عرق گیاه بوقناق برای درمان بیماری دیابت

عرق گیاه بوقناق یا ایرینجیوم یکی از 200 گیاهی است که در ردیف خانواده Apiarene محسوب می شود. عرق گیاه بوقناق در طب سنتی ایران عموما برای کاهش قند خون استفاده می شود. عرق گیاه بوقناق با فعال کردن سلول های پانکراس و تحریک تولید انسولین می تواند تا حد زیادی قند خون را در بیماران دیابتی کنترل کند.

خواص عرق گیاه بوقناق

در طب سنتی عرق گیاه بوقناق از نظر طبیعت گرم و خشک است می تواند رطوبت و سم بدن را از بین ببرد. عرق گیاه بوقناق این گیاه بر فعالیت‌های آنزیمی کبد تاثیر مستقیمی دارد و می تواند کبد را از سموم پاک کرده و مجاری کبدی را باز کند. علاوه بر این، عرق گیاه بوقناق بر غدد فوق‌کلیه نیز تاثیر زیادی دارد و می تواند با ترشح انسولین و فعال کردن لوزالمعده (پانکراس)، قند خون را تنظیم کند. از آنجا که عرق گیاه بوقناق طعم ناخوشایندی دارد، بهتر است آن را با قند و کمی عسل میل کرد. برای این گیاه 52 خاصیت عنوان شده است که در زیر به برخی از مهمترین آنها می پردازیم.

عرق بوقناق-طب سنتی-گیاه بوقناق-عرق گیاهی

 1. مصرف عرق گیاه بوقناق موجب کاهش پلاکت بسیار موثّر بوده و گلبول‌های قرمز خون می شود. همچنین عرق گیاه بوقناق برای درمان کم‌خونی، تنگی نفس و آسم و نیز کاهش سکته‌های مغزی و قلبی نیز کاربرد دارد.
 2. عرق گیاه بوقناق می تواند به راحتی عروق پوستی را باز و پوست را شفاف کند.
 3. با فعال کردن کبد و تصفیه خون، تمامی جوش های صورت را از بین می برد.
 4. برای درمان نفخ معده و همچنین روده می توان ازعرق گیاه بوقناق استفاده کرد.
 5. برای درمان کولیت، عملکرد بهتر دستگاه گوارش، فعال کردن کبد، تولید صفرا و ریختن آن در اثنی‌عشر (دوازدهه) و تجزیه و تحلیل بردن چربی‌ها (تری‌گلیسیریدها و کلسترول) گیاه بوقناق موثر است. برای استفاده از عرق گیاه بوقناق باید آن را قبل از غذا میل کرد.
 6. عرق گیاه بوقناق می توان به راحتی غدد فوق‌کلیه را فعال و ترشح آدرنالین را تنظیم کند. همچنین مصرف آن در کاهش استرس و عصبانیت و اضطراب موثر است.
 7. خواص عرق گیاه بوقناق  برای نرمی روده ها و درمان یبوست یک داروی موثر و مدر است.
 8. عرق گیاه بوقناق برای درمان سنگ کلیه و مثانه و همچنین ورم کلیه قابل استفاده است.
 9. با مصرف عرق گیاه بوقناق می توان ترشح شیر در مادران شیرده را قطع کرد. این کار در پایان دوره شیردهی به مادران کمک زیادی می کند.
 10. عرق گیاه بوقناق  باعث فعال کردن لوزالمعده، کاهش قند خون و در نتیجه درمان دیابت می شود. توصیه می شود افراد غیردیابتی برای استفاده از عرق حتما آن را با عسل میل کنند. بیماران دیابتی می‌توانند هر ۴ ساعت یک استکان عرق گیاه بوقناق را میل کنند.

عرق بوقناق-عرق گیاهی-طب سنتیگیاه بوقناق

درمان برخی بیماری ها با عرق گیاه بوقناق

علاوه بر خاصیت هایی که برای عرق گیاه بوقناق عنوان شد، برای درمان برخی از بیماری ها نیز تاثیر گذار است که عبارتند از:

 1. عرق گیاه بوقناق درمان بیماری های خونی از قبیل کم خونی ها که مصرف آن میزان تولید گلبولهای قرمز را افزایش می دهد. همچنین عرق گیاه بوقناق در بیماری ITP پلاکت ها را کمتر می کند.
 2. عرق گیاه بوقناق برای درمان بیماری آسم استفاده از عرق بوقناق موثر است و به تنگی نفس کمک می کند.
 3. عرق گیاه بوقناق برای درمان ضعف عضله قلبی تاثیرات مطلوبی دارد و از ابتلا به سکته های مغزی و قلبی جلوگیری می کند.

نحوه مصرف عرق گیاه بوقناق

با وجود تاثیری که عرق بوقناق در سلامتی دارد و می تواند به درمان برخی امراض کمک کند، نباید نحوه مصرف آن را از نظر دور داشت. نکاتی که زمان استفاده از عرق این گیاه باید مد نظر قرار داد عبارتند از:

مصرف عرق گیاه بوقناق برای کاهش قند خون باید به صورت ناشنا باشد.

بدن فرد باید نسبت به این عرق حساسیت نداشته باشد.

روند بهبودی در بیماران دیابتی باید مشخص شود.

مصرف این عرق باید به صورت 2 تا 4 استکان در هر ۲۴ ساعت باشد. در برخی از بیماران بدون مشورت با پزشک نمی توان از این داروی گیاهی استفاده کرد. گاهی نیز می توان میزان مصرف عرق گیاه بوقناق را به هر ۱۲، ۸ یا ۶ ساعت تنظیم کرد.
در صورتی که قند خون بیمار دیابتی بیشتر از 200 میلی گرم باشد، باید هر 4 ساعت یک استکان از عرق گیاه بوقناق نوشیده شود که هر استکان ۱۰۰ میلی لیتر است.
مصرف بیش از حد این گیاه دارویی موجب افت فشار خون می شود و به همین دلیل بری جولگیری از افت فشار خون می توان آن را به همراه خرما و عسل میل کرد.

گیاهان دارویی برای لاغری

گیاهان دارویی برای لاغری

خواص عرق آویشن

خواص عرق آویشن

عرق بابونه و همه خواص آن

عرق بابونه و همه خواص آن

عرق بابا آدم

عرق بابا آدم

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما