جراحی افزایش قد

جراحی افزایش قد به چه کسانی پیشنهاد می شود؟ این عمل چگونه انجام می شود؟ با جراحی افزایش قد چند سانتی متر بلندتر می شویم؟

انجام جراحی افزایش قد

شاید کسانی که قد کوتاهی دارند برای افزایش قد خود، به فکر جراحی افزایش قد بیفتند اما از عوارض و خطرهای بعد از عمل آگاه نیستند.

بیشتر پزشکانی که مراجعه کننده برای جراحی افزایش قد دارند می گویند: بیشتر افرادی که قد مناسب دارند (کوتاه تلقی نمی شوند) فکر می کنند این عمل، جزء عمل های زیبایی محسوب می شود که اصلا چنین نیست. جراحی افزایش قد برای کسانی پیشنهاد می شود که رشد نابرابر طولی استخوان در دو پا را دارند. برای مثال: یک پای این افراد از پای دیگر کوتاه تر یا بلندتر است. عمل جراحی افزایش قد به این افراد پیشنهاد می شود زیرا برای حرکت کردن انرژی زیادی مصرف می کنند و در آینده ای نه چندان دور دچار عارضه های دیگری همچون درد زانو، لگن، پشت و گردن می شوند.

افرادی که اختلال در رشد استخوان ها دارند و کوتاه قد هستند، می توانند با این عمل تقریبا 8 سانتی متر به قد خود بی افزایند.

جراحی افزایش قد

جراحی افزایش قد چگونه انجام می شود؟

در جراحی افزایش قد، یک شکستگی کنترل شده در ناحیه ساق پا و ران ایجاد می شود و سپس با استفاده از دستگاه خاصی، به نام الیزاروف که به دو سر استخوان شکسته شده وصل شده است، به تدریج فاصله استخوان ها را زیاد می کنند. این دستگاه دارای پیچ هایی است که هر شش ساعت باید 25 درصد میلی متر، چرخانده شوند تا استخوان ها را از هم دور کنند و فضای خالی ایجاد کنند. فضای خالی ایجاد شده در جراحی افزایش قد، باعث می شود استخوان ها رشد کنند. پزشکان معتقدند که استخوان ها و عصب های بدن به مرور زمان روی این میله قرار خواهند گرفت و به حالت طبیعی می رسند. جراحی افزایش قد تقریبا 8 سانتی متر به قد هر فرد می تواند اضافه کند.

در جراحی افزایش قد، 5 سانتی متر افزایش قد برای یک فرد بزرگسال، تقریبا شش الی هشت ماه طول می کشد. استخوان ها می توانند یک میلی متر در روز رشد کنند اما رشد تاندون ها و رگ و عضلات کنار استخوان ها کمتر است و به همین خاطر تقریبا 0.666 میلی متر در روز رشد خواهد کرد.


عوارض جراحی افزایش قد

همان طور که گفتیم این عمل به افراد معمولی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود چرا که عوارض زیادی دارد.

  1. اگر جراحی افزایش قد به درستی صورت نگیرد، به رشته های عصبی بدن آسیب وارد می کند و در نهایت باعث فلج شدن بعضی از عضلات می شود.
  2. دوره نقاهت جراحی افزایش قد طولانی است و علاوه بر تحمل کردن درد باید حدود یک سال وسایلی که در پای افراد تعبیه شده است همان جا بماند تا در طول این مدت فاصله استخوان ها به تدریج با روش های دیگری پر شود.
  3. این روش نیازمند تحمل زیاد درد است. گاهی برخی افراد روش های خارجی بعد از جراحی افزایش قد را متوقف می کنند و همچنان کوتاه باقی می مانند.
  4. هزینه جراحی افزایش قد زیاد است و ممکن است در ایران، تخصص کافی برای این کار وجود نداشته باشد.
  5. پیجاندن پیچ ها برای ایجاد فضای خالی به شدت دردناک بوده و ممکن است پارگی پوست، رباط و یا ماهیچه را شامل شود.
  6. استخوان ایجاد شده بعد از یک الی دو سال، هنوز نرم است و ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای گذاشتن پلاتین در پا باشد تا بتوانید بدون عصا راه بروید.
  7. کسانی که هر دو پای خود را جراحی افزایش قد می کنند ممکن است با رشد نا برابر استخوان ها و در نهایت کوتاه و بلند شدن پاها روبرو شوند.
  8. کج جوش خوردن ممکن است یکی از عوارض جراحی افزایش قد باشد.
  9. عفونت استخوان در جراحی افزایش قد ممکن است به وجود آید.

جراحی افزایش قد انجام دهیم یا خیر

اگر شما در سن رشد هستید و افزایش قدی مشاهده نمی کنید، بهترین درمان برای شما، درمان هورمونی است. پزشکان داروی هورمونی به شما می دهند که باعث افزایش قد شما می شود اما اگر از زمان رشد شما گذشته است و مشکلات زیادی با قد خود دارید، می توانید به جراحی افزایش قد فکر کنید. هر فردی دوست دارد از لحاظ زیبایی ستوده شود. اگر مشکل شما با قدتان حاد است به دنبال درمان آن بروید اما اگر قد شما نرمال است، به فکر عمل جراحی افزایش قد نباشید. همان طور که گفته شد عوارض این عمل زیاد است و به کسانی که مشکلات رشد در استخوان ها دارند پیشنهاد می شود. این عزیزان در صورت جراحی نکردن، مشکلات بیشتری در آینده خواهند داشت. درست است که این افراد هم  درد زیادی را باید تحمل کنند و تقریبا یک سال تا نرمال شدن پاهایشان طول می کشد اما باید گفت هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد.

بسیاری از افرادی که پاهای یکسان نداشتند بعد از جراحی افزایش قد، علاوه بر زیباتر شدن ظاهری، به ورزش های مورد علاقه شان هم می پردازند. برخی حتی به صورت حرفه ای وارد رشته فوتبال می شوند. شما هم می توانید از این نعمت برخوردار شوید و قبل از انجام هر کاری به خدا توکل کنید. امیدواریم در صورت انجام جراحی افزایش قد، عمل شما بدون هیچ عارضه ای باشد و بهترین ها را برای شما آرزومندیم.

منبع : اختصاصی وبگردها

افزایش قد به طور طبیعی چطور ممکن است؟

افزایش قد به طور طبیعی چطور ممکن است؟

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما