این بیماری مردانه چگونه درمان میشود؟

سرطان پروستات مردان


سرطان پروستات مردان

پروستات نام یک غده در سیستم تناسلی مردان است که مسئولیت تولید مایع حاوی اسپرم (منی) را بر عهده دارد و دارای حجمی به اندازی یک گردوی متوسط می باشد، رخ می دهد. این غده در اطراف مجرای خروجی مثانه و زیر آن قرار دارد. سرطان پروستات مردان زمانی رخ می دهد که در کار این غده اختلال ایجاد می شود.

سرطان پروستات مردان در ابتدا پیشرفت کمی دارد اما به مرور زمان پیشرفت کرده و تمامی محدوده غده پروستات را در بر می گیرد. البته در بیشتر موارد به سایر قسمت های بدن منتشر نمی شود. بلکه در همان محدوده پروستات باقی می ماند.سرطان پروستات مردان به دو شکل حاد و خفیف است که در نوع خفیف به درمان خاصی نیاز نیست و تحت نظر پزشک درمان می شود. در حالی که در سرطان پروستات مردان حاد، این بیماری به مرور زمان سایر قسمت های بدن را نیز درگیر می کند.

سرطان پروستات مردان می تواند در همان مراحل ابتدایی شناخته شود. در این زمان غده پروستات هنوز سلامت خود را حفظ کرده می تواند به راحتی درمان شود. بیماری سرطان پروستات مردان عموما در افرادی بالای 50 سال دیده می شود و به ندرت جوانها به آن گرفتار می شوند. با این وجود انجام معاینات و دقت در علائم، می تواند از بروز بیماری سرطان پروستات مردان جلوگیری کند.

سرطان پروستات- بیماری پروستات-غده پروستات

علایم سرطان پروستات مردان

برای تشخیص بهتر و به موقع بیماری سرطان پروستات مردان توجه به علائم آن ضرورت پیدا می کند که عبارتند از:

  1. مشاهده خون و منی در ادرار
  2. احساس درد استخوان ها
  3. اختلال نعوظ، انزال و ادرار همراه با درد
  4. مشکلات مربوط به ادار و کاهش شدت خارج شدن آن
  5. احساس درد  شدید در قسمت های ران ها، کمر، لگن و یا ماهیچه های لگنی

دلایل ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان

دانشمندان هنوز در مورد علت اصلی ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان به نتیجه قطعی نرسیده اند. اما گروهی از دانشمندان و پزشکان برخی دلایل را برای ابتلا به سرطان پروستات مردان عنوان کرده اند که عبارتند از:

  1. اضافه وزن و چاقی مفرط دلیل دیگر در ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان است. به طوری که مردان چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
  2. وجود سابقه بیماری های مقاربتی نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان است. به طوری که  در مردان مبتلا به سوزاک، سرطان پروستات مردان  بیشتر مشاهده شده است.
  3. سن که به عنوان مهمترین دلیل ابتلا به این بیماری عنوان شده است. بیماری سرطان پروستات مردان بیشتر در افراد مسن دیده شده است. به همین دلیل افزایش سن، یک تهدید جدی برای بیماری سرطان پروستات محسوب می شود.
  4. مصرف برخی داروهای ضد التهاب نیز خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان را افزایش می دهد.
  5. وجود بیماران مبتلا به سرطان پروستات مردان در خانواده و اقوام نزدیک نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان می باشد. علاوه بر این وجود خانم هایی که به سرطان سینه مبتلا هستند نیز می تواند سابقه ابتلا به بیماری سرطان پروستات مردان باشد.

پروستات در مردان-غده پروستات-درمان سرطان پروستات

مشکلات ابتلا به بیماری سرطان پروستات

از جمله شایعترین مشکلاتی که برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات مردان می توان اشاره کرد، بی اختیاری ادرار و اختلال در نعوظ است. این بیماری منجر به مرگ نمی شود اما در حیات بیمار مبتلا به سرطان پروستات مردان مشکل ایجاد می کند. در مواردی که مردان مبتلا به سرطان پروستات فوت کرده اند، علت مرگ، ابتلا به سایر بیماری ها بوده است.

تشخیص درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات مردان به یکباره ظاهر نمی شود و همه بیماران در یک مرحله قرار ندارند. به همین دلیل درمان سرطان پروستات مردان با توجه مرحله و شدت بیماری انجام می شود. در صورتی که بیماری سرطان پروستات مردان به موقع تشخیص داده شود، می توان تا مدت 5 سال بر عمر بیمار بیفزاید. برای پیشگیری از بیماری سرطان پروستات مردان، بهترین روش انجام معاینات در هر سال است. بویژه در افراد بالای 40 سال معاینات پزشکی ضرورت دارد. برای افرادی که در سنین بالای 50 سال هستند، با تجویز پزشک آزمایش آنتی‌ژن مخصوص پروستات در هر سال یکبار انجام می شود.

سرطان پروستات

درمان بیماری سرطان پروستات مردان از طریق روش های مختلفی صورت می گیرد که عبارتند از:

در صورتی که سرطان پروستات مردان پیشرفته و حاد نباشد، با تحت نظر گرفتن بیمار می توان آن را کنترل و درمان کرد.

 برای انهدام سلول های سرطانی بیماری سرطان پروستات مردان می توان درون غده پرستات، نیتروژن مایع تزریق کرد. این روش سرما درمانی یا کرایوتراپی نام دارد.

داروهای شیمیایی هم یک روش مناسب برای با مبارزه سرطان پروستات است که در آن سلول های سرطانی منهدم می شوند.

پرتو درمانی یا رادیوتراپی با هدف کنترل رشد و تکثیر بیشتر سلول های سرطانی در بیماری سرطان پروستات مردان کاربرد دارد. در این روش به محل تورمور سرطانی اشعه تابانده می شود.

استفاده از داروهای هورمونی نیز به درمان این بیماری کمک می کند. در این روش داروهای ضد تستوسترون مانند قرص استروژن تجویز می شود که میزان هورمون های سرطانی را به صفر می رساند.

آخرین روشی که برای درمان بیماری سرطان پروستات کاربرد دارد، جراحی است که با لاپاراسکوپی انجام می شود. البته این روش موجب ناتوانی جنسی شده و به همین دلیل به ندرت به آن توجه می شود.

درمان سرطان پروستات با این ادویه

از خواص ادویه کاری و زردچوبه

درمان سرطان پروستات با این ادویه

سرطان سینه و پروستات در کمین پرستاران

سرطان سینه و پروستات در کمین پرستاران

داشتن تغذیه ای مناسب برای پیشگیری از سرطان پروستات!

داشتن تغذیه ای مناسب برای پیشگیری از سرطان پروستات!

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان پروستات در آقایان

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان پروستات در آقایان

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما