جلال آل احمد؛ نویسنده توانای قرن معاصر

جلال آل احمد نویسنده، مترجم و یکی از روشنفکران قرن معاصر است که در دوم آذر ماه 1302 در شهر تهران به دنیا آمد. همسر جلال آل احمد سیمین دانشور که او نیز در عرصه ادبیات، نویسندگی آثار متعددی را به جای گذاشته است. جلال آل احمد در خانواده ای مذهبی پرورش یافت و پسر عموی آیت الله طالقانی است.

جلال آل احمد به دلیل علاقه زیاد به تحصیل، دور از چشم پدر در کلاس های شبانه دارالفنون ثبت نام کرد. شغل و حرفه اصلی او ساعت سازی، سیم کشی برق و بعدها چرم فروشی بوده با این وجود از تحصیل علم دست نکشید. شاید همین علاقه ذاتی به علم و دانش بود که او را به دانشسرای عالی تهران کشاند. جلال آل احمد با تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی، دوره جدیدی در زندگی جلال آل احمد آغاز شد. دقیقا یک سال بعد بود که با پیوستن به حزب توده، به فردی سیاسی تبدیل شد اما به دلیل اختلاف عقیده با اساسنامه حزب، سه سال بعد از آن کناره گیری کرد.

جلال آل احمد نویسنده-مترجم

آغاز زندگی حرفه ای جلال آل احمد

جلال آل احمد با نوشتن کتاب داستانی «دید و بازدید» در همان اوایل تحصیل، توانست توجه جمع زیادی از روشنفکران را به سمت خود معطوف کند. اما تلاش او تنها به نگاشتن داستان محدود نشد و در زمینه نگارش مقالات پژوهشی، جامعه شناسی، سفرنامه و ترجمه نیز توانسته ذوق هنری خود را به نمایش گذارد.

دومین نوشته جلال آل احمد در سال 1326 با نام «از رنجی که می‌بریم» منتشر شد. این کتاب حاوی خاطرات جلال آل احمد در زمان حضورش در حزب توده و مبارزات سیاسی بود. پس از این اثر، جلال آل احمد از سیاست دست کشید و بیشتر توجه خود را به سمت نگاشتن متمرکز کرد. از جمله می توان به سفرنامه «خسی در میقات» و همچنین زندگی نامه شخصی با نام «سنگی بر گوری» اشاره کرد که در نوع خود بی نظیرند. مهمترین ویژگی های آثار جلال آل احمد شتابزده، کوتاه، تاثیر گذار و در نهایت کوتاهی و ایجاز می باشد.

داستان ازدواج جلال آل احمد با سیمین دانشور نیز با ذوق هنری او پیوند خورده بود که زمان آشنایی با یکی از دانشجویان دانشکده ادبیات در اتوبوس منجر به تشکیل زندگی مشترک شد.

حضور جلال آل احمد در سیاست

با وقوع جریانات ملی شدن صنعت نفت و پیدایش جبهه ملی در سال 1331 به رهبری دکتر مصدق، جلال آل احمد دوباره به صحنه سیاست روی آورد. در این زمان او نه به عنوان یک عضو سوسیالیستی، بلکه اکنون یکی از اعضای کمیته تبلیغات موسوم به «نیروی سوم» بود که در کنار دکتر مصدق قرار گرفت. اما یک سال بعد به دلیل اختلاف با رهبران نیروی سومی ها از آن کناره گیری می کند. در همین زمان شاهد ورود دو ترجمه از جلال آل احمد با نام های «بازگشت از شوروی» نوشته ژید و «دست‌های آلوده» نوشته سارتر هستیم.

با شکست جبهه ملی و وقوع کودتای 28 مرداد، جلال نیز به افسردگی مزمن مبتلا شد. اما این امر موجب سکوت و کناره گیری وی از دنیای ادبیات نشد و توانست کتاب جدید خود را با نام «سرگذشت کندوها» به چاپ برساند. در دوره سکوت نیز سفرهایی را به مکه در سال 1342 داشته و پس از آن دیدار با امام خمینی موجب گرایش به جریان مذهبی شده است. کتاب جدید جلال «غرب زدگی» نام داشت که مورد تحسین امام خمینی واقع شد.

سفر دیگری که جلال آل احمد به اسرائیل داشت، به نگاشتن کتاب «سوسیالیزم دهقانی اسرائیل» منتهی شد. این کتاب در سال 1341 به چاپ رسید و مقاله دیگر وی با نام «بیشتر به برکت مقاله ولایت اسرائیل» است که موج اعتراض را در میان روشنفکران و روحانیون داخلی به دنبال داشت.

جلال آل احمد-سیمین دانشور

اتمام حیات جلال آل احمد

با وجود زندگی پر فراز و نشیب و به جا گذاشتن اثرات به یادماندنی، عمر جلال آل احمد کوتاه بود. وی در 18 شهریور ماه 1348 در اسالم گیلان درگذشت. اگر چه برخی بر این نظر بودند که جلال آل احمد به دست ساواکیان به قتل رسید، اما سیمین دانشور شایعات را تکذیب کرده است. بانو سیمین دانشور در کتاب «در چشم برادر» و «غروب جلال» شرح مفصلی از زندگی جلال آل احمد را به قلم خود منتشر کرده است.

 آثار جلال آل احمد:

الف داستانها و سرنامه‎ها و مقالات :

 1. نفرین زمین، 1346ش؛ کارنامة سه ساله، 1347ش؛
 2. از رنجی که می‎بریم، 1326ش؛ سه تار، 1327ش؛
 3. زن زیادی، 1331ش؛ اورازان، 1333ش؛
 4. هفت مقاله، 1333ش؛ تات‎نشینهای بلوک زهرا، 1337ش؛
 5. دید و بازدید، 1324ش؛
 6. سنگی بر گوری، 1360ش؛ ولایت عزرائیل، 1363ش.
 7. در خدمت و خیانت روشنفکران، 1357ش؛
 8. سرگذشت کندوها، 1337ش؛ مدیر مدرسه، 1337ش؛
 9. جزیرة خارک، دُرّ یتیم خلیج‎ فارس، 1339ش؛
 10. نون و‎القلم، 1340ش؛ سه مقالة دیگر، 1341ش؛
 11. ارزیابی شتاب زده، 1344ش؛ خسی در میقات، 1345ش؛
 12. پنج داستان، 1350ش؛ یک چاه و دو چاله، 1356ش؛

ب ترجمه‎ها:

 1. تلخیص و بازنویسی داستان کهن چهل طوطی با همکاری سیمین دانشور، 1351ش.
 2. بیگانه (از آلبرکامو) با همکاری علی‎اصغر خبرزاده، 1328ش؛
 3. بازگشت از شوروی (از آندره ژید)، 1333ش؛
 4. سوءِتفاهم (از آلبرکامو)، 1329ش؛
 5. دستهای آلوده (از ژان پل سارتر)، 1331ش؛
 6. مائده‎های زمینی (از آندره ژید) با همکاری پرویز دارویش، 1334ش؛
 7. عبور از خط (از ارنست یونگر) با همکاری محمود هومن، 1346ش؛
 8. کرگدن (از اوژن یونسکو)، 1345ش؛
 9. عزاداریهای نامشروع، 1322ش؛ قمارباز (از فیودور داستایفکسی)، 1327ش؛
 10. تشنگی و گشنگی (از اوژن یونسکو)، با همکاری منوچهر هزارخانی، 1351ش.
خانه جلال آل احمد وسیمین دانشور

خانه جلال آل احمد وسیمین دانشور

داستان موفقیت کفش «آل استار»

داستان موفقیت کفش «آل استار»

محمود دولت آبادی، خونِ دل خورد تا نویسنده شد

محمود دولت آبادی، خونِ دل خورد تا نویسنده شد

درباره ریشه شعر نو و ادبیات غرب

درباره ریشه شعر نو و ادبیات غرب

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما