محققان دریافتند افراد تنها و منزوی بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی هستند.

انزوای اجتماعی خطر ابتلا به بیماری قلبی و مغزی را حدود 30 درصد افزایش می دهد و به همان اندازه در سلامتی قلب و خطر ابتلا به اضطراب و استرس موثر است.

نیکول والتورتا محقق اصلی بخش علوم سلامت در دانشگاه نیویورک گفت: پرداختن به فاکتورهای تنهایی و انزوای اجتماعی نقش مهمی در پیشگیری از دو عامل موثر در ابتلا به بیماری و مرگ و میر در جهان دارد.

وی گفت: ما عواملی مثل چاقی و نبود فعالیت فیزیکی را بدون چون و چرا پذیرفتیم در حالیکه به پیامد های انزوای اجتماعی و تنهایی توجه نداشتیم اکنون نتایج این تحقیق بر اهمیت توجه به پیامدهای ناشی از انزوای اجتماعی تاکید می کند.

وی افزود: در عین حال این بررسی نمی تواند اثبات کند که تنهایی و انزوای اجتماعی سبب اختلالات قلبی و مغزی می شود و تنها یک ارتباط را نشان می دهد.
به گفته محفقان، در هر حال بر اساس یافته های این مطالعه میزان اثر سایر عوامل روانی خطیر مانند اضطراب و فشار شغلی با نتایح این مطالعه قابل قیاس است. در نظر گرفتن عواقب ناشی از تنهایی و انزوای اجتماعی می تواند برای اقدامات پیشگیرانه از بیماری های قلبی و مغزی سودمند باشد.
دراین مطالعه پژوهشگران داده های 23 مطالعه منتشر شده قبلی که در مجموع بیش از 180 هزار بزرگسال را شامل می شد، بررسی کردند. بیش از 4600 نفر حمله قلبی و آنژین داشتند و یا درگذشتند و بیش از 3 هزار نفر دچار سکته مغزی شدند.
داده های تلفیقی نشان داد تنهایی و انزوای اجتماعی با 29 درصد افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و 32 درصد افزایش خطر سکته مغزی ارتباط دارد.
محققان شرح دادند در مطالعه گذشته تنهایی با ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش فشار خون و مرگ زود هنگام ارتباط داشت.
این گزارش در Journal Heart منتشر شد.

منبع : ایرنا

افزایش ریسک نارسایی قلبی در فصل زمستان

افزایش ریسک نارسایی قلبی در فصل زمستان

دلایل سکته قلبی و درمان آن

دلایل سکته قلبی و درمان آن

اگر این نشانه ها را دارید، سکته مغزی می کنید!

اگر این نشانه ها را دارید، سکته مغزی می کنید!

اگر این نشانه ها را دارید سکته مغزی می کنید!

اگر این نشانه ها را دارید سکته مغزی می کنید!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما