چای سبز، نوشیدنی پرطرفدار

چای سبز ازجمله نوشیدنی های پرطرفدار در جهان به شمار می رود. این نوشیدنی را بیشتر به عنوان یک چربی سوز می شناسند. چای سبز ضمن چربی سوزی،خواص دارویی فراوانی را دارا می باشد. این نوشیدنی پرطرفدار دارای خواص مثبت زیادی می باشد اما در برخی موارد منع مصرف نیز دارد.

چای سبز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از یک روز سخت کاری تصمیم بگیرید که انرژی تحلیل رفته ی خود را با نوشیدن یک دمنوش گیاهی بازستانید. چای سبز از جمله نوشیدنی های گیاهی می باشد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. محبوبیت چای سبز در جهان به دلیل خواص بی نظیر چای سبز موجب شده است تا امروزه طرفداران فراوانی پیدا کند.

چای سبز دارای  ویژگی های مثبت و منفی فراوانی می باشد. در این مقاله سعی بر آن شده است  تا حدودی با دو قطب مثبت و منفی این نوشیدنی پرطرفدار آشنا شویم. 

چای سبز

استفاده مناسب از چای سبز

رعایت حد تعادل اولین و مهم ترین اصلی است که در مورد استفاده از چای سبز باید بدانیم. نوشیدن  3 الی 4 لیوان از این چای در طول  روز تاثیرات مثبتی برروی بدن انسان می گذارد، اما  استفاده ی بیشتر از این مقادیر  موجب بروز اثرات سوء بر روی بدن خواهد شد.

بروز اختلال در اعصاب و روان از جمله عوارض استفاده ی مکرر از چای سبز می باشد. چای سبز از جمله نوشیدنی هایی می باشد که میزان کافئین پایینی دارند. مراقب باشید که با تکیه بر این ویژگی چای سبز، در مصرف آن زیاده روی نفرمایید. استفاده بیش از حد از این نوشیدنی منجر به بروز مشکلاتی هم چون: سرگیجه، افت فشار، عدم تعادل و... خواهد شد. 


مزایا و معایب چای سبز

برخی از افراد به هنگام استفاده از چای سبز متوجه بروز اختلال در دستگاه گوارش خویش می شوند.  یبوست و   اسهال از جمله شایع ترین عوارضی می باشد که در هنگام مصرف چای سبز با آن روبه رو می شوید. اگر دچار اسهال شدید،  به منظور رفع این مشکل، چای خود را برای مدت طولانی تری دم کنید.
چربی سوزی  از جمله مهم ترین خواص چای سبز به شمار می رود که موجب شهرت این نوشیدنی در سراسر جهان شده است.  چای سبز ضمن بالا بردن سوخت و ساز بدن، موجب از بین رفتن بافت  چربی های زائد در بدن می شود. در زمان  نوشیدن چای سبزبه منظور کنترل فشارخون و جلوگیری از افت آن،  یک قاشق مربا خوری عسل را به دمنوش خود بیفزایید.

خواص درمانی چای سبز

پزشکان طب سنتی بر این باورند که چای سبز، یک دمنوش موثر برای مهار بیماری هایی از قبیل: ام اس، پارکینسون و آلزایمر می باشد. نوشیدن مداوم چای سبز در طول روز، برای افرادی که از عفونت های گوش رنج می برند بسیار مفید می باشد. یکی دیگر از دستورالعمل های پیشنهاد شده در طب سنتی برای درمان عفونت های گوش به این شرح می باشد: چندین قطره از دم کرده ی چای سبز را برروی دستمالی تمیز چکانده و آن را برروی گوش خود قرار دهید. این کار را حداقل 3 بار در روز تکرار نمایید تا بهبودی حاصل گردد. 
 اگر دچار تبخال شده اید و از این موضوع رنج می برید می توانید از این چای معجزه آسا استفاده کنید. روزانه 2 الی 3 بار،  چند قطره از  چای دم کشیده را  برروی تبخال خود چکانده  و منتظر ظهور علائم بهبودی باشید.
 از چای سبز برای درمان بیماری های مفصلی، التهابات مفصل و ارتروز نیز استفاده می شود. هم چنین استفاده از  چای سبز در بیماران قلبی موجب افزایش سرعت شکسته شدن چربی ها در بدن می شود. همین امر از بالا رفتن فشار خون و کلسترول در بیماران قلبی - عروقی جلوگیری می کند. این دمنوش گیاهی موجب باز شدن رگ ها  نیز می شود.
در طب سنتی  چای سبز به عنوان یک آنتی بیوتیک گیاهی شناخته میشود.  پزشکان طب سنتی معتقدند همان طور که چای سبز  قادر است تا عفونت های گوش و تبخال را از بین ببرد، قابلیت درمان بیماری های عفونی دهان و دندان را هم دارد.  استفاده از این چای از بروز حفره در دهان جلوگیری میکند.
استفاده متناسب از این نوشیدنی میتواند آرام بخش اعصاب و کاهش دهنده استرس باشد.
چای سبز موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و در بهبود بیماری سرماخوردگی نیز کاربرد دارد.

خواص دارویی چای سبز

تاثیر چای سبز در درمان سرطان

چای سبز از بروز انواع سرطان ها جلوگیری میکند  به منظور درمان برخی از سرطان ها هم چون: 

  • سرطان معده 
  • سرطان دستگاه تناسلی ( مردان و زنان)
  • سرطان پوست 
  • سرطان ریه 
  •  و سرطان خون از این نوشیدنی سبز استفاده می شود.

قرص های چای سبز

قرص های چای سبز کلیه ویژگی های دمنوش گیاهی آن را به همراه دارند. اگر زمان کافی برای میل کردن دم نوش در اختیار ندارید، می توانید از قرص های این چای استفاده کنید.


طرز تهیه چای سبز

اولین نکته ی مهم این است که: به هیچ عنوان چای سبز را در قوری و بر روی حرارت مستقیم آتش قرار ندهید.  به اندازه ی یک سرپنجه از چای سبز را درون لیوان دمنوش خود ریخته  و  به مدت 20 دقیقه درب آن را ببندید  تا دم بکشد.

نحوه دم کردن چای سبز
 

منبع : اختصاصی وبگردها_فاطمه بغدادی

برای افزایش خاصیت چای سبز چه باید کرد؟!

برای افزایش خاصیت چای سبز چه باید کرد؟!

برای درمان دیابت چای سبز و این خوراکی های مفید را بخاطر بسپارید!

برای درمان دیابت چای سبز و این خوراکی های مفید را بخاطر بسپارید!

چگونگی لاغری با داروهای لاغری

چگونگی لاغری با داروهای لاغری

۱۱ گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

۱۱ گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما