رییس مجلس شورای اسلامی گفت: من دولت فعلی را در همکاری با مجلس نسبت به دولت قبل هماهنگ‌تر می دانم و به نظرم این دولت در عمل به قانون از دولت قبلی موفق‌تر بوده است.

علی لاریجانی امشب (سه شنبه) با حضور در نشست حزب اعتدال و توسعه طی سخنانی با بیان اینکه ایجاد تفرقه به مصلحت کشور نیست، اظهار کرد: این هنر نیست که افراد پشت دسته‌بندی های کوچک سیاسی قرار گیرند و همان‌طور که پیامبر (ص) فرموده‌اند نیز باید از دسته‌بندی ها پرهیز کرد چراکه تفرقه به مصلحت کشور نیست و اگر مردم و نخبگان با هم یک وفاق واقعی داشته باشند وضعیت بهتری در آینده کشور به وجود خواهد آمد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود وفاق در یک جامعه نیازمند رعایت سه محور است، گفت: اولین محور برای ایجاد وفاق در یک جامعه داشتن رهبری است که اگر برای تحقق یک وفاق پایدار از نعمت رهبری و امام عادل استفاده کنیم به نتایج مثبتی خواهیم رسید.

لاریجانی دومین محور برای رسیدن به یک وفاق پایدار را رعایت اخلاق دانست و گفت: داشتن اخلاق که از اصول اسلامی نشأت می گیرد و البته در تاریخ ایران نیز ریشه‌دار بوده است دومین محوری است که می تواند وفاق پایدار را در جامعه تضمین کند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر می خواهیم در عرصه سیاست به وفاق پایدار برسیم نیازمند توجه به اخلاق سیاسی هستیم.
لاریجانی سومین محور وفاق را رعایت موضوعات مطروحه در حکمرانی موفق دانست و گفت: اگر موضوعات مربوط به حکمرانی موفق را رعایت کنیم وفاق پایدار در جامعه تضمین خواهد شد.
وی با اشاره به تجربه نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: من در طول تمام سال‌هایی که در مجلس بودم متوجه شده‌ام که اکثر نمایندگانی که در مجلس حضور دارند احساس می کنند که نسبت به حوزه‌های انتخابیه‌شان بی عدالتی رخ داده است و از این موضوع رنج می‌برند.
لاریجانی با طرح این پرسش که چگونه می توان مشکلات مربوط به هر منطقه را رفع کرد؟ گفت: ما چون در کشور از احزاب قوی و پرقدرتی برخوردار نیستیم که همیشه و در هر شرایطی از لحاظ سیاسی و اقتصادی از کشور پشتیبانی کنند نتیجه این است که هرکس در هر حوزه‌ای کاندیدا شود باید خودش کارش را در مجلس پیگیری کند و از پشتیبانی برخوردار نباشد.
وی ادامه داد:‌ برخی نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود با شدت درخواست‌ها مواجه می شوند و تلاش می‌کنند که در دوران تصویب بودجه‌های عمرانی سهم بیشتری برای حوزه های انتخابیه خود بگیرند و وقتی در این زمینه موفق نمی شوند دچار افسردگی و ناراحتی می شوند و حتی ممکن است رویکردی انتقادی را نسبت به دولت وقت در پیش بگیرند و با مسئولان مختلف دولتی وارد گفت‌وگو شوند تا وضعیت کاری خود را بهتر کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی چاره این مشکلات را آمایش سرزمینی دانست و گفت: باید هر منطقه براساس مزیت‌هایش، افق آینده‌اش را مشخص کند و یکی از راه‌های رسیدن به چنین حالتی این است که از آمایش سرزمینی با یک راهکار درست استفاده کنیم.
لاریجانی ادامه داد: لازم است در این زمینه از توانمندی‌ها و نظرات نمایندگان هر منطقه در مجلس استفاده شود و اگر کار آمایش سرزمینی با همفکری نمایندگان هر استان انجام شود آنگاه هم دولت و هم نمایندگان مجلس به خوبی از برنامه‌هایشان در طول دوران نمایندگی و حضور در دولت آگاه می شوند.
رییس مجلس شورای اسلامی اجرای طرح آمایش سرزمینی را محور اصلی وفاق و عامل سامان یافتن کشور دانست و گفت: اگر بتوانیم در این زمینه جلساتی را تشکیل دهیم و تکلیف طرح آمایش سرزمینی را روشن کنیم آن وقت دیگر هیچ نماینده مجلسی نگران وضعیت حوزه انتخابیه خود نخواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تفکیک قوا یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: اگر می خواهیم برادری وجود داشته باشد نیازمند رفاقت طرفین هستیم و نمی شود گفت که دولت کار خود را کند اما مجلس باید با دولت همگرا باشد. چنین همگرایی شکننده است.
لاریجانی ادامه داد: درست است که استانداران را دولت باید انتخاب کند اما چه عیبی دارد که دولت در انتخاب استانداران با نماینده‌ها مشورت کند به خصوص که اگر این اقدام انجام شود نمایندگان مجلس نیز در طرح ها و لوایح با دولت مشورت خواهند کرد.
وی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت باید از یکدیگر مستقل باشند، اظهار کرد: وقتی از استقلال مجلس و دولت سخن می گوییم به معنای شاخ و شانه کشیدن آن ها برای همدیگر نیست بلکه این استقلال باید توام با رفاقت و همکاری باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت فعلی را نسبت به دولت قبلی در همکاری با مجلس هماهنگ‌تر ارزیابی می کند، اظهار کرد: دولت همگرایی و همکاری خیلی خوبی با مجلس داشته است و در عمل به قوانین نیز عملکرد خوبی داشته که در این زمینه آقای نوبخت سخنگوی دولت نیز تاثیرگذار بوده‌اند.
وی در پایان تاکید کرد: اگر دولت با نمایندگان در اقدامات خود مشورت کند مجلس هم در طرح ها و لوایحش با دولت مشورت خواهد کرد و این زمینه وفاق پایدار را فراهم خواهد آورد.

منبع : ایسنا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما