شیراز

شیراز را می توان به عنوان یک شهر توریستی دانست که هر ساله پذیرای گردشگران و توریست های بی شماری است. شیراز شهری زیبا و تاریخی و دارای مکان های تاریخی، گردشگری و جاذبه های طبیعی متعددی است که همین عامل آن را به یکی از قطب های توریستی در کشور مبدل کرده است.

شیراز را می توان به عنوان یک شهر توریستی دانست که هر ساله پذیرای گردشگران و توریست های بی شماری است. شیراز شهری زیبا و تاریخی و دارای محل آثار باستانی، گردشگری و جاذبه های طبیعی متعددی است که همین عامل آن را به یکی از قطب های توریستی در کشور مبدل کرده است

شیراز در لغت به معنای مرکز انگور خوب است. در این شهر باغ های متعدد انگور و مرکبات وجود دارد که زیبایی خاصی را به شهر بخشیده اند. این شهر در حال حاضر به عنوان یکی از راه های ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است. همین موقعیت جغرافیایی بر امتیازات آن افزوده است. در دوران باستان شهر شیراز پایتخت بسیاری از پادشاهان در عصر هخامنشیان و همچنین زندیه بوده است که آثار باستانی متعددی را از خود به جای گذاشته اند. همچنین وجود آثار قدیمی مربوط به دور اشکانیان همچون قصر ابونصر در حوالی شهر و نقوش برجسته برم دلک از آثار دوره ساسانی در شیراز می باشد.

مکان های زیارتی در شهر شیراز (Shiraz)

برخی از مکانهای زیارتی در شهر شیراز عبارتند از:

 1.  آرامگاه حافظ
 2. آرامگاه سعدی
 3. آرامگاه شاه شجاع
 4. آستان مقدس حضرت شاه چراغ(ع)
 5. آستان مقدس حضرت سید علاء الدین حسین
 6. آرامگاه خواجوی کرمانی
 7.  

آرامگاه حافظ

حافظ شیرازی از مشهورترین شاعران ایران و جهان مربوط به قرن هفتم هجری می باشد. این شاعر بزرگ در شیراز میزیسته و آرامگاه او نیز در این شهر قرار دارد که در دوره پهلوی اول بازسازی و تکمیل شده است.

شیراز-باغ ارم- حافظیه-عمارت نصیر الملک-آرامگاه شاه شجاع

آرامگاه سعدی

سعدی از جمله شاعران و متفکران بزرگ ایران در قرن هفتم هجری قمری می باشد که آرامگاه او در شمال شرقی شهر شیراز واقع شده است. آرامگاه سعدی از چهل ستون اصفهان اقتباس شده که در سال 1331هجری شمسی بنا شده است.    

آستان مقدس حضرت شاه چراغ(ع)

شاه چراغ حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع)  و برادر حضرت امام رضا است که در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت و در همانجا رحلت کرده است. مقبره ایشان در شهر شیراز زائران زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

آستان مقدس حضرت سید علاء الدین حسین

آستان مقدس حضرت سید علاء الدین حسین در جنوب شرقی شهر زیبای شیراز واقع شده که در قرن سوم و زمانی که برای دیدار برادر خود امام رضا از راه شیراز عازم توس بود، وفات یافته است و مقبره او نیز در همین شهر بنا شد. مقبره در زمان قتل والی فارس ساخته و ترئینات، کاشی کاری و گنبد سازی آن در زمان صفویه انجام شده است.    

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» است که در قرن هفتم و هشتم هجری و در شهر شیراز زندگی کرده است و به عنوان یکی از شاعران بزرگ ایرانی محسوب می شود. او در قصیده، مثنوی، و غزل طبعی توانا داشته، به طوری که گرایش حافظ به شیوه سخن پردازی خواجو و شباهت شیوه سخنش با او شهرت زیادی دارد. مقبره این شاعر بزرگ در تنگ‌الله اکبر شهر شیراز قرار دارد.

آرامگاه شاه شجاع

شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر مربوط به قرن هفتم است. او فردی ساده زیست بود و به همین دلیل بدون هیچ تشریفاتی دفن می شود. اما بعدها در زمان زندیه یکی از نوادگانش به نام میرزا محمد خان کرمانی در سال 1191 ه..ق مقبره او را بنا کرد. این آرامگاه 4 ستون مورب دارد که در بالای آن یک گنبد زیبا قرار دارد و بیرون گنبد با کاشی های نیلوفری تزئین شده است. در داخلی گنبد نیز از کاشی های هفت رنگ تصاویر گل و بوته استفاده و در چهار قسمت داخل گنبد مطالب و اشعاری به خط نستعلیق درج شده است. در داخل آرامگاه شیخ شجاع یک محوطه کوچک با تعدادی درخت نارنج نیز قرار دارد.

مکانهای تاریخی، جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری در شهر شیراز

برخی از جاذبه های گردشگری در شهر شیراز عبارتند از:

 1. ارگ کریمخانی
 2. عمارت نصیر الملک
 3. مسجد وکیل
 4. باغ ارم
 5. باغ دلگشا
 6. باغ جهان نما
 7. عمارت کلاه فرنگی

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی در سال 1180ه.ق /1760م توسط کریمخان زند بنا شده است. این اثر تاریخی به صورتی دیواری بلند از جنس آجر است که ارتفاع آن 12 متر و بلندای چهار برج آجری آن 15 متر می باشد. ارگ کریمخانی با نقش های ساده و زیبا تزئین شده و فضای داخلی اتاقهای ارگ با نقوش اسلیمی، ترنج، گل و مرغ با رنگ های مختلف و آب طلا نقاشی شده است.

عمارت نصیر الملک

عمارت «نصیرالملک» به صورت یک مجموعه تاریخی است که‌ شامل مسجد، منزل، حمام، آب انبار و ... می باشد. این مجموعه گردشگری توسط «حاجی میرزا حسن علی خان نصیرالملک» حاکم فارس در زمان قاجار (سده 13ه.ق/ سده 19م‌) ساخته و با گچ‌کاری و آیینه‌کاری تزئین شده است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل نیز از دیگر بناهای تاریخی شهر شیراز است که به نام مسجد سلطانی وکیل نیز شهرت دارد و آثار به جا مانده از دوره زندیه می باشد. در حال حاضر این مسجد محل برگذاری نماز جمعه شیراز می باشد که علاوه بر بزرگی ارزش و اهمیت تاریخی نیز برخودار است. مسجد وکیل با کاشی های زیبا، ‌حجاری ستون های 48 گانه و منبر یکپارچه مرمرین تزئین شده است.

باغ ارم

باغ ارم از جمله آثار به جا مانده از دوره قاجاریه در شهر شیراز می باشد که به دلیل دارا بودن گل های زینتی و گونه های متنوع گیاهی موجود به باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز تبدیل شده است. این باغ در شمال شهر شیراز و در دامنه کوه بابا کوهی قرار دارد که در داخل آن یک عمارت زیبا در قرن پنجم هجری توسط اتابک قراچه داغ و در دوره آقا محمدخان قاجار نیز بنای جدیدی در این باغ ساخته شد.

جاذبه های توریستی-مکان های گردشگری-

باغ دلگشا

باغ دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد که در دوره تیمور از باغ های مهم و تفریحی به شمار می رفت. باغ دلگشا در دوره ساسانی تاسیس و بسیاری از ساختمانهای آن در زمان قاجاره بنا شده است.  

باغ جهان نما

باغ جهان نما در شرق خیابان قرآن واقع شده است. این باغ زیبا در دوره زندیه با دیوار آجری و محکم ساخته شده و با وجودی که کج به نظر می رسد اما همچنان استقامت خود را دارد. در داخل باغ جهان نما یک عمارت دو طبقه به سبک کلاه فرنگی ساخته شده  است و در وسط باغ نیز حوضهای سنگی زیبائی دیده می شود که در گذشته از آب رکن آباد پر می شده است.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی نیز از دیگر باغ های زیبا در شهر شیراز محسوب می شود که با انبوه درختان سر به فلک کشیده سرو و نارنج قبل از به تخت نشستن کریمخان بنا و در دوره کریم خان این عمارت با دبوانخانه و بعضی از ساختمانهای دیگر تکمیل شده است. در زمان قاجار حسین علی میرزای فرمانفرما عمارتی در نزدیکی عمارت خورشید را در وسط آن بنا کرد که به باغ موزه نیز مشهور است. این عمارت هشت ضلعی است که به کلاه فرنگی شهرت دارد.

تخت جمشید

تخت جمشید

حافظیه

حافظیه

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

شاهچراغ و حافظیه در شیراز

شاهچراغ و حافظیه در شیراز

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما