کودتای نوژه و دستگیری کودتاچیان

کودتای نوژه در آذر ماه سال 1359 زمانی که انقلاب تازه پا گرفته بود، به دستور امریکا و در زمان شاهپور بختیار اجرا شد. کودتای نوژه از پایگاه هوایی شهید نوژه همدان برنامه‌ریزی شده بود که نامگذاری آن هم به همین علت بوده است.

دولت ایالات متحده و آژانس جاسوسی این کشور موسوم به «سیا» امید زیادی به کودتای نوژه داشتند و در تلاش بودند تا ضربه نهایی و قطعی خود را بر پیکر نظام نوپای جمهوری اسلامی وارد کنند. حتی امریکا این کودتا را مهمتر از تجاوز و حمله نظامی صدام می دانست. براساس اظهاراتی که بعدها سران کودتای نوژه داشتند، مدتی بر سر تقدم «کودتای نوژه» یا آغاز جنگ تحمیلی بحث های زیادی وجود داشته است که نهایتا پس از سفر بنی‌عامری از عناصر اصلی کودتای نوژه به پاریس، آغاز جنگ تحمیلی به عنوان «تقدم 2» و کودتای نوژه به عنوان «تقدم 1» اعلام شد.

کودتای نوژه را می توان به ترتیب زیر شرح داد:

  • نیروها و آرایش نظامی در کودتای نوژه
  • اهداف و برنامه های کودتای نوژه
  • نقش سازمان سیا در طراحی کودتای نوژه
  • برنامه عملیات کودتای نوژه
  • نتایج کودتای نوژه
  •  

کودتای نوژه - انقلاب اسلامی- حملات عراق - شاپور بختیار

نیروها و آرایش نظامی در کودتای نوژه

تجهیزات نظامی که برای اجرای برنامه و کودتای نوژه در نظر گرفته شده بود، از نوع مدرن و با طرح ریزی دقیق بود. به طوری سازمان سیا پیروزی آن را قطعی می دانست. حتی برای تایید رسمی کودتای نوژه و انتقال آیت الله شریعتمداری به تهران، یک خانه برای وی اجاره شده بود. همچنین سران کودتا توانستند با حزب دمکرات و کومله ها نیز ارتباط برقرار کنند. شاپور بختیار نیز با قاسملو و عز الدین حسینی ارتباطاتی را برقرار کرده بود.

اهداف و برنامه های کودتای نوژه

هدف اول راه اندازی یک کودتا در شهر تهران و سایر شهرستان های بزرگ بود. هدف دوم کودتای نوژه بمباران کردن اماکنی همچون مدرسه فیضیه، اقامتگاه امام، کمیته مرکزی، نخست‌وزیری، میعادگاه‌های نماز جمعه و ... بوسیله هواپیماهای جنگی بود. به همین دلیل کودتاگران بمب‌های خوشه‌ای و آتش‌زا نیز برای اجرای نقشه تهیه کرده و در حدود 30 فروند هواپیما، 60 نفر خلبان و حدود 500 نفر افراد فنی و نظامی برای شرکت در عملیات را فراهم آورده بودند.

هدف بعدی کودتای نوژه بمباران شهر تهران، فرودگاه مهرآباد، ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مقر نخست‌وزیری، پادگان امام حسین(ع)، پادگان خلیج، کمیته انقلاب اسلامی منطقه 9، کمیته انقلاب اسلامی منطقه 4، ستاد مرکزی کمیته انقلاب اسلامی، پادگان ولی‌ عصر (عج)، کاخ سعد‌آباد (چون آنجا را انبار مهمات می‌دانستند) و پادگان نوجوانان در لویزان بود. در این میان تخریب ساختمان بیت امام در جماران در اولویت اول کودتاچیان در کودتای نوژه بوده است.

نقش سازمان سیا در طراحی کودتای نوژه

ستوان ناصر رکنی در اعترافات خود در رابطه با نقش سازمان سیا در طراحی کودتای نوژه چنین اظهار کرده است: «دو الی سه ماه بعد از پیروزی انقلاب، اولین تماس بین مأمورین سیا و یکی از دوستان بنی‌عامری در اروپا برقرار شد و ‌آنها بین بنی‌عامری و بختیار ارتباط برقرار کردند. تمامی هماهنگی‌های لازم بین کشورهای عضو بازار مشترک اروپا و ستاد دکتر بختیار در پاریس بواسطه سازمان سیا صورت گرفته است. همچنین کشور اسرائیل، عربستان، مصر و عراق، توسط نماینده سازمان سیا که در دفتر دکتر بختیار در پاریس است، در کودتای نوژه نقش داشته اند.»

بنی عامری یکی از عناصر اصلی کودتای نوژه، مسئولیت اعلام شرایط کشور به ستاد بختیار را بر عهده داشته است. او کشور را از نظر فشارهای  سنگین سیاسی و اقتصادی آمریکا و ناتو، خطر نظامی رژیم عراق و نیروهای مخالف داخلی بررسی   و به ستاد اعلام می کند که زمینه برای اجرای برنامه کودتای نوژه فراهم شده است.

نمایندگان سازمان سیای آمریکا و موساد اسرائیل و استخبارات عراق نیز در این عملیات نقش مهمتری را بر عهده داشتند که مسئولیت آنها عبارت بود از: هماهنگی برنامه‌های ستاد بختیار با سیاست‌های آمریکا، ایجاد هماهنگی میان ستاد کودتای نوژه و نیروهای پالیزبان و طرح‌های تجاوزگرانه رژیم عراق، بهره‌جویی از نیروهای هوایی در ضربات نخست تهاجم توسط گروه نظامی ستاد و قراردادن تجربیات جنگی برق‌آسای رژیم اشغالگر قدس.

چنانکه گفته شد حملات هوایی که توسط ارتش عراق در بهار سال 1359 صورت گرفت، به درخواست بنی‌عامری و هماهنگی نمایندگان «سیا» و «موساد» و عراق بوده است. هدف آنها از این اقدام، تضعیف نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است.

کودتاچیان-کودتا-بختیار-بنی عامری

برنامه عملیات کودتای نوژه

اولین اقدام برای اجرایی کردن عملیات در کودتای نوژه تصرف پایگاه نوژه بود. حضور کودتاچیان در شهر تهران خطرناک بود و هر لحظه ممکن بود با قیام مردم مواجه شوند. برای این کار 12 تیم مرکز از کلاه سبزهای تیپ نوهد (حدود 100 نفر) 300 تا 400 نفر از ایلات و 12 نفر راهنما (از داخل پایگاه) انتخاب شده بودند. برنامه بعد از شروع عملیات تسخیر پایگاه نوژه، قطع کردن راه های ارتباط بیسیم مخابرات داخل پایگاه به جز برج کنترل بود. اما ترس از رابطه دوستانه میان ایران و عراق و ریختن بمب های هوایی بر روی کودتاچیان، آنها را مجبور کرد تا از طریق پاریس، صدام حسین را برای حملات هوایی و درگیر کردن ارتش ترغیب کنند.

اما با شروع حملات عرق، کودتاچیان به بهانه حرکت به سمت مرزها و تلافی حملات عراق و در واقع برای حرکت به سمت تهران برای بمباران کردن بیت رهبری و سایر مناطق از پیش تعیین شده، هواپیماها را به پراوز درآورند.  در این میان باید دو فروند هواپیما برای تامین پوشش هوایی پایگاه نوژه به سمت دزفول حرکت می کرد و سایر هواپیماها حرکت خود را به سمت تهران آغاز می کردند.

پس از اینکه بمباران  جماران آغاز شد، باید رادیو و تلویزیون نیز در خدمت کودتاچیان قرار  میگرفت. اشغال رادیو و تلویزیون برای اعلام سقوط نظام جمهوری اسلامی و انتشار خبر فوت امام یکی از مهمترین برنامه های کودتای نوژه بود. این کار برای سلب اراده مردم و تخریب روحیه آنان انجام می شد. پس از آن مرحله دوم کودتا صورت می گرفت. در این مرحله باید مراکز زمینی بوسیله قوای مسلح تسخیر می شد. همزمان باید کودتای نوژه در شهرهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، پالیزبان در خوزستان، اصفهان و کهکیلویه، بویراحمدی در فارس، مشهد و بلوچستان نیز انجام می شد.

نتایج کودتای نوژه

3 روز قبل از اینکه کودتای نوژه اجرا شود، یکی از خلبانان که برای همکاری انتخاب شده بود، در جریان برنامه قرار می گیرد. اما او به دلیل التزامی که حکومت جمهوری اسلامی دارد، چندان رضایتی از این کار ندارد. بنابراین سعی می کند تا با یکی از سران دولت جمهوری اسلامی ارتباط برقرار کرده و آنها را از این موضوع مطلع سازد.

با اطلاع سران کشور از موضوع کودتای نوژه، ستادی مرکب از واحدهای اطلاعات سپاه همدان، انجمن اسلامی نیروی هوایی، گروه مهندسی سپاه همدان، تعدادی از پرسنل نیروی زمینی و تیپ نوهد به نام «ستاد خنثی سازی کودتای نوژه » تشکیل شد تا کودتا و برنامه های کودتاچیان را خنثی کند. نهایتا همزمان با شروع کودتا، نیروهای انقلاب متشکل از نیروهای سپاه و پرسنل نیروی هوایی، وارد عمل شده و نقشه کودتاچیان را خنثی نمودند.

پیشینه ظالمانه آمریکا علیه ایران!

4 واقعه تاریخی که ظلم آمریکا علیه ایران در آنها غیرقابل انکار است.

پیشینه ظالمانه آمریکا علیه ایران!

10 کودتای تکان‌دهنده دنیا

10 کودتای تکان‌دهنده دنیا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما