گاندی پدر هند نوین

گاندی در 2 اکتبر 1869 (۱۰ مهر ۱۲۴۸) در شهر گجرات هند به دنیا آمد. وی فارغ‌التحصیل رشته حقوق از کالج دانشگاهی لندن بود که به عنوان رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها شناخته شده است. هنوز هم با گذشت چند دهه، فلسفه بی‌خشونتی گاندی (ساتیاگراها) همچنان به عنوان یک الگوی رفتاری در جهان شناخته شده است. به همین دلیل به گاندی به عنوان منادی صلح در قرن 20 یاد می شود.

گاندی را پدر هند نوین می گویند. زمانی که گاندی به دنیا آمد، کشور هند تحت استعمار انگلستان بود. در سالهای جوانی گاندی نسبت به این امر بی تفاوت بود. اما طی سفرهای متعددی که به کشورهای خارجی داشت، نسبت به این موضوع روشن شده و تصمیم گرفت با ظلم و ستم کشور انگلستان مقابله کند. سرانجام هم توانست در نیمه قرن بیستم کشورش را از یوغ استعمار انگلیس نجات دهد.

گاندی به خاطر رفتارهای مهربانانه ای که داشت معروف شد. این مرد بزرگ و آزاده توانست در کشور هند گروه های مختلف متشکل از فقیر و غنی و بودایی و مسلمان و هندو و مسیحی و دیگر ادیان الهی و غیر الهی را در کنار یکدیگر قرار دهد و در عین حال دموکراسی را برقرار سازد. به همین دلیل گاندی رهبری عادل و علمداری مهربان است.

گاندی-زندگی نامه گاندی،-مبارزات گاندی-اندیشه گاندی-نظریات گاندی

زندگی نامه گاندی ( mahatma Gandhi )

گاندی در شهر گجرات زاده شد. او از پیروان آیین هندویسم بود و از همان کودکی به اصول گیاهخواری، روزه‌داری برای خودسازی و خالص نمودن خویش و زندگی توأم با گذشت اعضای فرق و مذاهب پایبند بود. خانواده گاندی از طبقه «وایشا» یا تجار هندی بودند. او در سن 13 سالگی با دختری همسن خود ازدواج کرد. پس از ازدواج گاندی به کشور انگلستان سفر کرد و در آنجا ساکن شد.

در این کشور پیروی از آئین هندویسم برای گاندی کمی دشوار بود. با این وجود او همچنان بر روش و شیوه پیشینیان خود پایبند بود و از خوردن گوشت، الکل و لاقیدی جنسی پرهیز می کرد. اما گاندی از برخی تفریحات انگلیسی ها چشم پوشی نمی کرد. برای مثال به کلاس رقص می رفت و بسیاری از آداب و رسوم انگلیسی را انجام می داد. مدتی را در انجمن خام خواران گذراند. در سال 1875 نیز به یک انجمن فلاسفه و الهیات رفت و تلاش کرد تا آئیین هندو برهمنی را به طور کامل مطالعه کند.

او مدتی بعد به بمبئی بازگشت. اما نتوانست در وکالت موفق باشد و به همین دلیل به شغل موقت تدریس در دبیرستان رضایت داد. پس از مدتی  نیز به راجکوت رفت و به شغل عریضه‌نویسی برای شاکیان مشغول شد که پس از مدتی به دلیل نداشتن مجوز آن را رها کرد. زمانی که گاندی در انگلستان زندگی می کرد، تلاش زیادی کرد تا شباهت ظاهری زیادی به مردم این کشور داشته باشد. نهایت روزی به کشور آفریقای جنوبی سفر کرد. در این کشور آپارتاید نژادی بر ضد رنگین پوستان برقرار بود. زمانی که گاندی قصد سوار شدن بر قطار را داشت، سفید پوستان مانع از ورود او شدند. همین اتفاق یک جرقه را در زندگی او پدید آورد و تصمیم گرفت بر ضد آپارتاید نژادی مبارزه کند.

زندگی نامه گاندی-استقلال هند-مهاتما گاندی

شروع مبارزات گاندی

گاندی برای مبارزات خود، اولین برنامه را بازگشت مجدد به وطن دانست. او رمز پیروزی در مقابل انگلستان را وحدت میان مسلمانان و هندوها می دانست. برای این کار تلاش های زیادی کرد و حتی یک ماه را به طور کامل روزه گرفت. با اتحاد بین مردم هند، این بار نوبت به در پیش گرفتن یک استراتژی قوی برای مقابله با انگلیسی بود. او برای این کار از روش مبارزه منفی استفاده کرد.

روش مبارزه منفی از بی اعتبار کردن قانون مالیات نمک آغاز شد. در سال 1930 گاندی به همراه صد هزار نفر هندی ۴۰۰ کیلومتر از احمدآباد تا ساحل داندی راه پیمودند تا از آب دریا نمک بگیرد. این کار به معنای لغو قانون پرداخت مالیات به دولت انگلستان بود. در نتیجه کالاهای انگلیسی تحریم می شد. در این زمان انگلیسی ها  با این عمل قانون مالیات نمک را بی اعتبار کرد. این مبارزه با دعوت هندی‌ها برای تحریم کالاهای انگلیسی بود و با بازتاب جهانی روبرو شد و نهایتاً انگلیسی‌ها مجبور به مذاکره با هندی ها شدند. این مذاکراه سنگ بنای پیروزی و استقلال هند در سال 1947 بود.

خصوصیات رفتاری گاندی

گاندی زندگی خویش را وقف آشکار ساختن حقیقت یا ساتیا کرد و همواره تلاش می کرد تا با پی بردن به اشتباهات گذشته، درس های جدید بگیرد و به حقیقت دست پیدا کند. کتاب او تحت عنوان «ماجرای تجربیات من با کشف حقیقت» نیز شرح گاندی از زندگی اش است. او مهمترین تلاش را شکست شیاطین درونی ترسها و ناامنی‌ها دانسته است و  خلاصه‌ای از اعتقادات خود را در قالب «خداوند حقیقت است» مطرح کرده است. او تلاش کرده تا با محبت و عدم خشونت اجتماعی را اصلاح کند. مهمترین راه و روش گاندی برای مبارزه با دشمنان، در پیش گرفتن یک راه بدون خشونت است که سبب تسلیم افراد صاحب قدرت در مقابل افراد زیردست می شود.

کنار گذاشتن خشونت مهمترین مشخصه و ویژگی شخصیتی گاندی است. عدم مقاومت در تفکر مذهبی هندی ریشه تاریخی دارد. به همین دلیل گاندی نیز طبق اصول دین خود حرکت می کند و برای اجرای اصول مورد نظر خود هرگز از مسیر منطق خارج نمی شود. او در سال ۱۹۴۰ زمانی که آلمان نازی به جزایر بریتانیایی حمله می کند، خطاب به مردم بریتانیا پیامی تحت عنوان عدم خشونت در جنگ و صلح ارسال می کند که در آن از مردم خواسته شده بود تا اسلحه خود را به زمین گذارند. زیرا هیچ کمکی به حفظ جان و انسانیت نمی کند.

او چنان بر آیین خود پایبند بود که در سن ۳۶ سالگی از روابط جنسی کلاً دست برداشت تا به اعتقاد خودش به پاکسازی درونی برسد. او آیین برهمایی را راهی برای نزدیکی به خداوند و شرط اولیه خودشناسی می‌ دانست. از دیگر ویژگی ها و خصیصه های رفتاری گاندی می توان به ساده زیستی او اشاره کرد. به طوری که با رد زندگی به شیوه غربی، روند ساده زیستی را در آفریقای جنوبی را در پیش گرفته بود و صرفه جویی را رمز پیروزی می دانست.

استقلال هند-رهبراستقلال هند-مهاتماگاندی

نظریات گاندی

گاندی در اعتقاداتش به عدم توسل به خشونت، شهامتی باورنکردنی داشت که او را در مقابل دشمنان یاری می داد. در عین حال بر این نظر بود که گاهی لازم است تا خشونت را ترجیح دهیم؛ آنجا که ترس بر ما غلبه کرده است. او بر این نظر بود که باید تمامی دنیا یک تقویم، پول مشترک و یک زبان همانند اسپرانتو استفاده شود که باعث وحدت میان مردم می شود. او معتقد بود که اگر هندی ها به جای خرید پارچه های فاستونی انگلیسی خودشان لباسشان را چرخ نخ ریسی تهیه کنند، می توانند به اقتصاد انگلیس ضربه سنگینی را وارد کنند. برای همین گاندی همیشه با یک هوتی در جمع حاضر می شد.

مرگ گاندی

گاندی با تمامی تلاش هایی که برای توسعه و استقلال کشور هند کرد، از سوی دشمنان مورد سوء قصد قرار گرفت. او در 9 بهمن 1326 پس از 79 سال زندگی، به دست ناتورام قادسی ترور شد. زمانی که خبر مرگ گاندی در دنیا پیچید، چرچیل، دشمن دیرین گاندی نیز پیامی تسلیت خود را به مردم هند فرستاد. پاپ پیوس دوازدهم در تجلیل از گاندی اعلام کرد: «او پیامبر صلح، و دوست مسیحیت بوده است.»

زندگی نامه ماهاتما گاندی

زندگی نامه ماهاتما گاندی

سخنانی از گاندی

سخنانی از گاندی

داستان تلخ زنی که عاشق گاندی بود

میرا و مهاتما

داستان تلخ زنی که عاشق گاندی بود

دهخدا

دهخدا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما