بیماری سنگ کلیه

بیماری سنگ کلیه به عنوان یکی از بیماری هایی که بدون علائمی قبلی، به یکباره ظاهر می شود. سنگ کلیه با دردهای شدید در ناحیه پهلو آغاز می شود که گاهی تحمل آن دشوار است. سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی است که در داخل کلیه ها ساخته می شود و گاهی از طریق لوله های عضلانی، به مثانه نیز می رسند. اندازه و قطر سنگ کلیه همیشه یکسان نیست.

در برخی موارد اندازه سنگ کلیه به حدی کوچک است که با مصرف دارو و فعالیت های ورزشی می توان آن را دفع کرد. گاهی نیز  سنگ کلیه به اندازه یک توپ گلف هستند. بیماری سنگ کلیه در مردان بیشتر از زنان دیده می شود و عموما افراد بالای 30 سال را درگیر خود می کند.

علایم بیماری سنگ کلیه ( kidney stone )

اگر چه بیماری سنگ کلیهعلائم خاصی ندارد، اما برخی مشخصه ها را می توان به عنوان علائم اصلی این بیماری نام برد که عبارتند از:

 1. دردهای دوره ای که به صورت متناوب و شدید و به فاصله هر چند وقت یکبار ظاهر می شود از دیگر علائم بیماری سنگ کلیه است.
 2. در بیماری سنگ کلیه درد از ناحیه پشت و درست از پایین دنده هاست.
 3. زمانی که فرد مبتلا به بیماری سنگ کلیه در معرض سرما قرار می گیرد، شدت درد کلیه ها افزایش می یابد و با گرما درد را آرام می شود. اگر این مکانیسم درد و درمان ادامه دار باشد، نشان از ابتلا به بیماری سنگ کلیه است.
 4. تهوع مکرر از دیگر علائم بیماری سنگ کلیه می باشد که البته همزمان با دردهای ناحیه کلیه همراه است.
 5. خروج مقداری خون به همراه ادرار نیز یک نشانه از وجود سنگ کلیه است. همچنین ممکن است ادرار تیره رنگ یا کدر باشد.

سنگ کلیه-علام سنگ کلیه-درمان سنگ کلیه-پیشگیری از سنگ کلیه

علت ابتلا به بیماری سنگ کلیه

پدید آمدن  سنگ کلیه دلایل زیادی دارد که عبارتند از:

 1. مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین D
 2. اختلال در غده پاراتیرویید؛ این غده متابولسیم کلیسم در بدن را تنظیم می کند. در صورت ناتوانی، مقدار زیادی از کلیسم وارد کلیه ها می شود.
 3. نقرص که منجر به تولید سنگ های اسیداوریکی می شود.
 4. انسداد ادراری که بیشتر در آقایان دیده می شود.
 5. بی توجهی به دفع ادرار در همان زمان اولیه که موجب ماندن ادرار در کلیه ها و تولید سنگ می شود.
 6. پرکاری تیروئید که موجب دفع مقدار زیادی کلسیم در کلیه و در نتیجه تشکیل سنگ های کلسیمی می شود.
 7. اسیدوز توبولی کلیه که به دلیل تولید نشدن آمونیاک در کلیه ایجاد می شود. اگر کلیه ها نتوانند به خوبی آمونیاک تولید کنند، میزان دفع کلسیم افزایش می یابد.
 8. مصرف بیش از حد نمک نیز به دفع بیشتر کلسیم کمک می کند و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری سنگ کلیه را بیشتر می کند.
 9. کم آبی و گرم و خشک بودن هوا که موجب کاهش حجم ادرار می شود. در نتیجه رسوبات موجود در کلیه ته نشین شده و به مرور به بیماری سنگ کلیه تبدیل می شوند.
 10. سابقه خانوادگی و عوامل وراثتی نیز از دیگر دلایل ابتلا به بیماری سنگ کلیه می باشد.
 11. فعال بودن پاراتیرویید و یا نداشتن فعالیت های جسمی نیز می تواند به تولید سنگ کلیه کمک کند.
 12. زیاده روی در مصرف مشروبات الکی یکی دیگر از دلایل تولید سنگ کلیه عنوان شده است.

سنگ های کلیه-درمان سنگ های کلیه-پیشگیری از سنگ های کلیه

پیشگیری از بیماری سنگ کلیه

با توجه به دلایلی که در ایجاد سنگ کلیه گفته شد، می توان با در پیش گرفتن یک برنامه صحیح از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. از جمله نکات مهم برای این پیشگیری از ایجادبیماری سنگ کلیه موارد زیر تاثیرگذار هستند:

 1. مصرف مداوم و روزانه حدود 3 لیتر آب و مایعات در طی روز است. ناگفته نماند که بهترین نوع نوشیدنی آب خالص است.
 2. مصرف بیش از حد مواد لبنی ابتلا به بیماری سنگ کلیه را سرعت می بخشد. بنابراین باید حد تعادل را رعایت کرد.
 3. انجام تحرکات جسمی، داشتن فعالیت و ورزش، احتمال ابتلا به بیماری سنگ کلیه را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 4. خودداری از مصرف الکل و تخلیه ادرار در همان لحظه ای که احساس می شود.

مشکلات ناشی از بیماری سنگ کلیه

 اولین مشکلی که پس از سنگ کلیه دیده می شود، احساس دردهای شدید است. به طوری که تحمل آنها سخت و دشوار است. حتی اگر از مسکن استفاده شود، باز نمی توان از دیگر مشکلاتی که به دنبال سنگ کلیه بوجود می آید، غافل شد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که سنگ کلیه بزرگ باشد، در کلیه باقی مانده و به کلیه ها آسیب های جدی وارد می کنند.

در صورتی که سنگ متوسط باشد وارد لوله مجاری اداری شده و می تواند راه دفع ادرار را مسدود کند. با باقی ماندن ادرار در کلیه ها، به مرور زمان دیواره آن تخریب شده و باید کلیه را از بدن خارج کرد.

سنگ هایی که ریز هستند می توانند از راه ادرار دفع شوند. اما اگر فرد فعالیت بدنی داشته باشد، سنگ های ریز خارج می شوند. در هر صورت درد و ناراحتی سنگ های ریز هم کمتر از بیماری سنگ کلیه درشت نیست و در صورتی که به آن بی توجه شود، به مرور زمان بزرگتر شده و قابل دفع نخواهند بود.

نارسایی کلیوی-سنگ کلیوی-دیالیز کلیوی

درمان بیماری سنگ کلیه

به محض اینکه علائم بیماری سنگ کلیه دیده شد، باید به پزشک مراجعه کرد تا بیماری سنگ کلیه دفع شوند. یک توصیه بهتر قبل از رفتن به پزشک استفاده از کاغذ صافی یا گاز استریل است تا میزان دفع سنگ مشخص شود. همچنین می توان در یک ظرف شیشه ای ادرار کرده و میزان بیماری سنگ کلیه را مشاهده کرد. سپس بیماری سنگ کلیه را جدا و ادرار را دور بریزید. این مکانیسم به پزشک کمک می کند تا سریعتر بیماری سنگ کلیه را تشخیص داده و برای درمان شما اقدام کند. البته پزشک از روش هایی همچون آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار، سی تی اسکن، عکس شکم، سونوگرافی کلیه، و اُروگرافی وریدی سنگ ها استفاده می کند تا بتواند بیماری سنگ کلیه را تشخیص دهد.

روش های درمان بیماری سنگ کلیه

درمان بیماری سنگ کلیه با توجه به نوع سنگ، اندازه و شرایط بیمار انجام می شود. به طور کلی روش های درمان سنگ کلیه به صورت زیر می باشد:

 1. در صورتی که در کلیه ها تنها یک سنگ ریز وجود دارد و هیچ نشانه ای از انسداد راه دفع ادرار و عفونت مشاهده نشود، به راحتی می توان آن را درمان کرد.
 2. سنگ های بزرگتری که در کلیه های هستند به درمان پیچیده نیاز دارند. این نوع بیماری سنگ کلیه به عفونت منجر می شوند و به همین دلیل خارج کردن آنها ضرورت دارد. برای درمان این نوع سنگ های می توان از چندین روش استفاده کرد. از جمله می توان به در آوردن سنگ با آندوسکوپ، حل کردن سنگ به طریق شیمیایی، سنگ شکنی با کمک امواج ماوراء صورت از خارج بدن [ESWL]، خارج کردن سنگ از طریق پوست و نهایتا جراحی و خارج کردن سنگ اشاره کرد.
 3. در صورتی که بیماری سنگ کلیه به دلیل وجود کلسیم در کلیه ها ساخته شده باشد، باید جراحی بافت پاراتیرویید غیرطبیعی انجام شود.
5 پیشنهاد برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

5 پیشنهاد برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

اصلی‌ترین درمان سنگ‌های ادراری

اصلی‌ترین درمان سنگ‌های ادراری

کلیه های خود را دریابید

کلیه های خود را دریابید

دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما