فشار خون بالا و فشار خون پایین چیست؟

فشار خون


فشار خون

فشار خون چه معنایی دارد؟ خطرات فشار خون بالا و فشار خون پایین چیست؟

فشار خون چیست و چگونه ایجاد می شود؟

عبارت فشار خون بیشتر برای پرفشاری خون به کار می رود و گاهی از آن به عنوان  پرفشاری شریانی نیز یاد می شود. فشار خون یک بیماری مزمن است که در صورت عدم درمان، پیامدهای ناگواری در پی دارد. علائم فشار خون نمایان نیست و از طریق معاینات دوره ای می توان به این بیماری پی برد به همین دلیل به آن قاتل خاموش نیز می گویند چرا که اکثرا هیچ علامتی ندارد و ظاهرا بی خطر است... در واقع فشار خون، نیرویی است که خون به دیواره های سرخرگ اعمال می کند. زمانی که فشار خون خیلی بالا یا خیلی پایین باشد فرد دچار مشکل می شود و باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

بالا رفتن فشار خون ممکن است منجر به خونریز مغزی و در نهایت سکته مغزی و سکته قلبی شود. در نتیجه دانستن اطلاعاتی درباره آن، برای هر فردی لازم و ضروری است.

چه زمانی می گویند کسی فشار خون بالا یا فشار خون پایین دارد؟

هنگامی که فشار خون خود را اندازه بگیرید باید عددی که دستگاه نشان می دهد حدود 120/80 باشد.  به عبارتی باید بیشترین فشار خون 120 میلیمتر جیوه و کمترین فشار خون 80 میلی متر جیوه باشد. اگر فشار خون شما کمی با این اعداد اختلاف داشت نگران نباشید. هر اختلافی دلیل بر داشتن این بیماری نیست. پزشکان برای فشار خون بالا مرزی را تعیین کردند که درصورت داشتن این مقدار، فرد به این بیماری مبتلا است. اگر فشار سیستولی یا بیشترین فشار خون، 140 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولی یا کمترین فشار خون، 90 میلیمتر جیوه باشد، فرد به پرفشاری خون مبتلاست.

فشار خون پایین زمانی به فردی اطلاق می شود که فشار سیستولی او 90 میلی متر جیوه و فشار دیاستولی وی کمتر از 80 میلی متر جیوه باشد. کم فشاری خون بیشتر در خانم های جوان و لاغر دیده می شود. فشار خون پایین بر خلاف فشار خون بالا دارای علائم است و علائمی همچون بی حالی و کسلی، سرگیجه، اختلال در سطح هوشیاری و سیاه شدن دور چشم دارد.

فشار خون دو نوع است:

فشار خون اولیه:

این نوع فشار خون در میان مردم بسیار شایع است. معمولا در سنین بالا ایجاد می شود و تقریبا 90 درصد افراد بیمار، به این نوع فشار خون مبتلا هستند. این نوع فشار خون ممکن است به دلیل افزایش وزن، خوردن نمک بیش از نیاز بدن، زمینه ارثی، عوامل محیطی، مصرف سیگار و مصرف الکل به وجود آید.

فشار خون ثانویه:

فشار خون ثانویه برخلاف فشار خون اولیه ربطی به سن ندارد و ممکن است در سنین جوانی رخ دهد. این نوع فشار خون زمانی ایجاد می شود که بدن با بیماری خاصی درگیر باشد. مثلا ممکن است فرد، نارسایی کلیه، کم کاری تیروید، بیماری قلبی و ریوی داشته باشد. استفاده از برخی از داروها نیز باعث پرفشاری خون از نوع ثانویه می شود.

اگر فردی تصادف کرده باشد و در اثر تصادف خونریزی داشته باشد با کاهش فشار خون روبرو می شود. این خونریزی می تواند خونریزی داخلی باشد و یا خونریزی با چشم دیده شود. این نوع کاهش فشار خون خطرناک است و در صورت عدم درمان خونریزی به مرگ ختم می شود.

درمان فشار خون پایین

برای درمان کم فشاری خون، باید علت آن را بیابید. گاهی فرد به دلیل تغذیه نامناسب و یا کمبود پروتئین و کالری کافی با کاهش فشار خون روبرو می شود. ممکن است به دلیل خوردن برخی از داروها به این بیماری مبتلا شده باشید. پس برای درمان این بیماری ابتدا علت را بیابید و سپس به درمان بیماری خود اقدام کنید. در صورتی که خودتان توانایی یافتن علت را نداشتید حتما به پزشک معالج برای درمان فشار خون خود مراجعه کنید.
برای بالا بردن فشار خون می توانید نمک بیشتری استفاده کنید. مصرف نمک به علت داشتن سدیم، مایعات بیشتری را در بدن جذب می کند و فشار خون را افزایش می دهد. در واقع سدیم به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می کند.

 1. نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. مایعات سبب افزایش فشار خون می شود. در نتیجه حداقل روزی 8 لیوان آب بنوشید.
 2. غذاهایی را که به بالا بردن فشار خون کمک می کنند مرتبا مصرف کنید. کمبود ویتامین B5 باعث حذف سدیم از بدن می شود و به تبع مایعات بدن کاهش می یابد. همین اتفاق باعث کاهش فشار خون فرد می شود. پس حواستان به ویتامین های بدنتان باشد.
 3. کمبود پروتیئن خود را جبران کنید تا با کاهش فشار خون روبرو نشوید. سلول های عروقی خون، برای ساخت نیاز به پروتئین دارند. این سلول ها زمانی که پروتئین کافی دریافت نشود به صورت کامل ساخته نمی شوند و در پمپاژ خون از قلب، به درستی عمل نمی کنند. در این صورت با کاهش فشار خون روبرو می شوید.
 4. پیاده روی آرام و شنا، دوچرخه سواری، بهترین ورزش ها برای درمان افت فشار خون است.

درمان فشار خون بالا

 1. تغذیه مناسب برای افرادی که فشار خون بالا دارند شامل موادی می شود که سرشار از پتاسیم است. پتاسیم دقیقا برعکس سدیم است و اثرات منفی سدیم را که در بالا بردن فشار خون نقش دارد، رفع می کند. میوه ها و سبزیجات منبع خوبی از پتاسیم است و از میان آن ها، آب پرتقال، موز، نخود فرنگی، سیب زمینی و گوجه فرنگی را میتوان انتخاب کرد.
 2. مصرف نمک را تا حد امکان کاهش دهید. مصرف نمک باعث افزایش فشار خون می شود. تا حد امکان از مصرف کنسروهای آماده بپرهیزید.
 3. خوردن سوسیس و کالباس را کنار بگذارید. ناگت های آماده، در بالا بردن فشار خون تاثیر دارند.
 4. چای سبز و دمنوش های دیگری که به کاهش فشار خون کمک می کنند را فراموش نکنید.
 5. کاکائوی تلخ حاوی فلاونوئیدهایی است که انعطاف پذیری به عروق می بخشند. بنابراین کاکائوی تلخ بالای 70 درصد را مصرف کنید.
 6. آلو به دلیل داشتن پتاسیم، از افزایش فشار خون جلوگیری می کند. علاوه بر آن خوردن آلو از سرطان و بیماری های گوارشی مانند یبوست جلوگیری می کند.
 7. نوشیدن دو لیوان آب پرتقال طبیعی به کاهش فشار خون کمک می کند.
 8. هندوانه عملکرد شریان ها را تقویت می کند و به کاهش فشار خون آئورت کمک می کند.

منبع : اختصاصی وبگردها

نوجوانان پر استرس در خطر فشار خون بالا

نوجوانان پر استرس در خطر فشار خون بالا

اهمیت تغذیه در دوره سالمندی

اهمیت تغذیه در دوره سالمندی

توصیه های تغذیه ای برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون

توصیه های تغذیه ای برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون

تاثیر ماساژ بر فشارخون

تاثیر ماساژ بر فشارخون

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما