دلایل سکته قلبی و درمان آن

دلایل سکته قلبی هنوز مشخص نشده و این بیماری به یکباره رخ می دهد و هیچ علامت و نشانه ای از قبل ندارد. بارها در اطرافمان پیش آمده که خبر فوت و یا بستری شدن یکی از آشنایان یا اقوام به علت ابتلا به سکته قلبی را شنیده ایم. در حالی وقتی پای صحبت های اطرافیان و شخص بیمار می نشینی هیچ نشانه و علامتی را قبل از سکته نداشته اند. دلایل ابتلا به سکته قلبی را باید در موارد زیادی جستجو کرد.

دلایل سکته قلبی (The reasons for heart attacks)

دلایل سکته قلبی متعددند که در زیر به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

قرار گرفتن در معرض ترافیک و شلوغی و دلایل سکته قلبی

یکی از مهمترین مشکلات دنیای امروز، شلوغی و ترافیک است. در حالی که این مشکل عواقب دیگری از قبیل حمله های قلبی را به دنبال دارد. ترافیک و شلوغی برای بیشتر افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، داشتن استرس از دیر رسیدن به سر کار و ... یک تهدید جدی است.

فعالیت های جسمانی و دلایل سکته قلبی

به همان اندازه که نداشتن تحرکات جسمی و فیزیکی موجب خطر ابتلا به دلایل سکته قلبی را به دنبال دارد، فعالیت های سنگین در ابتدای صبح برای افراد میانسال نیز خطرناک است. به همین دلیل باید از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش های شدید ناگهانی خودداری کرد. ورزش کردن باید متعادل باشد.

بیماری قلبی-ایست قلبی-نارسایی قلبی

نوشیدن الکل و کافئین و دلایل سکته قلبی

الکل موجب افزایش التهاب در بافت های بدن و در نتیجه عدم کنترل قلب بر کنترل خون می شود و یکی از دلایل سکته قلبی عنوان شده است. از سوی دیگر حل کردن لخته های خونی از دیگر مشکلات ناشی از مصرف الکل و کافئین می باشد. قهوه حاوی مقدار زیادی کافئین است که خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد. بنابراین به جای قهوه می توان چای مصرف کرد.

آلودگی هوا و دلایل سکته قلبی

آلودگی های محیطی و هوا عامل دیگری در ابتلا به حملات قلبی هستند. آلودگی هوا می توان استنشاق گازهای سمی و هرگونه ذرات آلوده در هوا باشد. گرد و غبار، ذرات شن، ذرات معلق در هوا به دلیل سوختن چوب و ... از جمله مواردی هستند که خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهند.

استرس ها و فشارهای روحی

شنیدن خبرهای هیجان آور یا ترس و فشارهای روحی از دیگر دلایل سکته قلبی می باشد. افرادی که همواره ناراحتند یا دچار خشم و عصبانیت می شوند، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند.

درمان سکته قلبی

اگر در اطرافتان کسانی هستند که به طور ناگهانی دچار سکته قلبی شده اند، بهتر است کمک های اولیه برای آنها انجام شود. اولین کار ماساژ قلب است که اصطلاحا به آن CPR گفته می شود. پس از ماساژ باید فورا او را به بیمارستان منتقل کنید. پزشکان و متخصصین قلب و عروق در بیمارستان هنگام مواجه با بیماری که به سکته قلبی دچار شده، راه و چاره می اندیشند. درمان ممکن است با استفاده از دارو و یا جراحی باشد.

درمان سکته قلبی با دارو

داروهایی که برای درمان سکته قلبی استفاده می شوند عبارتند از:

  1. آسپرین که موجب کاهس لخته خون می شود؛
  2. ترومبولیتیک که لخته های خون را حل می کند؛
  3. سوپر آسپرین که از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند؛
  4. داروهای تسکین‌دهنده درد؛
  5. نیتروگلیسرین که عروق را باز و جریان خون را عادی می کند؛
  6. بتا بلوکر که آسیب بافتی را کاهش می‌دهد،
  7. داروهای کاهش‌دهنده کلسترول و  ...

درمان سکته قلبی با روش جراحی

در صورتی که سکته قلبی حاد باشد و یا بیمار سابقه قلبی داشته باشد، روش جراحی استفاده می شود. جراحی نیز به دو شکل آنژیوپلاستی کرونری و بای‌پس شریان کرونری صورت می گیرد. در روش آنژیوپلاستی، انسداد عروق کرونری باز می شود و سپس جریان خون عادی و به قلب باز می گردد. در روش عمل بای‌پس، برای تغذیه بافت قلب به جای شریان مسدود شده، از عروق استفاده می شود تا خون قلب به حالت طبیعی باز گردد.

بیماری قلبی-سکته

پیشگیری از سکته قلبی​

برای پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی می توان  باید دلایل سکته قلبی بررسی شده و میزان آنها کاهش داد:

خودداری از مصرف دخانیات

از آنجا که آلودگی اعم از آلودگی های هوا و دخانیات خطر ابتلا به بیماری قلبی و ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد، بنابراین خودداری از مصرف دخانیات می تواند از ابتلا به این بیماری تا حد زیادی بکاهد. در رابطه با کسانی که سابقه ایست قلبی دارند، بهتر است حتی در معرض دود سیگار دیگران نیز نباشند.

چک کردن کلسترول و دلایل سکته قلبی

معاینه مدام کلسترول خون از جمله مواردی است که باید به صورت دوره ای انجام شود. همزمان با چک کردن میزان کلسترول خون باید رژیم غذایی مناسبی را نیز در پیش گرفت.

مصرف سبزیجات به جای گوشت ها

مصرف بیش از حد چربی و گوشت ها برای سلامت قلب خطرناک است. بهتر است به جای گوشتخواری، بیشتر از گیاهان و بویژه سبزی ها و میوه استفاده کرد. باید مصرف گوشت قرمز را کمتر کرده و به جای آن ماهی مصرف کرد.

کنترل فشار خون و دلایل سکته قلبی

فشارخون یکی از دلال دیگر حملات قلبی است. بنابراین در هر سال، باید دو بار فشارخون معاینه شود.

سکته قلبی-نارسایی قلبی-بیماری قلبی

داشتن تحرکات جسمی

ورزش کردن و تحرکات جسمی نه تنها سلامت قلب، بلکه سلامت کامل جسمی را به دنبال دارد. برای کنترل دیابت، کلسترول خون و فشار خون می توان به طور مرتب ورزش کرد. داشتن 30 دقیقه پیاده روی در طی روز در پیشگیری از سکته قلبی موثر است.

حفظ وزن ایده‌آل

حفظ تناسب اندام از بروز علل اصلی ابتلا به سکته قلبی جلوگیری می کند. از جمله قند خون بالا، کلسترول و فشار خون است که با کاهش وزن و تعادل وزن می توان این موارد را نیز تنظیم کرد.

توانایی غلبه بر اضطراب

با توجه به تاثیری که اضطراب بر سکته قلبی دارد، باید عادات و رفتارهای روزانه خود را تغییر داد. خودداری از ترس های هیجانی و همچنین استرس ها که به آرامش روحی کمک می کند، تا حد زیادی در پیشگیری از سکته قلبی موثر است.

کمک های اولیه سکته قلبی

کمک های اولیه سکته قلبی

سکته قلبی

سکته قلبی چه علائمی دارد و کمک های اولیه آن چیست؟

سکته قلبی

حمله قلبی

حمله قلبی با سکته قلبی چه تفاوتی دارد؟ کمک های اولیه حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی

منزوی‌ ها در خطر بیماری‌های قلبی و مغزی

منزوی‌ ها در خطر بیماری‌های قلبی و مغزی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما