوامل ایجاد گرفتگی عضلات در ناحیه کمر است.
 3. اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری مفصلی مزمن است و اغلب ستون فقرات و استخوان های لگن را درگیر می کند. یکی از علائم این بیماری گرفتگی عضلات ناحیه کمر است.
 4. گاهی درد کمر و گرفتگی مداوم عضلات ناحیه کمر، نشان دهنده وجود تومور در آن ناحیه است.
 5. عفونت موضعی در امتداد مجرای نخاع که به آن ورم چرکی اپیدورال می گویند باعث گرفتگی عضلات ناحیه کمر می شود.
 6. گرفتگی عضلات گاهی به دلیل بیماری هایی مانند تیروئید، اختلالات هورمونی، دیابت، کم خونی و اختلالات عصبی می تواند باشد.
 7. اگر گرفتگی عضلات شما در فواصل طولانی رخ می دهد زیاد خطرناک نیست اما اگر در مدت زمان کوتاه، به صورت مداوم دچار گرفتگی عضلات شدید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است خوردن دارویی، باعث ایجاد گرفتگی عضلات در بدن شما شده باشد.

درمان گرفتگی عضلات

اگر گرفتگی عضلات شما، فقط به دلیل کم آبی، خشکی بدن، ورزش نامناسب و کشش عضلات باشد با انجام راه کارهایی می توانید به درمان گرفتگی عضلات بپردازید و در برخی موارد از به وجود آمدن آن، پیشگیری کنید اما اگر گرفتگی عضلات شما، به دلیل بیماری های ذکر شده باشد باید فورا به پزشک معالج، مراجعه کنید.

 1. بهترین اقدام هنگامی که دچار گرفتگی عضله شده اید این است که قسمت مورد نظر را ماساژ دهید. با ماساژ دادن خونرسانی بهتر می شود و تعادل یونی مواد معدنی، دوباره برقرار می شود.
 2. استفاده از گرما و سرما در این شرایط به آرام شدن عضله کمک می کند.
 3. برای پیشگیری از گرفتگی عضلات بدن، به میزان کافی آب بنوشید.
 4. هر گاه احساس کردید که ماهیچه شما در حال گرفتگی است عضله همان قسمت را در حالت کشیده قرار دهید. مثلا اگر ساق پایتان درحال گرفتگی است متقابلا نیرویی وارد می کنید تا گرفتگی آن خنثی شود. شاید در ورزش های مختلف به ویژه فوتبال دیده باشید که برای درمان گرفتگی پاهای ورزشکاران، کف پا را به سمت صورت بازیکن خم می کنند. با این کار دیگر گرفتگی عضلات ایجاد نمی شود.

گرفتگی عضلات پای ورزشکاران

منبع : اختصاصی وبگردها

۴ دلیل که چرا بازو شل است و بازوهای تان سفت نمی شوند

۴ دلیل که چرا بازو شل است و بازوهای تان سفت نمی شوند

اسپاسم عضلات دست

اسپاسم عضلات دست

آنچه باید درباره کمردرد بدانید

آنچه باید درباره کمردرد بدانید

راهکارهای برطرف کردن گرفتگی پا

راهکارهای برطرف کردن گرفتگی پا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما