میوه انگور و خواص شگفت انگیز آن

میوه انگور از آن دسته میوه های محبوب که در اواخر فصل بهار وارد بازار می شود. میوه انگور به رنگ های سبز، زرد و ارغوانی است که هر کدام طعم های مختلفی دارند. برگ های درخت انگور دارای مقدار زیادی ساکارز، لوولز Levulose، اینوزیت Inosite ، مواد نشاسته ای و تعدادی اسیدهای آلی است و خاصیت های زیادی برای سلامت جسمی دارد.

عناصر موجود در میوه انگور

خاصیت میوه انگور تنها به میوه آن محدود نمی شود. بلکه حتی دم خوشه میوه  انگور نیز دارای عناصری همچون تانن، مواد رزینی، تارتارات پتاسیم و اسید های آلی می باشد. اگر میوه  انگور به شکل نارس استفاده شود، دارای موادی همچون اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک Succinique Acid، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک Glucolique Acid و قند است. در صورتی که میوه  انگور به طور کامل رسیده باشد، دارای عناصری همچون آب، پروتئین، مواد قندی، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین B 1 و 2 و ویتامین B 3 است.

پوست میوه انگور دارای تانن، تارتارات پتاسیم، اسید های آزاد و مواد معدنی و هسته آن دارای مقدار زیادی تانن و روغن است. روغنی که از هسته میوه میوه انگور بدست می آید خاصیت درمانی دارد. این روغن دارای اسید لینولئیک، اسید استئاریک، تری گلیسیرید، اسید اولئیک، اسید پالمتیک و اسید آراشیک است.

پوست میوه انگور-هسته انگور-درخت انگور

خاصیت میوه انگور

برای بررسی خاصیت میوه انگور باید آن را به پوست، هسته و میوه تقسیم کرد که هر یک به طور مجزا خاصیت های زیادی برای سلامت جسمی دارند. میوه انگور در گذشته های دور در طب ایران کاربرد زیادی داشته است. کشمش برای افرادی که به کم خونی مبتلا می شوند، استفاده می شود. به طور کلی می توان خاصیت میوه انگور را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 1. میوه انگور می تواند اخلاط بدن را متعادل کند.
 2.  میوه انگور برای افراد ضعیف جثه انگور مقوی و مغذی است. همچنین می تواند برای کودکان استفاده شود.
 3. انگور خون را تصفیه می کند.
 4. این میوه سینه و ریه را تمیز و صاف می کند.
 5. میوه انگور موجب از بردن یبوست می شود.
 6. بیماران مبتلا به ورم روده و معده می توانند از انگور استفاده کنند.
 7. برای درمان سیاه سرفه و سل ریوی، انگور یک میوه درمانی محسوب می شود.
 8. انگور به درمان اسهال های خونی و نقرس کمک می کند.
 9. انگور برای افرادی که معده ضعیف دارند، مفید است. در این صورت باید انگور بدون پوست خورده شود تا موجب نفخ و دل درد نشود.
 10. میوه انگور به تنظیم وزن نیز کمک می کند. افراد لاغر می توانند از انگورهای شیرین استفاده کند. در حالی که انگورهای ترش مزه برای افراد چاق مناسب است و به کاهش وزن آنها کمک می کند. برای تنظیم وزن می توان به مدت 2 هفته آب میوه انگور نوشید. یک نکته مهم، خودداری از زیاده روی در مصرف آب میوه انگور و به صورت مداوم است که موجب سنگ کلیه می شود.
 11. درمان بیماریهایی همچون ساید اوریک، سنگ های صفراوی و مسمومیت های مزمن (مسمومیت از سرب یا جیوه)، سل ریوی و واسیر از دیگر خاصیت های درمانی میوه انگور است.
 12. برای داشتن پوست زیبا و باطراوت، می توان آب میوه انگور تازه را با استفاده از یک تکه پنبه بر روی پوست صورت مالید. پس از 10 دقیقه نیز صورت را با آب ملایم و جوش شیرین شستشو داد.

انگور-مزایای انگور-خاصیت درمانی انگور

خواص هسته انگور

نه تنها میوه انگور خواص درمانی دارد و در طب سنتی استفاده می شود، هسته انگور نیز بدون مزیت نیست. عموما از هسته های انگور برای تهیه روغن استفاده می شود. روغن بدست آمده برای درمان یبوست مفید است و گرم کننده بدن می باشد. همچنین این روغن خاصیت صنعتی نیز دارد و در رنگ های روغنی برای نقاشی و تهیه صابون مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی خاصیت های هسته انگور عبارتند از:

 1. به دلیل داشتن تانن، خاصیت قابض دارد.
 2. ادرار آور است و میزان اسپرم ها را کاهش می دهد.
 3. از این ماده غذایی برای درمان به مسلولین استفاده می شود.
 4. هسته انگور خاصیت درمان مشکلات کلیوی و مثانه را دارد.

خواص انگور- خاصیت میوه انگور- میوه انگور

خواص طبی پوست انگور

انگور میوه ای معجزه آسا برای درمان بسیاری از بیماری ها و پیشگیری از مشکلات گوارشی محسوب می شود که حتی پوست آن هم مفید است. پوست انگور در طب سنتی استفاده می شود که دارای مزیت سرد و خشک است.

از جمله فواید پوست انگور می توان موارد زیر را نام برد:

 1. در طب سنتی پوست میوه انگور را خشک کرده و سپس آن را آتش می زنند. خاکستر بدست آمده برای درمان زخم ها مفید است.
 2. این قسمت از میوه انگور موجب متعادل کردن اخلاط بدن می شود.
 3. پوست میوه انگور مغذی و مقوی است.
 4. به تصفیه خون کمک و سینه و ریه را تمیز می کند.
خواص درمانی آب انگور

آب انگور

خواص درمانی آب انگور

اثرات انگور بر سلامتی

درباره ی خواص انگور بیشتر بدانیم.

اثرات انگور بر سلامتی

انگور

انگور و خواص بی نظیرش

انگور

خواص پوست انگور

خواص پوست انگور

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما