فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای قاره سبز است که در قسمت غربی این قاره قرار دارد. قسمتی از کشور فرانسه از جنوب تا شمال بین دریای مدیترانه و دریای شمال قرار دارد. در قسمت دیگر فرانسه نیز کانال مانش واقع شده است. همچنین این کشور بین رود راین و اقیانوس اطلس واقع شده است. شکل ساختاری این کشور بر روی نقشه به صورت شش ضلعی می باشد.

فرانسوی ها گروهی موسوم به گال‌ها یا گل‌ها در این کشور هستند که تبار سلتی دارند و تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای توانای روم بر این کشور فرانروایی می کردند. گروهی دیگر از مردم فرانسه مهاجرانی هستند که از دیگر کشورها وارد این سرزمین شده اند. کشور فرانسه زمانی یکی از قسمت های اصلی امپراتوری بزرگ روم محسوب می شد. برای شناخت بهتر کشور فرانسه باید موارد زیر شرح داده شوند:

 • فرانسه و سیاست
 •  تقسیمات کشوری
 • آب و هوای کشور فرانسه
 • منابع طبیعی فرانسه
 • اقتصاد کشور فرانسه
 • صنایع کشور فرانسه
 • سیستم حمل و نقل در فرانسه
 • آثار تاریخی و فرهنگی فرانسه

فرانسه و سیاست

فرانسه کشوری که با نظام جمهوری اداره می شود. تصمیم گیری ها در این کشور با قوه مقننه است که از دو مجلس تشکیل شده است. در مجلس ملی 491 نماینده عضو هستند که با انتخابات عمومی به مدت 5 سال انتخاب می شوند و دیگری مجلس سنا که متشکل از 295 عضو است و برای مدت ۹ سال انتخاب می‌شوند. تمامی اعضای این دو مجلس به صورت غیرمستقیم و توسط نمایندگان مجلس ملی، شورای عمومی ایالات و شورای شهرداری‌ها انتخاب می‌شوند. رئیس جمهور می‌تواند با مشورت نخست وزیر مجلس ملی را منحل کند. قانون اساسی این کشور در سال 1958 نوشته شده است.

براساس آخرین تقسیم بندی ها، کشور فرانسه از 96 شهرستان یا دپارتمان تشکیل شده است. تمامی این شهرستان ها تحت نظارت دولت مرکزی هستند و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می‌ کنند. در کشور فرانسه کانتون‌ها و بخش‌هایی وجود دارد که دارای شهردار و شورای شهر هستند. در کشور فرانسه حکومت دموکراسی برقرار است و احزاب به راحتی می توانند فعالیت کنند. از جمله می توان به احزاب اتحاد دموکراتیک فرانسه، سوسیالیست، مجمع جمهوری‌خواهان (گلیستها)، حزب کمونیست و حزب رادیکال اشاره کرد.

 

فرانسه-تاریخ فرانسه- جاذبه های گردشگری فرانسه-سیاست فرانسه

تقسیمات کشوری

فرانسه دارای مساحتی حدود یک سوم وسعت ایران است که با داشتن مساحت 550 هزار کیلومتر مربع یکی از بزرگترین کشورهای اروپای غربی محسوب می شود. این کشور با داشتن یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا، منطقه دریایی و همچنین داشتن بزرگترین منطقه اقتصادی که در مقیاس ۱۱ میلیون متر مربع گسترده شده است، در اروپا اهمیت زیادی دارد. کشور فرانسه دارای ۲۲ ناحیه است و شهرستان های این کشور به ترتیب حروف الفبا شماره گذاری شده‌اند.

شهرستانهای فرانسه به سه قسمت تقسیم می شوند:

-    شهرستان‌های ماورای دریاها :(DOM) شامل مارتینیک، گوادلوپ، گویان و رئونیون است

 • -    ماورای دریاها (TOM)  نیز شامل زمینهای جنوبی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، قطب جنوب فرانسوی و پلی‌نزی فرانسوی می باشد.
 • -    سایر مناطق کشور فرانسه نیز با نام کلکتیوی خوانده می شوند که شامل مایوت و سن پی‌یر و میکلون می باشند.
 • همسایگان کشور فرانسه عبارتند از: بلژیک، لوگسامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا. فرانسه از طریق تونل زیر مانش یا قایق با کشور بریتانیا ارتباط دارد.
 •  

فرانسه و شهرهای اصلی

کشور فرانسه دارای 96 شهرستان است که از این بین تعدادی شهرت بیشتری دارند. از جمله می توان به بردو، گرونوب، لیل، لیون، مارسی، مونپلی، نیس، استراسبورگ و تولوز اشاره کرد. از نظر ساختار سرزمینی و ارتفاعات، این کشور دارای متنوع ترین جغرافیای سرزمینی در اروپا است. کوهستان های قدیمی، دشت ها، جلگه ها، سلسله جبال و کوه های مرتفع، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه‌ای از جمله ناهمواری ها در این کشور می باشد. دشتها در حدو دو سوم کشور فرانسه را تشکیل می دهند.
رشته کوههای اصلی کشور فرانسه عبارتند از: آلپ که قله آن مون بلان بلندترین قله اروپای غربی محسوب می شود و در حدود ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد. سایر رشته کوه ها در این کشور پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ می باشند. همچنین فرانسه با داشتن 5500 کیلومتر سواحل مرزی،  از نظر جغرافیایی در نوع خود بی نظیر است و سواحل مرزی این کشور را به چهار دریا (دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه) متصل کرده است.

آب و هوای کشور فرانسه

 
کشور فرانسه دارای آب و هوایی معتدل و چهار فصل است که در تمامی نواحی به یک شکل نیست. در ناحیه اکیتن، آب و هوا اقیانوسی و مدیترانه‌ای (زمستان ۵ درجه و تابستان ۲۲ درجه با بارانهای فراوان در بهار) است. در نواحی برتانی و نورماندی، آب و هوای اقیانوسی مرطوب (زمستان ملایم ۷ درجه و تابستان خنک ۱۶ درجه) می باشد. در قسمت های شرق و شمال غرب کشور آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی (۱ درجه و تابستان گرم و توفانی: ۲۰ درجه) است. قسمت جنوب کشور نیز دارای آب و هوای مدیترانه یی (زمستان ملایم ۶ درجه و تابستان گرم: ۲۰درجه) می باشد. در نواحی کوهستانی نیز زمستانها طولانی و تابستان ها گرم است.


 
منابع طبیعی فرانسه

 
کشور فرانسه دارای معادن بی شمار ذغال سنگ، آهن،‌ بوکسیت،‌ روی،‌ پوتاس، الوار می باشد و در عین حال به دلیل ساحلی بودن ماهیگیری در این کشور رونق زیادی دارد. مهمترین معادن فرانسه شامل پتاس، زغال سنگ، نیکل، نمک، نفت، گازطبیعی، سولفور، موادخام ساختمانی، روی و سرب، فسفات، پیریت و اورانیوم است و ذخایر زیرزمینی نفت این کشور نیز در حدود 50 میلیون بشکه می باشد.
 

اقتصاد کشور فرانسه

 
فرانسه یکی از اقتصادهای مدرن دنیا محسوب می شود. کشوری صنعتی که در حال گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه است. در این کشور دولت در مکانیزم بازار آزار دخالت دارد. در واقع اقتصاد فرانسه ترکیبی از اقتصاد دولتی و خصوصی می باشد. در حال حاضر دولت سوسیالیستی در فرانسه بسیاری از شرکتهای بزرگ، بانکها و بیمه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرده است. اما هنوز چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس، فرانس تله‌کوم، رنو و تالس در اختیار دولت قرار دارند. ارتش، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی توسط دولت اداره می شوند. اما بخش ارتباطات راه دور به بخش خصوصی واگذار شده است. رهبران فرانسوی نظام سرمایه داری را پذیرفته و عدالت اجتماعی را از طریق قوانین و سیاستهای مالیاتی اعمال می کنند تا بتوانند اختلاف درآمد و تأثیر بازار آزاد بر بهداشت و رفاه عمومی را تا حد زیادی کاهش دهند.
 

صنایع کشور فرانسه

 
فرانسه به عنوان یک کشور صنعتی محسوب می شود که در بسیاری از زمینه ها پیشرو است. از جمله مهمترین صنایع این کشور می توان به فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزارها اشاره کرد. در کنار صنایع، کشاورزی و دامپروری نیز یکی از عمده راه های درآمد در کشور فرانسه است که محصولات آن عبارتند از: گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک.

مکانهای تاریخی فرانسه-سیاست فرانسه-کشور فرانسه

 
سیستم حمل و نقل در فرانسه

 
کشور فرانسه  دارای ۸۴۰ هزارکیلومتر راه آسفالت و بزرگراه است و  طول راه‌آهن در این کشور بیشتر از 555 هزار کیلومتر می باشد. ارتباطات هوایی بین‌المللی این کشور توسط شرکتهای هواپیمایی ایرفرانس، (UTA) و پروازهای داخلی توسط ایر- اینتر انجام می شود. به دلیل داشتن جغرافیای طبیعی زیبا، مناطق گردشگری فراوان و همچنین سیستم حمل و نقل پیشرفته این کشور سالانه بالغ بر ۸۴۰/۲۶ هزار توریست دارد. در سال 1998 فرانسه پذیرای 70 میلیون توریست بوده است.


آثار تاریخی و فرهنگی فرانسه

از جمله مهمترین آثار تاریخی و فرهنگی کشور فرانسه می توان به موزه و کاخ لوور، موزه اورسی، کاخ ورسای، برج ایفل، مرکز ژرژ پمپیدو، خیابان شانزه‌لیزه و ... اشاره کرد.

آلبوم رنگی از پاریس صد سال پیش

آلبوم رنگی از پاریس صد سال پیش

موزه‌هایی که در سراسر فرانسه می‌چرخند

موزه‌هایی که در سراسر فرانسه می‌چرخند

عجیب ترین جزیره در فرانسه

عجیب ترین جزیره در فرانسه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما