نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد بیماری مزمن پوستی پسوریازیس ممکن است با اضافه وزن و دیابت نوع ۲ مرتبط باشد.

محققان دانمارکی دریافته اند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با سایر افراد بیش از ۵۰ درصد در معرض ابتلا به بیماری پوستی پسوریازیس (داءالصدف) قرار دارند.

همچنین این مطالعه نشان داده است که نرخ ابتلا به این بیماری پوستی با افزایش وزن بیشتر می شود. به عنوان مثال، افراد چاق با شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵ دو برابر افراد با وزن نرمال در معرض ابتلا به پسوریازیس قرار دارند. فردی با شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر چاق تلقی می شود.

هنوز علت دقیق ارتباط این بیماری ها مشخص نیست، اما به گفته محققان، ژنتیک، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، یا التهاب می توانند نقش داشته باشند.

دکتر آن سوفی لونبرگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کپنهاگ، در این باره می گوید: «پسوریازیس یک اختلال ژنتیکی است. سابقه ژنتیکی بیماری و شرایط موجود هنوز کاملا مشخص نشده اند.»
وی در ادامه می افزاید: «این مطالعه اثبات نمی کند که پسوریازیس موجب دیابت نوع ۲ یا چاقی یا بالعکس می شود. اما این مطالعه نشان می دهد ارتباط بین این بیماری پوستی و چاقی می تواند ارتباط نسبی با یک علت متداول ژنتیکی داشته باشد.»
به گفته وی، «دلیل پسوریازیس و چاقی نه تنها با سبک زندگی مشترک مرتبط است، بلکه ناشی از ژن های مشترکی هم هست. درمان پسوریازیس و چاقی و دیابت مهم است چراکه اینها از عوامل پرخطر بیماری قلبی هستند و می توانند تاثیرات جدی بر سلامت عمومی فرد داشته باشند.»
در این مطالعه، داده های حدود ۳۴ هزار فرد دوقلو ۲۰ تا ۷۱ سال جمع آوری شدند. یافته ها نشان داد بالغ بر ۴ درصد این افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس بودند، بیش از ۱ درصد مبتلا به دیابت نوع ۲ و بالغ بر ۶ درصد چاق بودند.
پژوهشگران دریافتند در بین حدود ۴۶۰ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲، در حدود ۸ درصد بیماری پسوریازیس داشتند. در بین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، تنها ۴ درصد بیماری  پسوریازیس داشتند.

منبع : مهر

چاقی هم می تواند مسری باشد!

چاقی هم می تواند مسری باشد!

دیابت بارداری؛ عوارض،چگونگی تشخیص و راه درمان آن

دیابت بارداری؛ عوارض،چگونگی تشخیص و راه درمان آن

برای کنترل دیابت برگ انبه بخورید!

برای کنترل دیابت برگ انبه بخورید!

چاقی و روش های درمان آن

چاقی و روش های درمان آن

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما