بیماری پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان با نام علمی استئوپروز (Osteoporosis) شناخته شده است. پوکی استخوانها زمانی رخ می دهد که مغز استخوان متراکم شود. در نتیجه استخوان شکننده شده و استقامت آن از بین می رود. افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند، استقامت کافی در مقابل حوادث را ندارند و ممکن است با یک زمین خوردن ساده، استخوان های آنها شکسته شود. یکی از مشکلات اصلی در پوکی استخوانها، نداشتن علائم و نشانه بیماری است.

بیماری پوکی استخوان بیشتر در استخوانهای لگن، مچ دست، دنده ها و ستون فقرات دیده شده است. در بروز این بیماری جنس استخوانها نقش مهمی را ایفا می کنند. ساختار استخوانها از دو قسمت تشکیل شده که عبارت است از:

  داربست سه بعدی که از جنس پروتئین تشکیل شده و به آن ماتریکس گفته می شود.

  قسمت دوم استخوان متشکل از رسوب کلسیم است که بر روی این داربست پروتئینی در قالب مولکول های هیدروکسی آپاتیت ظاهر می شود.

پوکی استخوان- پوکی استخوان ها- پوکی استخوانها

علت ابتلا به بیماری پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان از آن دست مشکلاتی است که در کمین همه افراد فارغ از سن و جنسیت نشسته است. عواملی که موجب ابتلا به این بیماری می شوند، عبارتند از:

  اولین عامل ابتلا به پوکی استخوانها، تغذیه نامناسب است. مصرف ناکافی مواد غذایی حاوی کلسیم یکی از دلایل عمده و اصلی این بیماری است. همچنین افرادی که از مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D خودداری می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

  افزایش سن به عنوان مهمترین دلیل ابتلا به بیماری پوکی استخوانها است.

خانم ها بیشتر از اقایان در معرض بیماری پوکی استخوان قرار می گیرند. بویژه خانم هایی که دوره یائسگی را زودتر از موعد پشت سر گذاشته اند، احتمال ابتلا به پوکی استخوانها در آنها افزایش می یابد.

نداشتن ورزش و تحرکات جسمی نیز از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری است. به طوری که استخوانها استحکام خود را از دست می دهند.

مصرف قهوه، چای، دخانیات و الکل نیز از دیگر علل بروز بیماری پوکی استخوان می باشد. این امر در خانم ها نمود بیشتری دارد.

زیاده روی در مصرف برخی داروها نیز در بروز بیماری پوکی استخوان نقش موثری دارد. از جمله می توان به داروهای کورتون و داروهای ادرار آور اشاره کرد.

کمبود کلسیم- پوکی استخوانها

  علائم اصلی در بیماری پوکی استخوانها

همانطور که گفته شد بیماری پوکی استخوان هیچ علامتی ندارد. اما می توان به برخی از علائم عمومی اشاره کرد که عبارتند از: احساس درد ناگهانی و شدید در ناحیه ستون فقرات که می تواند نشانه شکستگی استخوان در این قسمت باشد. خمیدگی ستون فقرات و کاهش قد نیز از دیگر دلایل ابتلا به پوکی استخوانها است. بهترین روش تشخیص بیماری پوکی استخوانها، استفاده از اشعه ایکس یا عکس برداری است. بنابراین معاینه و بررسی استخوانها هر چند وقت یکبار ضرورت دارد. بویژه افرادی که سن آنها بالا رفته و یا خانم هایی که به دوره یائسگی نزدیک می شوند.

در روش عکس برداری تراکم استخوان های بررسی می شود. این کار با استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد که به طور دقیق میزان تراکم مغز استخوان مشخص می شود. همچنین ارتباط تراکم استخوانی با سن و جنسیت نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در کنار عکس برداری، آزمایشاتی نیز تجویر می شود که تنها چند دقیقه به طول می کشد. در این روش ها به دارو نیاز نیست و پزشک استحکام استخوانها را بررسی می کند.

پیشگیری از پوکی استخوانها

با توجه به سخت بودن تشخیص بیماری پوکی استخوان، بهترین کار، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. در این صورت باید از دستورات زیر پیروی شود:

در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب و همچنین داشتن یک برنامه منظم برای فعالیت های ورزشی می تواند تا حد زیادی از بیماری پیشگیری کند. خودداری از مصرف دخانیات بویژه در افراد بالای 35 سال یکی دیگر از راه های پیشگیری از این بیماری می باشد.

خانم هایی که به دوران یائسه نزدیک هستند، باید با پزشک مشورت کرده و از مصرف داروهایی بدون مشورت با پزشک و خودسرانه خودداری کنند.

در طی روز باید مواد غذایی حاوی املاح کافی، ویتامین های لازم و پروتئین مصرف شود. بهترین غذاهایی که می توانند از بروز بیماری پوکی استخوان جلوگیری کنند عبارتند از: شیر، پنیر، ماست و غذاهای دریایی به ویژه ماهی. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کند. وجود این ویتامین به جذب کلسیم در بدن کمک می کند. کلسیم نیز مهمترین عنصر برای پیشگیری از پوکی استخوانها می باشد.

داشتن تحرکات جسمی بویژه برای افرادی که در سنین میانسالی قرار دارند، تا حد زیادی از پوکی استخوانها جلوگیری می کند.

کودکان را باید از همان دوران با عوارض نداشتن تحرکات جسمی، عدم مواد غذایی حاوی کلسیم و ... آشنا کرد. داشتن پیاده روی های روزانه به رسوب کلسیم در استخوانها کمک می کند.

درمان پوکی استخوان-علت پوکی استخوان-پیشگیری از پوکی استخوان

درمان بیماری پوکی استخوان

افرادی که احساس می کنند استخوانهای آنها استحکام خود را از دست داده، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. برای درمان این بیماری روش های مختلفی وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار یک روش را انتخاب می کند. داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می شود عبارتند از: داروهای حاوی کلسیم و ویتامین D، ترکیبات فلوراید و داروهای کاهنده سرعت پوکی استخوانها از قبیل Alendronate , Etidronate و … . این داروها گران قیمت است و هزینه زیادی دارد. به همین دلیل پیشگیری بهتر از درمان است.

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟

تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان - قسمت اول

تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان - قسمت اول

نکات مهم در مورد پوکی استخوان ( بخش 1 )

نکات مهم در مورد پوکی استخوان ( بخش 1 )

تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان - قسمت دوم

تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان - قسمت دوم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما