امروز تکلیف همه اما و اگرها درباره بالاترین کرسی قرمزرنگ مجلس خبرگان روشن خواهد شد.

 آنچه تا لحظه تنظیم این گزارش به دست آمده از کاندیدانشدن آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای ریاست حکایت دارد و شانس معرفی آیت‌الله ابراهیم امینی رو به افزایش است، مگر اینکه هاشمی‌رفسنجانی در دقیقه ٩٠ بخواهد تصمیم دیگری بگیرد و خود را در مقام نامزدی ریاست قرار دهد.

در طرف مقابل هم حجت‌الاسلام موحدی‌کرمانی که نامش در هر دو فهرست انتخاباتی خبرگان پنجم قرار داشت؛ یعنی هم فهرست خبرگان مردم...و هم فهرست جامعتین و اخبار مربوط به ریاست جنتی را اعلام می‌کند، در تأکید مؤکدی باز هم اعلام کرده جمع زیادی از اعضای خبرگان خواهان نامزدی آیت‌الله جنتی برای ریاست خبرگان هستند و اگر ایشان نامزد شوند، یکپارچه به او رأی می‌دهند.

 این در حالی است که اگر آیت‌الله امینی ٩١‌ساله نامزد قطعی ریاست خبرگان شود، شرایط سنی و سابقه حضور در خبرگان ممکن است برای دیگر نامزدهای احتمالی محضوراتی را برای نامزدی به وجود بیاورد. مشابه آنچه در زمان حیات مرحوم آیت‌الله مشکینی، ریاست دوره‌های اول تا سوم عمل شد؛ یعنی مرحوم مشکینی آن‌قدر وزانت داشته که گزینه دیگری در برابر او برای ریاست اعلام آمادگی نمی‌کرده است. یا اگر بخواهیم کمی نزدیک‌تر را بررسی کنیم، مشابه آنچه در جریان انتخاب مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی رخ داد؛ وقتی که نامزدی او برای ریاست خبرگان در سال ٨٩ قطعی شد، هاشمی از ریاست کنار گرفت.


امینی: اگر نامزدم کنند، نفی نمی‌کنم
روز گذشته سایت انتخاب از پذیرش نامزدی ریاست خبرگان از سوی آیت‌الله امینی خبر داد. چند ساعت بعد، آیت‌الله امینی، در گفت‌وگو با تسنیم، این موضوع را به‌صورت تلویحی تأیید کرد. آیت‌الله امینی گفته است: «آخرین تصمیم بنده این است که اگر افراد آبرومندی در مجلس خبرگان که قابل توجه هم باشند، بنده را برای ریاست این مجلس نامزد کنند، بنده آن را نفی نمی‌کنم». آیت‌الله امینی، دلیل این موضوع را پاسخ به خواسته مردم عنوان کرده است. «انتخاب» هم در خبر خود نوشته بود با وجود موافقت‌نکردن قبلی آیت‌الله امینی با کاندیداتوری برای ریاست مجلس خبرگان، شرایط موجود در انتخاب هیأت‌رئیسه خبرگان پنجم موجب شد ایشان کاندیداتوری را بپذیرد. این سایت همچنین متذکر شده است: «تعداد زیادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، برخی مراجع تقلید و شخصیت‌های برجسته از آیت‌الله امینی خواسته‌اند نامزدی ریاست خبرگان را بپذیرد».
احتمال کناره‌گیری نامزدهای ریاست به نفع امینی
از همین رو، آیت‌الله نور‌مفیدی، نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام جمعه شهر گرگان هم  در گفت‌وگو با سایت انتخاب در پاسخ به اینکه آیا ممکن است مانند دوره آیت‌الله مشکینی، سایر کاندیداها به نفع آیت‌الله امینی کنار بروند، گفت: «ان‌شاءالله، امیدوارم این‌طور شود. در واقع احتمال دارد، تمامی کاندیداهای ریاست مجلس از رقابت انصراف دهند، چراکه همه آنها آیت‌الله امینی را قبول دارند». نورمفیدی با تأکید بر اینکه امینی جزء السابقون بوده و مورد قبول همه بزرگان حوزه است و در همه دوره‌های خبرگان حضور داشته، گفت: «امیدوارم جریان اعتدال با ریاست آیت‌الله امینی بر خبرگان تقویت شود. انتخابات خبرگان و مجلس نشان داد مردم دنبال اعتدال هستند. در واقع، تندی‌ها دیگر پاسخ نمی‌دهد و موجب انزجار می‌شود. ریاست ایشان باعث می‌شود مردم احساس کنند، در مجلس خبرگان نگاه اعتدالی به وجود آمده و این اتفاق مبارکی است، چراکه منجر به پیوند بیشتر مردم و انقلاب می‌شود».
تکرار  مدل مشکینی- هاشمی
به این ترتیب تا این لحظه، شانس آیت‌الله امینی از سایر گزینه‌ها بیشتر است. پیش‌تر از آیت‌الله امامی‌کاشانی هم نام برده شده بود، به‌عنوان گزینه‌ای که می‌تواند نماینده جریان اعتدالی باشد؛ اما شرایط آیت‌الله امینی امکان هر إن قلتی درباره ریاست دیگر گزینه‌ها را تقریبا منتفی می‌کند. به این ترتیب، چنانچه هاشمی‌رفسنجانی هم نامزد ریاست نشود که تا این لحظه تصمیمش بر نامزدی نبوده است، امکان نامزدی او برای کرسی نایب‌رئیسی وجود دارد، مشابه آنچه زمان حیات آیت‌الله مشکینی رخ داده بود.
آیت‌الله هاشم‌زاده‌هریسی در همین باره به خبر آنلاین گفته است: «آقای هاشمی هم از اول نایب‌رئیس آقای مشکینی بود و در اداره جلسات خبرگان بیشتر امور به او محول می‌شد؛ حتی آیت‌الله مشکینی به او می‌گفت من که پیر شده‌ام، جلسات را هم که تو اداره می‌کنی، بیا و نامزد ریاست مجلس خبرگان را قبول کن. ایشان در هر دوره از انتخابات، از آقای هاشمی این را درخواست می‌کرد که حکایت از تواضع و اخلاص ایشان داشت؛ اما آقای هاشمی هم قبول نمی‌کرد؛ چون معتقد بود آیت‌الله مشکینی وزنه‌ای است که اسمش نوعی زینت و وزانت برای خبرگان است و اصلا بحث ریاست و مرئوسی بین آنها نبود». هاشم‌زاده‌هریسی همچنین معتقد است: «ریاست آقای هاشمی، وزانت و قدرت مجلس خبرگان را بالا می‌برد، به‌ویژه که در بعد بین‌المللی، ایشان جایگاه ویژه‌ای دارد و شناخته‌شده هستند. اینها را گفتم تا این نکته را بگویم که منتها آقای هاشمی قصد کاندیداتوری ندارد.
اینکه نمی‌خواهد کاندیدای ریاست شود هم مربوط به مسائل امروز و دیروز نیست، بلکه از قبل انتخابات هم همین نظر را داشت. حتی بعد از رأی‌آوردن در انتخابات مجلس خبرگان هم همین نظر را داشت. من خودم شخصا از ایشان پرسیدم؛ اما ایشان با قاطعیت گفتند کاندیدا نمی‌شوند، زیرا قصد میدان‌دادن به دیگران را دارند و با این تصمیم می‌خواهد مانع از ایجاد بگومگو در جامعه شود. البته ممکن است در اجلاس خبرگان مسائلی پیش بیاید و ایشان تغییر نظر بدهد، من نمی‌دانم؛ اما نظرش تا امروز این است و قاطع هم هستند». اگر تا دقیقه ٩٠ نظر هاشمی بر این باشد که به نظر می‌رسد بر این باشد، بعید نیست مدل زمان مرحوم مشکینی تکرار شود. در این صورت احتمال نامزدی آیت‌الله جنتی هم منتفی خواهد شد.
اگرچه آیت‌الله موحدی‌کرمانی نظر دیگری دارد. او به تسنیم گفته است: «شنیده‌ام جمع زیادی از اعضای خبرگان از آیت‌الله جنتی برای کاندیداتوری ریاست خبرگان دعوت کرده‌اند و قصد دارند به‌صورت یکپارچه به ایشان رأی بدهند». موحدی‌کرمانی که دبیر کل جامعه روحانیت مبارز است و به‌لحاظ سیاسی هم نزدیک به جریان آیت‌الله جنتی به شمار می‌رود، در این روزها تلاش زیادی برای معرفی آیت‌الله جنتی برای نامزدی ریاست کرده است. در این میان گزینه‌های دیگری چون آیت‌الله مؤمن و هاشمی‌شاهرودی هم هستند که نامشان در گمانه‌زنی‌ها مطرح است؛ اما جدیت و قطعیت نیافته؛ اما امروز در صحن علنی تکلیف روشن خواهد شد: بازگشت به مدل سنتی با نایب‌رئیسی هاشمی یا رقابت تمام‌عیار در صحن سراسر قرمز مجلس قدیم؟
روایت هاشم‌زاده‌هریسی از  محرمانه‌های خبرگان
خبرآنلاین: حجت‌الاسلام هاشم هاشم‌زاده‌هریسی، گفت: «مجلس خبرگان در هر دوره‌ای باید آمادگی انتخاب جانشین را داشته باشد. در این رابطه هم مجلس خبرگان در ادوار مختلف همیشه کار کرده و می‌کند. کمیسیون اصل ١٠٩ در مجلس خبرگان، نحوه شرایط رهبر و تعیین و معرفی نامزدهای رهبری را بررسی می‌کند. کار این کمیسیون این است که در سراسر ایران و حتی خارج از ایران، هرکسی را که از شرایط و استعداد رهبری برخوردار باشد و می‌تواند نظام اسلامی را با قدرت و صحت رهبری کند، شناسایی کند. اینکه علم، سیاست و مدیریت کدام‌یک بیشتر است، اینها را با اولویت‌بندی مشخص کند تا در روز مبادا مطرح شوند و در نهایت یکی از آنها انتخاب و به جامعه معرفی شود. این نوع امور و آمادگی‌ها تاکنون در مجلس خبرگان در کمیسیون ذی‌ربط بررسی و انجام شده و همچنان ادامه دارد. مجلس خبرگان این آمادگی را دارد و مردم نگران نباشند. اگر خدایی ناکرده حادثه خاصی پیش‌ آید که خداوند آن روز را نیاورد، این آمادگی‌ها به‌طور محرمانه در خبرگان انجام شده و می‌شود. مصلحت هم همین است که این امور محرمانه انجام شود و محرمانه بماند چون این مسئله از محرمانه‌های درجه اول و اسرار نظام است. ملت هم همین را می‌خواهد و راضی نیست که این امور علنی شود و همه بدانند.
این را هم بگویم که فقط از این طریق افراد برای جانشینی رهبری مطرح نمی‌شوند. ممکن است افراد در جلسه انتخاب رهبر فرد دیگری را هم معرفی کنند یا فقیه و فقیهان آن روز به حد شرایط رهبری برسند و بر افراد موردنظر اضافه شوند. هرکدامشان رأی آوردند و انتخاب شدند، به‌عنوان رهبر به جامعه معرفی می‌شوند». این عضو خبرگان افزود: «نظارت یکی از مهم‌ترین مسائل مهم خبرگان است. حقیقت این بحث باید مشخص شود به نظر من مجلس خبرگان پنجم باید تکلیف مسئله نظارت و ابعاد آن را مشخص کند و به این سؤال پاسخ دهد که اصلا این مجلس حق نظارتی دارد یا نه؟ اگر دارد در چد حد و چگونه است. من نمی‌خواهم درباره گذشته حرفی بزنم، مجلس خبرگان پنجم باید به این مسئله بپردازد».

منبع : شرق

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما