عنصر کلسیم و پوکی استخوان

عنصر کلسیم از بیخوابی ها پیشگیری کرده، سیستم اعصاب بدن و ضربان قلب را تنظیم می کند. یکی دیگر از مزایای وجود کلسیم در بدن، تاثیر مثبت آن بر متابولیسم آهن و مراحل انعقاد خون است. وجود عنصر کلسیم در نوجوانان به رشد قد و استحکام استخوانها در بزرگسالی کمک می کند.

عنصر کلسیم چیست؟ (Elemental calcium)

بدن با وجود عناصر بی شمار به فعالیت های روزانه خود ادامه می دهد. وجود ویتامین ها، پروتئین و عنصر کلسیم در بدن به میزان مناسب یکی از مهمترین عوامل حفظ تندرستی و سلامتی می باشد.  عنصر کلسیم به عنوان یکی از مهمترین عناصر موجود بدن است که به حفظ استقامت استخوان ها کمک می کند. نبود یا کمبود این عنصر موجب ابتلا به بیماری پوکی استخوان می شود. در بسیاری از افراد مسن و همچنین زنان میانسال، پوکی استخوان به یکی از بیماری های شایع شده است. به طوری که استخوانها نرم و شکننده می شوند. با از بین رفتن مواد معدنی در استخوان، زمینه شکستن و آسیب دندانها نیز ایجاد می شود.

نقش تغذیه در تامین عنصر عنصر کلسیم

عنصر کلسیم در مواد غذایی لبنی به وفور یافت می شود. 99 درصد استخوان بندی بدن و همچنین دندانها از عنصر کلسیم تشکیل شده است. عنصر کلسیم دندانها به صورت فسفات عنصر کلسیم هیدروکسیل (هیدروکسی آپاتیت) است. علاوه بر این در سایر قسمت های بدن نیز وجود عنصر کلسیم ضرورت دارد. از جمله می توان برای هدایت جریان عصبی، لخته شدن خون، بافتهای نرم، عمل انقباض ماهیچه‌ای، فعال کردن تعداد زیادی از آنزیمها در کنترل تحریک پذیر عصب ماهیچه و از همه مهتر معدنی کردن استخوانها، وجود حداقل 10 گرم عنصر کلسیم ضرورت پیدا می کند.

کلسیم

جذب و انتقال عنصر کلسیم در بدن

تمام مواد غذایی که مصرف می شود و حاوی مقدار زیادی عنصر کلسیم هستند، از دیواره روده وارد خون می شود. وجود ویتامین D در بدن به جذب عنصر کلسیم کمک می کند. به همین دلیل افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند و یا نوجوانان و کودکان برای جبران کمبود عنصر کلسیم بدن، باید از مکمل آن یعنی ویتامین D نیز استفاده کنند. اسفناج، ماهی و چغندر از جمله مواد غذایی حاوی این ویتامین هستند که در کنار مصرف لبنیات می توانند عنصر کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنند.

اما یک نکته مهم در زمان مصرف عنصر کلسیم، خودداری از مصرف غذاهای حاوی آهن است. با توجه به اینکه آهن نیز یکی از عناصر ضروری برای حفظ سلامت جسمی است، زمانی که غذاهای حاوی آهن با غذاهای حاوی عنصر کلسیم مصرف می شوند، موجب غلبه عنصر کلسیم بر آهن و از بین رفتن آن می شود. نتیجه این رژیم غذایی، کمبود آهن و کم خونی است.

تاثیر عنصر کلسیم بر سلامت جسمی

در صورتی که عنصر کلسیم مورد نیاز بدن به اندازه کافی تامین شده باشد، تاثیر مثبتی بر فشار خون دارد و می تواند به تنظیم هورمون تیروئید نیز کمک کند. علاوه بر این از بیخوابی ها پیشگیری کرده، سیستم اعصاب بدن و ضربان قلب را تنظیم می کند. یکی دیگر از مزایای وجود عنصر کلسیم در بدن، تاثیر مثبت آن بر متابولیسم آهن و مراحل انعقاد خون است. وجود این عنصر در نوجوانان به رشد قد و استحکام استخوانها در بزرگسالی کمک می کند.

    عوارض کمبود عنصر کلسیم در بدن

در صورتی که کودکان به عارضه کمبود عنصر کلسیم مبتلا باشند، بیماری راشیتیسم یکی از مشکلات حاصل است. این بیماری موجب پرانتزی شدن پاها می شود. در کمبود عنصر کلسیم در میانسالان موجب ابتلا به بیماری استئو مالاسی و در بزرگسالان بیماری استئوپروز می شود. علاوه براین افرادی که از کمبود شدید عنصر کلسیم رنج می برند، عضلات آنها شدید انقباض شده و به حالت کزاز می شود. گرفتگی عضلات نیز از دیگر پیامدهای منفی کمبود عنصر کلسیم در بدن است.

این عنصر از طریق فعالیت زیاد و تعریق از بدن خارج می شود. بنابراین ورزشکاران و همچنین افرادی که فعالیت جسمی بالایی دارند، بیشتر از دیگران نیازمند عنصر کلسیم هستند. میزان استاندارد این عنصر روزانه بین 800 تا 1200 میلی گرم است. در صورتی که این مقدار تامین نشود، سیستم تعادلی بدن نمی تواند پلاسمای خون  را نگهدارد. همچنین عنصر کلسیم از ابتلا به سرطان کولون جلوگیری کرده و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بنابراین وجود عنصر کلسیم در بدن ضرورت پیدا می کند.

کلسیم-عنصر کلسیم-پوکی استخوان

مضرات وجود عنصر کلسیم بیش از حد در بدن

زمانی که عنصر کلسیم در بدن بیش از حد نیاز باشد، فرد به عارضه هیپرکلسمی مبتلا شده است. در این صورت کلیه های نمی توانند میزان عنصر کلسیم اضافه را دفع کنند و از سوی دیگر سیستم عصبی، کلیه ها و حتی قلب به شدت تحت تاثیر منفی عنصر کلسیم قرار می گیرد. بنابراین باید حد تعادل رعایت شود.

کاهش قد را جدی بگیرید،یک نشانه است!

کاهش قد را جدی بگیرید،یک نشانه است!

مضرترین مواد غذایی برای استخوان ها را بشناسید

مضرترین مواد غذایی برای استخوان ها را بشناسید

اگر استخوان‌هایتان را دوست دارید، ماست نخورید!

اگر استخوان‌هایتان را دوست دارید، ماست نخورید!

پوکی استخوان در زنان 4 برابر مردان

پوکی استخوان در زنان 4 برابر مردان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما