هورمون رشد

هورمون رشد تاثیر زیادی بر افزایش قد دارد. رشد انسان از همان روزهای آغازین تولد آغاز می شود و تا سن 25 سالگی ادامه دارد. در این بین نمی توان از تاثیر و نقش هورمون ها غافل شد. در کنار هرمون رشد می توان از سایر هرمون های موثر همچون تستوسترون، استرادیول، کورتیزول، تیروکسین و انسولین نیز نام برد. هورمون رشد از بین همه این هورمون ها نقش مهمتری را بر عهده دارد.

هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد متشکل از 191 اسید آمینه با وزن مولکولی 21500 گرم است. در حالت طبیعی 5 تا 10 گرم این هورمون در هیپوفیز قدامی نگهداری می شود. میزان تولید آن در هر روز، بین 0/4 تا 1 میلی گرم می باشد و ترشح آن به صورت دوره ای یا ایپزودیک است. بیشترین میزان تولید هورمون رشد در 60 تا 90 دقیقه اول پس از خواب است که به 0/5 تا 3 میلی گرم نیز می رسد. این هورمون در کبد متابولیزه می شود.

 

هورمون رشد-افزایش قد-هورمون بدن

 

روش های افزایش ترشح هورمون رشد

با توجه به تاثیراتی که هورمون رشد بر تکامل جسمی و فیزیکی دارد، افزایش آن می تواند تاثیرات مطلوبی بر جای بگذارد. به طوری که داشتن یک اندام ورزیده با قدی بلند با تقویت هورمون رشد ممکن می شود. ترشح این هورمون به عوامل متعددی بستگی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن خواب کافی و منظم

بیشترین میزان ترشح هورمون رشد پس از خواب و در 2 ساعت اول آن صورت می گیرد. سپس این هورمون به استخوانها رسیده و تاثیرات آن در بلند مدت مشخص می شود.

تغذیه صحیح

با توجه به تاثیراتی که پروتئین بر ترشحات هورمونی دارد، مصرف غذاهای حاوی پروتئین می تواند به ترشح بیشتر هورمون رشد منتهی شود. در این خصوص، پرهیز از مصرف بیش از حد مواد قندی و چرب نیز به ترشح هورمون رشد کمک می کند.

تمرینات ورزشی

هورمون رشد متاثر فعالیت های جسمی و تحرکات کششی و نرمشی است. به طوری که با افزایش فعالیت های بدنی، قند خون تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و به دنبال آن ترشح هورمون رشد، بیشتر می شود. براساس نظریات متخصصین، مصرف غذاهای حاوی پروتئین، 2 ساعت قبل و بعد از ورزش نیز در افزایش ترشح هورمون رشد تاثیر زیادی دارد.  

​فاصله‌ بین تغذیه و خواب

بسیاری از افراد بلافاصله پس از خوردن غذا، دراز کشیده و به خواب می روند. این شیوه رفتاری در بزرگسالان موجب ابتلا به بیماری های قلبی شده و برای کودکان و نوجوانان نیز از ترشح هورمون رشد جلوگیری می کند. اگر بلافاصله پس از صرف غذا، بخوابید، میزان انسولین موجود در خون افزایش می یابد و در نتیجه ترشح هورمون رشد متوقف می شود. برای پیشگیری از این حالت، توصیه می شود برنامه خواب خود را 2 ساعت پس از صرف غذا قرار دهید.

رشد-ترشح هورمون-افزایش قد

مصارف درمانی هرمون رشد

  1. کودکانی که به حملات افت قند خون در دوران نوزادی و کوچکی آلت تناسلی در سنین نوزادی و شیرخوارگی مبتلا هستند، استفاده از هورمون رشد می تواند به درمان آنها کمک کند.
  2. در بیمارانی که به دلیل کمبود تمامی هورمونها به اختلالات اکتسابی مبتلا هستند و یا کودکانی که به اختلالات پیشرفته کلیوی مانند نارسایی های کلیوی یا تومورهای کلیه که در مراحل انتهایی بیماری بوده مبتلا می باشند و کاندید پیوند کلیه می باشند، برای درمان آنها از هورمون رشد استفاده می شود.
  3. استفاده برای کودکان مبتلا به اختلالات رشد که از دوران جنینی به این بیماری دچار شدند. این کودکان به دلیل وزن نامتعال از اختلال رشد رنج می برند.
  4. قابل استفاده برای بیمارانی که به دلیل بلوغ زودرس، تحت درمان با آمپولهای دیفرلین یا دکاپپتایل هستند و با اختلال رشد مواجه شده اند.
  5. قابل استفاده برای کودکان مبتلا به سندرم پرادر ویلی می باشد که به افزایش قد آنها کمک می کند.
مضرات استفاده از هورمون رشد در بدن سازی

ورزشکاران سلامت خودتان را به خطر نیندازید.

مضرات استفاده از هورمون رشد در بدن سازی

افزایش قد فقط با خوردن این ویتامین ها

افزایش قد فقط با خوردن این ویتامین ها

تبعات مصرف هورمون رشد در بدنسازی

تبعات مصرف هورمون رشد در بدنسازی

افزایش قد با چند روش ساده

افزایش قد با چند روش ساده

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما