زایمان طبیعی مادران و تاثیر آن بر سلامت مادر و کودک

زایمان طبیعی مادران این روزها بی اهمیت شده و با رشد تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، در سال های اخیر شاهد متداول شدن زایمان های غیرطبیعی و سزارین هستیم. در حالی که پزشکان و متخصصین حوزه زایمان بر این نظرند که زایمان طبیعی مادران ضرورت بیشتری دارد. به این معنا که زایمان طبیعی مادران به سلامت مادر و کودک کمک می کند.

زایمان طبیعی برای سلامت مادر و کودک مزایای عمده ای را به همراه دارد که در این مقاله به طور کامل به آن می پردازیم.

مزایای زایمان طبیعی مادران برای نوزاد

از جمله مزایایی که زایمان طبیعی مادران دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. به دلیل اینکه مادر تحت جراحی قرار نگرفته، می تواند به راحتی نوزاد را در همان لحظات اول در آغوش گرفته و به او شیر دهد.
  2. در ناحیه خروجی رحم مادر، باکتری های زیادی وجود دارد. زمان زایمان طبیعی و خارج شدن نوزاد از این ناحیه، با باکتری ها روبرو می شود که موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی او شده و روده های نوزاد را واکسیناسیون می کند.
  3. از آنجا که در زایمان طبیعی مادران نوزاد با فشار از لوله های رحمی خارج می شود، به ریه های او نیز فشار وارد شده که همین امر موجب خروج مایه جمع شده در ریه نوزاد می شود. بنابراین  زایمان طبیعی مادران در سلامت نوزاد نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل نوزادانی که با زایمان طبیعی مادران به دنیا می آیند، مشکلات تنفسی کمتری در آینده دارند.

زایمان طبیعی- زایمان طبیعی مادران-زایمان غیر طبیعی

موارد اجتناب از زایمان طبیعی مادران

مادرانی که در دوران بارداری دچار حادثه یا اتفاق شده اند، نمی توانند به راحتی زایمان طبیعی  داشته باشند. از سوی دیگر زایمان طبیعی  برای این دسته از مادران و همچنین نوزاد آنها خطرناک است. برای مثال ممکن است یک سمت پوست سر نوزاد کبود شده و یا حتی استخوان ترقوه اش شکسته شود. بنابراین هیچ تضمینی برای سلامتی مادر و نوزاد در زایمان طبیعی مادران وجود ندارد.

برخی مادران نیز به دلیل صحبت با خانم هایی که تجربه زایمان طبیعی مادران داشته اند، دچار ترس و  فشار روحی شدیدی می شوند که درد زایمان در آنها دو چندان می شود. همچنین هیچ تمایلی برای زایمان طبیعی  ندارد. در این صورت نمی توان آنها را مجبور کرد.

در مواقعی که به دلیل عدم مراقبت صحیح مادر و یا حرکت و فعالیت بیش از حد، حالت جنین در رحم مادر تغییر کرده و برعکس شده است، زایمان طبیعی مادران منجر به مرگ نوزاد می شود. در این موارد پزشک قبل از تشخیص  زایمان  ، تصاویر سونوگرافی را از حالت قرار گرفتن جنین مشاهده می کند و در صورتی که نیاز باشد، زایمان غیرطبیعی و سزارین را برای مادر تجویز می کند.

زایمان غیر طبیعی-زایمان-سزارین

علائم شروع زایمان طبیعی مادران

مادرانی که به طور کامل شرایط زایمان را دارند، علائم زیر در آنها بوجود می آید:

  1. خارج شدن ترشحات خونی از مهبل یا واژن
  2. آبریزش از واژن یا مهبل؛ در صورتی که آبریزش بیش از حد باشد، در رساندن مادر به بیمارستان باید تعجیل کرد. در غیر اینصورت کیسه آب رحم مادر پاره و به طور کامل آب آن خارج می شود. این حالت برای جنین خطرناک است و گاهی منجر به مرگ او می شود.

مراحل زایمان طبیعی مادران

زایمان طبیعی مادران در سه مرحله انجام می شود که عبارت از:

  1. در مرحله ابتدایی زایمان طبیعی ، دردهای زایمان مادر آغاز و سپس دهانه رحم به طور خودکار باز می شود. البته دردهای زایمان به سه قسمت دردهای ابتدایی، دردهای فعال و مرحلۀ انتقالی تقسیم می شوند. مادرانی که اولین تجربه زایمان را دارند، بین 12 تا 14 ساعت درد می کشند و برای مادران دیگر بین 5 تا 6 ساعت دردها ها به طول می انجامد. این دردها ناشی از فشاری است که از ناحیه رحم وارد می شود.
  2. در مرحله دوم زایمان طبیعی  جنین از رحم خارج می شود. این مرحله با کمک بهیار و پرستار است.
  3. در مرحله پایانی، باید جفت نوزاد نیز از رحم مادر خارج شود. خارج شدن جفت برای سلامت مادردر زایمان طبیعی مادران ضرورت دارد.

عمل سزارین-جراحی زایمان-زایمان طبیعی

زمان شروع علائم زایمان چه باید کرد؟

اگر به روزهای پایانی دوره بارداری نزدیک هستید و یا در اطراف شما کسی وجود دارد که علائم زایمان طبیعی  در او مشخص شده است، باید فواصل و مدت زمان درد را به خاطر سپرده و یادداشت کنید. دردهایی که در به فاصله مشخص تکرار می شوند و مدت زمان آنها یکی است، نشان از تاریخ دقیق زایمان است. در این صورت باید به نکات زیر توجه جدی شود:

استراحت مهمترین نکته ای که تمام مادران در نزدیکی زایمان باید به آن توجه داشته باشند. البته استراحت به معنای خوابیدن و دراز کشیدن کامل نیست. بلکه باید در فواصل مشخص در خانه قدم زد. این کار به قدرت عضلات کمک می کند.

استحمام و دوش با آب گرم قبل از زایمان طبیعی مادران می تواند به مادر آرامش دهد.

حفظ خونسردی قبل از زایمان طبیعی  اهمیت زیادی دارد. ساعت زیادی بین شروع دردهای اولیه و تولد نوزاد فاصله است. مادر باید آمادگی کامل برای تحمل این دردها را داشته باشد. بخصوص برای مادرانی که اولین تجربه زایمان را دارند.

نوشیدن مایعات و بخصوص آب قبل از زایمان طبیعی مادران می تواند فرآیند زایمان را راحت تر کند. اما قبل از زایمان از خوردن غذا صرف نظر کنید.

قبل از شروع دردهای زایمان طبیعی مادران، بهتر است با پزشک مشورت های لازم را انجام دهید.

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان طبیعی یا سزارین؟

زایمان در آب، منافعی که برای مادر دارد

زایمان در آب، منافعی که برای مادر دارد

به این دلایل زایمان طبیعی کنید؟

به این دلایل زایمان طبیعی کنید؟

شیر مادر اولین منبع پروبیوتیک

شیر مادر اولین منبع پروبیوتیک

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما