پیام تسلیت خود را چگونه به عزیزان ارسال کنیم؟

پیام تسلیت برای کم کردن از اندوه و غم از دست دادن عزیزان است که برای دوستان، آشنایان و همکاری ارسال می شود. پیام های تسلیت حاوی یک مطلب از سر سوز است که مقداری از غم و اندوه مصیبت دیدگان را کم می کند.

گاهی مصیبت یکی از عزیزان دلیلی می شود که با آنها ابراز همدردی کرده و تنها با یک پیام احساس خود را به آنها برسانیم. پیام تسلیت ها برای تسلی دل بازماندگان ارسال می شود. به همین دلیل باید حاوی واژه های سرشار از عطوفت و مهربانی باشند تا بتوان با آنها رنج دوستان و عزیزان خود را کمتر کرد.

پیام تسلیت-تسلیت گفتن-آداب تسلیت

نحوه استفاده از پیام تسلیت

پیام تسلیت با توجه به رابطه ای که با دوستان داریم، ارسال می شود. به این معنا که نوع ارتباط با دوستان تعیین کننده نحوه ارسال پیام تسلیت است. اگر با همکار خود رابطه صمیمی و دوستانه داریم، می توان ضمن حضور در مراسم خاکسپاری، با ارسال یک پیامک نیز دلداری و حس نوع دوستی خود را کاملتر کرد. اما زمانی که پیام تسلیت برای یکی از همکاران است که رابطه بسیار رسمی وجود دارد، نحوه ارسال پیام تسلیت نیز رسمی تر می شود. حال ممکن است از روش بنر استفاده شود و یا تسلیت گفتن به صورت حضوری باشد. در این موارد عموما پیامک ها نمی توانند نقش موثری داشته باشند.

آداب پیام تسلیت

پیام تسلیت به دلیل مصیبتی که به دوست، همکار و یا آشنایان وارد شده، غم و اندوهی که در دل آنها نشسته، تنها با رعایت آداب و تشریفات خاص ممکن می شود. بنابراین نمی توان خیلی ساده از کنار پیام تسلیت و نحوه ارسال آن گذشت. رعایت ادب و نزاکت در پیام تسلیت می تواند احساس نوعدوستی را منتقل کند. برای مثال زمان تسلیت گفتن، داشتن لبخند بر روی لب، نوعی بی نزاکتی است و یا نصب بنر بر روی منزل مصیب دیده، تنها پیام تسلیت در روزهای ابتدایی حادثه کاربرد دارد. تصور کنید چند هفته پس از وقوع حادثه ناگوار برای یکی از همکاران، قصد ارسال پیام تسلیت داشته باشیم. مطمئنا چاپ بنر در این زمان نوعی بی احترامی نیز محسوب می شود. بنابراین وقت شناسی در ارسال پیام تسلیت و حتی نوع و نحوه ارسال پیام تسلیت نیز اهمیت زیادی دارد.

نوع بیان پیام تسلیت

پیام های تسلیتی که در بین ما ایرانیان متداول است تقریبا به یک شکل است و گاهی اشتباهات فاحشی نیز بین برخی از پیام های مرسوم وجود دارد که کمتر کسی به این اشتباهات توجه می کند. در زیر به برخی از نکات مهم در پیام های تسلیت می پردازیم.

پرهیز از گفتن جمله: «غم آخرتان باشد»

اگر چه رایج ترین جمله تسلیت عبارت «غم آخرتان باشد» است؛ اما باید بگوییم که این جمله کاملا اشتباه است. زیرا غم و مصیبت یکی از رخدادهایی است که به طور طبیعی برای هر کسی اتفاق می افتد. به قول معروف «مرگ شتری است که در خانه هر کسی می خوابد». بنابراین زمانی که در پیام تسلیت گفته می شود «غم آخرتان باشد»، به نوعی آرزوی اتمام زندگی را برای دوست یا همکار خود کرده ایم. چون تنها با مرگ است که هیچ غمی نمی بینیم. بهتر است به جای این جمله از عبارت های دیگری همچون خداوند به شما صبر دهد، خداوند به خاطر صبرتان به شما اجر دهد، یا خداوند به شما سلامت دهد یا آرزومند سلامت شما هستیم و .... استفاده کنید.

ارسال پیام تسلیت-نحوه پیام تسلیت

از منع کردن فرد داغ دیده بپرهیزید

گریه کردن یکی از روش های تخلیه احساسات ناخوشایند است. زمانی که مصیبت زدگان گریه و زاری می کنند، با ریختن اشک بر مزار عزیزان خود میزانی از رنج و اندوه آنها کم می شود. در این صورت به هیچ عنوان سعی نکنید که از گریه کردن و سوگواری آنها جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که اگر در آن لحظه فرد مصیب دیده، از نظر احساسی خود را تخلیه نکند، بعدها برایش مشکلات روحی زیادی پیش خواهد آمد و حتی ممکن است به افسردگی مبتلا شود.

هیچگاه از مرگ احساس رضایت نکنید

گاهی ممکن است علت فوت عزیزان کهولت سن، بیماری های سخت و یا زمین گیر شدن و .... باشد. در این صورت اگر نزدیکان متوفی، از نظر روحی در شرایط نامناسبی هستند، سعی نکنید با جملاتی از قبیل «راحت شد»، «آنگونه زندگی به چه دردش می‌خورد»، «به اندازه خودش عمر کرد» و .... آنها را دلداری دهید. این جملات نه تنها کسی را آرام نمی کند، بلکه نوعی بی احترامی نیز محسوب می شوند.

پیام تسلیت برای همسران داغدیده

اگر دوست، همکار، همسایه و ... شما همسر خود را از دست داده است، پیام تسلیت کمی دشوارتر می شود. از نظر روانشناسی از دست دادن همسر سخت ترین نوع مصیبت است و فرد داغ دیده از نظر روحی و عاطفی در سخت ترین شرایط است. در این صورت ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیده، به او توصیه های آرامبخش کنید. برای مثال توصیه برای دادن خیرات در راه متوفی می تواند مصیبت دیده را آرام تر کند.

درگذشت مرتضی پاشایی و تسلیت چهره های ایران

درگذشت مرتضی پاشایی و تسلیت چهره های ایران

پیام تسلیت محسن رضایی به آهنگران

پیام تسلیت محسن رضایی به آهنگران

پیام تسلیت روحانی به اولاند در پی حوادث تروریستی در پاریس

پیام تسلیت روحانی به اولاند در پی حوادث تروریستی در پاریس

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما