رییس انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: شیوع بیماری آسم در کشور رو به افزایش است اما در کشورهای توسعه‌یافته وضعیت این بیماری به ثبات رسیده است.

دکتر مصطفی معین روز شنبه در نشست خبری همایش جهانی روز آسم افزود: مسئولین و متولیان امر باید اقدامات لازم را برای آموزش همگانی جهت مقابله با این بیماری به عمل آورند.

وی با اشاره به این که در ایران این بیماری بیشتر در کلانشهرها و حاشیه آن مشاهده می‌شود، افزود: سطح بهداشت، آلودگی‌ها و دسترسی کمتر به دارو مهمترین عوامل گسترش این بیماری در این مناطق است.

وی به تعداد افراد مبتلا به آسم در دنیا اشاره کرد و گفت: در دنیا حدود 300 میلیون نفر مبتلا به آسم وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا یک دهه آینده به 400 میلیون نفر افزایش یابد که بیشترین تعداد آنها در کشورهای توسعه نیافته هستند.

معین به اهداف این همایش اشاره کرد و گفت: ارائه آموزش همگانی مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش است و در این همایش سعی داریم اطلاعات لازم را در اختیار بیماران، خانواده‌های آنها و همچنین کادر پزشکی اعم از پزشکان متخصص، دانشجویان، پرستاران و مربیان مدارس قرار دهیم.
وی در ادامه به افزایش مصرف دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: مصرف سیگار، مواد دخانی و قلیان در کشور رو به افزایش است و متاسفانه سن افراد معتاد به این مواد رو به کاهش است.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران تاکید کرد: متاسفانه زنان مخصوصا در سنین نوجوانی و جوانی گرایش به سمت مصرف مواد دخانی پیدا کرده‌اند و ما شاهد گسترش اعتیاد به مواد دخانی در کشور هستیم.
رییس انجمن آسم و آلرژی به قانون منع مصرف دخانیات در فضای بسته اشاره کرد و گفت: متاسفانه این قانون در کشور اجرا نمی‌شود و کسی به شکل قانونی با این موضوع برخورد نمی‌کند.
وی از مردم خواست به این موضوع توجه بیشتری داشته و آن را به‌عنوان یک مطالبه از مسئولان بخواهند.
حدود 12 درصد کودکان کشور دارای علائم آسم هستند
رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرفه، خس خس و تنگی نفس را از مهمترین علائم آسم اعلام کرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود 9 درصد افراد بالغ و حدود 12 درصد کودکان دارای علائم آسم هستند.
دکتر مهدی نجمی در نشست خبری همایش روز جهانی آسم افزود: این مطالعه سال گذشته برای اولین بار در سطح گسترده در کشور با همکاری برخی مراکز تحقیقاتی و همچنین دانشگاه های علوم پزشکی در سطح جمعیت شهری و روستایی در بین افراد بالغ و کودکان انجام شده است.
وی استاندار سازی خدمات تشخیص، درمان و مراقبت از بیماری آسم را یکی از اقدامات مهم این مجموعه اعلام کرد و گفت: بر اساس این طرح راهنمای بالینی برای پزشکان اعم از عمومی، خانواده و متخصص تدوین شده است.
نجمی اظهار کرد: این راهنمای بالینی در سال 88 تدوین شده و در سال گذشته بر اساس آخرین منابع علمی مورد بازنگری قرار گرفته است.
وی از تدوین بسته آموزشی برای بهورزان و مراقبین سلامت خبر داد و گفت: با تدوین این بسته در صدد هستیم که شناسایی، تشخیص و درمان این بیماری به نحو مطلوب انجام شود.
نجمی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک برنامه تشخیص درمان و مراقبت از آسم بصورت آزمایشی در چند دانشگاه برگزار می شود، گفت: این برنامه ظرف یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.
وی یکی دیگر از اقدامات مهم این مجموعه را کنترل عوامل خطر اعلام کرد و گفت:‌ سیگار، قلیان و آلودگی هوا از جمله عوامل خطر این بیماری هستند که امیدواریم با همکاری و مشارکت متولیان این بخش ها بتوانیم عوامل خطرزای این بیماری را کنترل کنیم.
منظور افزایش آگاهی در خصوص بیماری آسم و جلب مشارکت اقشار مختلف جامعه با هدف پیشگیری و کنترل این بیماری، اولین سه‌شنبه ماه می که امسال مصادف با 14 اردیبهشت ماه است، از سوی سازمان بهداشت جهانی به نام روز جهانی آسم نامگذاری شده است.
سازمان بهداشت جهانی، پیام "شما می‌توانید بیماری آسم خود را کنترل کنید" را به عنوان شعار امسال روز جهانی آسم پیشنهاد داده است.

منبع : ایرنا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما