به گفته محققان، زندگی در کنار فرودگاه نه تنها برای شنوایی مشکل ساز است، بلکه ممکن است سلامت قلب را هم به خطر اندازد.

 مارتا روجک، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه جاگیلونیا لهستان، در این باره می گوید: «حجم ترافیک هوایی از دهه ۱۹۶۰ به شدت افزایش یافته است. طبق گزارش سازمان هوایی بین المللی، در سال ۲۰۱۳ تعداد پروازها و فرود هواپیماها ۶۴ مورد میلیون بوده است که این رقم تا ۲۰ سال آینده دو برابر خواهد شد.»

وی در ادامه عنوان می کند: «رشد مداوم ترافیک هوایی و توسعه فرودگاه ها در کنار توسعه مناطق مسکونی جنب فرودگاه ها، منجر می شود که افراد بیشتری در معرض آلودگی صوتی هواپیماها قرار گیرند.»

به گفته روجک، شواهد روزافزون نشان می دهد قرارگیری در معرض آلودگی صوتی هواپیماها موجب افزایش ریسک فشارخون بالا، بخصوص در شب، می شود. همچنین برخی داده ها نشان می دهد بستری شدن در بیمارستان به خاطر بیماری قلبی و سکته ممکن است با قرارگیری در معرض آلودگی صوتی هواپیماها افزایش یابد.

مطالعه جدید شامل ۲۰۱ فرد با رده سنی ۴۰ تا ۶۶ سال بود. تقریبا نیمی از آنها به مدت بیش از سه سال در مناطق دارای میزان بالای آلودگی صوتی ناشی از هواپیماها زندگی می کردند. گروه دیگر در مدت ۳ سال، کمتر در معرض آلودگی صوتی ناشی از هواپیماها قرار داشتند.
مطالعه نشان داد افراد در مناطق پرسروصدا بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون بالا قرار داشتند (۴۰ درصد در مقابل ۲۴ درصد). همچنین این گروه از افراد بیشتر دارای آسیب قلبی بودند.
نتایج این مطالعه نشان می دهد افرادی که بیش از سه سال در نزدیکی فرودگاه زندگی می کنند، با افزایش ریسک ابتلا به فشارخون بالا روبرو هستند. این تغییرات با آسیب به عروق می تواند منجر به افزایش ریسک سکته قلبی شود.

منبع : خبرگزاری مهر

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما