داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB درباره ناباروری مردان ورزشکار که به‌دنبال مصرف داروهای استروییدی به آن دچار می‌شوند و همچنین نحوه تشخیص و درمان آن توضیحاتی را ارائه کرد.

 به دنبال مصرف این دسته داروها بیضه مردان دچار آتروفی می‌شود که میزان آتروفی بیضه به نوع دارو و خاصیت آندروژنیک آن، مدت زمان مصرف، دُز مصرف و مقاومت بدن هر فرد بستگی دارد، که پس از آتروفی بیضه‌ها سطح ترشح تستوسترون و اسپرم سازی از بیضه‌ها هم با مشکل مواجه می‌شوند و در این زمان سطح هورمون‌های استروژن افزایش می‌یابد.

این نویسنده مطالب علمی عنوان کرد: افرادیکه از این دسته داروها استفاده کرده و قصد بچه دار شدن دارند بهتر است در ابتدا آزمایش spermogram بدهند تا میزان اسپرم، حرکت و نرمال بودن آن را بررسی کنند و در صورت نیاز تحت نظارت پزشک متخصص ارولوژی یا غدد از داروهای گوناد اف، گونادوتروفین، کلومیفن سیترات و... استفاده کنند و در کنار این داروها استفاده از برخی مکمل‌ها و مواد معدنی نظیر سلنیوم سولفات، زینک، آرژنین، الکارنیتین ، کلسیم و... بسیار راهگشا هستند.

خزایی در جواب این سؤال که آیا امکان عقیمی دائم با مصرف داروهای استروییدی وجود دارد یا خیر اظهار کرد: تا این لحظه گزارشی موثق از عقیمی دائم برای آقایان با مصرف استروییدها وجود نداشته و معمولأ حداکثر پس از 6 الی 9 ماه سطح هورمونهای تستوسترون، ال اچ، اف اس اچ، پرولاکتین ، استرادیول و سایر هورمونها و اندازه بیضه‌ها و.... به حالت طبیعی برمی‌گردند و مشکل اسپرم سازی و کیفیت آن برطرف می‌شوند به شرطی که مراحل درمان به‌خوبی اجرا شود.

مربی و داور بین المللی بدنسازی و پژوهشگر علوم ورزشی افزود: دُز و مصرف دارو و مکمل‌های فوق نباید خودسرانه و غیر علمی باشد زیرا «اور دز» آن می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.
مواردی که بر اسپرم اثر سوء دارند
خزایی افزود: پوشیدن لباس زیر تنگ و پلاستیکی، جوشکاری، رانندگی طولانی، مصرف دخانیات و مواد مخدر، مصرف مشروبات الکلی، چاقی، ضربه به بیضه، استفاده مکرر از سونا، جکوزی و آب گرم وجود بیماری واریکوسل و .... مواردی هستند که بر اسپرم اثر سوء دارند.
این کارشناس علوم ورزشی گفت: همچنین مواردی همچون مصرف میوه و سبزیجات، آجیل، ورزش با شدت متوسط، خنک نگه داشتن محیط بیضه با آب خنک، استراحت و خواب کافی می‌توانند تعداد، حرکت و کیفیت اسپرم را تقویت کنند.
خزایی در خاتمه در خصوص ناباروری زنان با مصرف این داروها خاطرنشان کرد: مصرف این داروها عوارض برگشت ناپذیری بر روی تخمک گذاری و باروری زنان می‌گذارد که خود نیاز به یک گفت‌وگوی مفصل دارد.

منبع : ایسنا

جکوزی باعث ناباروری مردان می شود!

جکوزی باعث ناباروری مردان می شود!

آیا ناباروری باعث سرطان می‌شود؟

آیا ناباروری باعث سرطان می‌شود؟

چیزهایی که نباید به یک زوج نابارور گفت

چیزهایی که نباید به یک زوج نابارور گفت

با علت های ناباروری و یا عقیم بودن آشنا شوید!

با علت های ناباروری و یا عقیم بودن آشنا شوید!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما