دمنوش و شادابی

دمنوش ها به عنوان یکی از مهمترین داروها در طب سنتی به شمار می روند که نه تنها در ایران، بلکه در کشورهایی همچون ژاپن، چین و هند نیز استفاده می شوند. دمنوش تاثیرات مفیدی بر سلامت جسمی دارند. همچنین می توان از دمنوش به عنوان یک داروی شادی آور استفاده کرد.

دمنوش ها هر یک از گیاه خاصی تهیه می شوند و تاثیر متفاوتی نیز بر سلامتی بدن دارند. از آنجا که دمنوش های معجونی طبیعی و بدون ترکیبات شیمیایی هستند، اگر برای بیماری تاثیری نداشته باشند، هیچ آسیبی نیز به بدن وارد نمی کنند. به همین دلیل می توان گفت با مصرف دمنوش هیچ ضرری به بدن وارد نمی شود. به عبارتی امتحان آن مجانی است. اما ممکن است نسبت به تاثیرات هر یک از دمنوش ها شناخت کافی نداشته باشید. البته مصرف دمنوش برای خانم های باردار تنها با نظر پزشک انجام می شود.

تاثیر دمنوش ها بر آرامش روحی

آرامش روحی

برای آرامش روحی کافیست کمتر به مشکلات خود فکر کنید. در این صورت با مصرف دمنوش  اسطوخودوس می توان از میزان تنش‌های فکری خود کمتر کرد. در طب سنتی از گیاه اسطوخودوس به عنوان جاروی دِماغ یاد می شود که می توان تمامی مشکلات ذهنی را از ذهن پاک کند. دمنوش این گیاه برای افرادی که تنش‌های فکری خانوادگی یا کاری دارند، گزینه مناسبی است. برای تهیه دمنوش اسطوخودوس به ‌ازای یک لیوان آب جوش، باید یک قاشق مرباخوری اسطوخودوس را در آن ریخته و اجازه دهید تا بخوبی دم بکشد.

دمنوش-گیاهان دارویی-طب سنتی

شادی و نشاط

دمنوش زعفران برای شادی و نشاط بسیار موثر است. برای تهیه دمنوش زعفران باید ابتدا به اندازه نصف قاشق مرباخوری سرخالی زعفران را با دو، سه لیوان آب‌جوش مخلوط کرده و سپس مقداری نبات، چند قطره آبلیمو و گلاب را به آن اضافه کنید. این دمنوش یک داروی سنتی که موجب نشاط‌آوری و ضدافسردگی می شود. همچنین دهان را خوشبو می کند. این دمنوش برای افرادی که به سردرهای میگرنی و یا تپش قلب مبتلا هستند، گزینه مناسبی نیست.

دمنوشی انرژی زا

 اگر بی حس و کسل هستید و نیاز به انرژی مضاعف دارید می توانید از دمنوش زنجبیل استفاده کنید. برای تهیه این دمنوش باید نصف قاشق مرباخوری پودر زنجبیل را خرد کرده و با دو لیوان آب جوشانده و میل کنید. این کار موجب انرژی در شما می شود. برای قابل تحمل کردن طعم دمنوش می توان چند قطره آب لیمو و مقداری عسل را به آن اضافه کنید. اگر دمنوش زنجبیل را صبح میل کنید، روزی بسیار پرانرژی و پرتلاش خواهید داشت. از دیگر خواص دمنوش زنجبیل می توان تکسین دردهای مفاصل و نفخ معده اشاره کرد. در عین حال افرادی که به زخم معده و سردردهای ضربان دار مبتلا هستند، بهتر است از مصرف این دمنوش صرف نظر کنند.

درمان بیماری ها با دمنوش

-درمان سرماخوردگی با دمنوش

برای سرماخوردگی هم یک دمنوش موثر وجود دارد. دمنوش نعناع بهترین گزینه برای افرادی است که در اثر سرماخوردگی به گلودرد مبتلا شده اند. این دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی بدن و گرفتگی بینی که به خاطر افزایش ترشحات بینی ایجاد شده است نیز موثر می باشد. با مصرف دمنوش نعنا می توان به راحتی تنفس کرد. دمنوش نعنا ضد نفخ است و به کاهش دردهای شکمی نیز کمک می کند. برای تهیه این دمنوش باید یک قاشق مرباخوری تا یک قاشق غذاخوری پودر نعناع با 5/1 لیوان آب‌ جوش ترکیب کرده و سپس آن را به 20 دقیقه دم کنید.

-رفع نفخ شکم

اگر به نفخ شکم مبتلا هستید، دمنوش زیره مناسب است که باید هنگام صبح مصرف شود. برای تهیه این دمنوش باید دو قاشق مرباخوری زیره را در سرکه خیس کرده و سپس آنها را در یک لیوان آب جوش دم کنید. در خوردن این دمنوش نباید زیاده روی شود و بهتر است آن را تنها یکی دو بار در هفته میل نمایید.

دمنوشها-داروی گیاهای-درمان دیابت

-دمنوش برای رفع بیماری های زنانه

برای رفع بیماری های زنانه می توانید از دمنوش های متعددی استفاده کنید. اگر مشکل عفونت رحم و دستگاه تناسلی وجود دارد، دمنوش نعنا گزینه مناسبی است و برای درمان کیست های تخمدان می توان از دمنوش زیرفون استفاده کرد. البته باید توجه داشت که این دمنوش باید به صورت مداوم و مرتب مصرف شود تا تاثیر خود را نشان دهند.

هورمونهای زنانه از پیری زودرس جلوگیری می کند. این در حالی است که با مصرف دمنوش رازیانه می توان به خوبی هورمونها را کنترل کرد. بویژه خانم هایی که در سنین یائسگی هستند، می توانند هورمون های زنانه خود را افزایش دهند. دمنوش رازیانه بر سلامت دستگاه گوارش نیز تاثیر مطلوبی دارد. اگر دمنوش رازیانه با دمنوش انیسون ترکیب شده و سپس با یک لیوان آب جوش به مدت یک ساعت دم شود، تاثیر بهتری خواهد داشت.

-درمان دیابت

افرادی که به دیابت مبتلا هستند می توانند دمنوش دارچین مصرف کنید. برای تهیه این دمنوش باید دو، سه قلم چوب دارچین را با آب سرد شسته و سپس آن را خرد کرده و با مقداری آب بر روی حرارت قرار دهید. زمانی که به رنگ چای درآمد می توان آن را میل کرد. دمنوش دارچین نشاط آور است و می تواند در درمان افسردگی موثر باشد. علاوه بر این، دمنوش به عنوان یک داروی سنتی برای کاهش قند خون برای دیابتی‌ها و نیز کاهنده چربی خون مناسب است و می تواند در تسکین دردهای مفصلی نیز استفاده شود. کاهش خواب، از بین بردن بوی بد دهان و کاهش عفونت‌های دندانی از جمله تاثیرات دیگر دمنوش دارچین است. با این وجود برای خانم هایی که در دروه قاعدگی هستند مناسب نیست زیرا خونریزی را افزایش می دهد.

-تقویت قلب و درمان افسردگی با دمنوش

افسردگی و حالت هایی که در اثر یک حادثه ناگوار رخ می دهد، قابل درمان است. برای این کار می توان از دمنوش گل گاوزبان استفاده کنید. این دمنوش فشار خون را تا حد زیادی بالا می برد. بنابراین افرادی که به فشارخون بالا مبتلا هستند بهتر است از مصرف آن صرف نظر کنند. برای تاثیر بیشتر این دمنوش می توان آن را با لیموامانی مصرف کنید.

توصیه های طب سنتی برای درمان کبد چرب

توصیه های طب سنتی برای درمان کبد چرب

بهترین دمنوش های گیاهی آرامبخش

بهترین دمنوش های گیاهی آرامبخش

درمان کم خوابی با دمنوش بنفشه

درمان کم خوابی با دمنوش بنفشه

چرک خشک کن های طبیعی از لیموترش تا مریم گلی!

چرک خشک کن های طبیعی از لیموترش تا مریم گلی!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما