یبوست

یبوست نوعی بیماری خشکی مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش می باشد که باعث سفت شدن مواد دفعی در روده بزرگ می‌شوند. به طوری که دفع آنها با درد و سختی همراه می‌شود. در صورت عدم توجه به یبوست ممکن است موجب مسدود شدن روده ها شود و بیمار به جراحی نیاز پیدا کند.

همه چیز در مورد یبوست

برای شناخت بهتر یبوست باید ابتدا اطلاعاتی در مورد آن داشت. این اطلاعات عبارتند از:

 • یبوست چیست؟
 • علائم و نشانه های یبوست کدامند؟
 • علل یبوست چیست؟
 • چگونه می توان از یبوست پیشگیری کرد؟
 • عوارض یبوست چیست؟

یبوست-بیماری یبوست-بیماری دستگاه گوارش

یبوست چیست؟

هر بیماری می تواند عذاب آور باشد. یبوست یکی از بیماری های دستگاه گوارش است که موجب می شود غذا در معده و روده ها باقی بماند. یبوست نوعی بیماری موقتی است که با مصرف درست مواد غذایی پرفیبر، ورزش و گاهی دارو قابل درمان است. یبوست زمانی ایجاد می شود که به طور مداوم از مواد غذایی ملین استفاده شود. در این صورت معده به غذاهای ملین عادت کرده و تنبل می شود. این غذاهای ملین از سوی دیگر مانع از ویتامین ها و دیگر مواد مغذی در بدن می شوند. به طوری که پس از صرف غذا به سرعت مواد غذایی هضم و دفع می شوند. در حالی که پس از مدتی به طور ناگهانی به یبوست مبتلا می شوید. در این صورت حرکات گواشی و معده کندتر عمل می کند.

علائم و نشانه های یبوست کدامند؟

علائم و نشانه های یبوست کاملا روشن واضح هستند. زمانی که فرد به این عارضه مبتلا می شود، در هفته تنها 3 بار مدفوع دارد. زمان دفع هم سفت و خشک است. همچنین روی شکم احساس سفت و سختی وجود دارد. شکم درد از دیگر علائم ابتلا به یبوست می باشد. دیگر علائم یبوست عبارتند از:

احساس فشار شدید در ناحیه روده ای

احساس مسدود شدن مقعد

احساس تخلیه ناکامل پس از اجابت مزاج

نیاز به کمک گرفتن از دستها برای اجابت مزاج مانند تخلیه دستی یا دستکاری قسمت پایین شکم

  

یبوست بیماری جدی نیست و میتوان آن را براحتی و در منزل درمان کرد. در بیشتر مواقع به پزشک نیاز نیست. مگر اینکه طول ابتلا به یبوست زیاد و غیر عادی شود. در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد. مواردی که یبوست رخ می دهد و باید به پزشک مراجعه کرد عبارتند از:

 1. اجابت مزاج با فاصله بیش از 3 روز
 2. احساس درد زیاد شکم
 3. مشاهده خون در مدفوع
 4. یبوستی که بلافاصه به اسهال تبدیل شود
 5. احساس درد شدید در ناحیه مقعد
 6. مدفوع خیلی نازک و مداد شکل
 7. کاهش وزن

اختلال سیستم گوارش-بیماری سیستم گوارش

علت ابتلا به یبوست چیست؟

از جمله عواملی که موجب ابتلا به یبوست می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کافی نبودن فیبر در غذا عامل ابتلا به یبوست؛ مواد غذایی حاوی فیبر شامل پنیر، تخم مرغ، میوه ها، دانه ها و گوشت است.
 2. تحرک نداشتن بویژه در در افراد مسن
 3. کمبود ید در بدن که علت آن عدم مصرف نمک کافی است.
 4. مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد درد، آنتی اسیدها یا داروهای ضد اسید معده، داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد پارکینسون، داروهای ضد گرفتگی عضله، داروهای ضد افسردگی، مکمل های آهن، مکمل کلسیم، آنتی هیستامین، داروهای ادرارآور، داروهای ضد رعشه
 5. زیاده روی در مصرف غذاهای لبی پرچرب
 6. ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر*( IBS)
 7. بارداری، مسافرت، پیری
 8. مصرف بیش از حد داروهای ضد یبوست
 9. ابتلا به دیسشزیا( dysesthesia) و از بین رفتن هماهنگی میان لگن و مقعد
 10. نادیده گرفتن دفع مزاج

عوارض یبوست

در صورتی که یبوست آزاردهنده نباشد، براحتی قابل درمان است. اما اگر درد ناشی از یبوست ادامه داشته باشد، باید برای درمان آن اقدام کرد زیرا ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

هموروئید یا ایجاد شکاف در مقعد که مدفوع سخت شده و این امر موجب انبساط اسفنکتر تحتانی می شود.
به هم فشردگی مدفوعی  رخ می دهد. به این معنا که توده ای از مدفوع سخت بوسیله حرکات روده ای معمولی دفع  نمی شود و گاهی باید مدفوع به هم چسبیده را به صورت دستی خارج کرد.
افتادگی روده از دیگر عوارض یبوست شدید است. زمانی که مقدار کوچکی از بافت روده در بین ناحیه مقعد ایجاد می شود، ترشحات موکوس دفع می شود.
وابستگی به ملین هایی که برای درمان یبوست استفاده شده اند، از دیگر عوارض یبوست های طولانی مدت است. در نتیجه به دستگاه گوارش آسیب جدی وارد می شود.

ابتلا به یبوست-بیماری گوارشی-علل یبوست

درمان یبوست

برای درمان یبوست ابتدا آزمایش های تشخیصی انجام می شود. آزمایش ها زمانی انجام می شود که فرد سابقه ابتلا به بیماری هایی از قبیل انسداد در روده کوچک یا کولون (انسداد روده)، تنگ شدگی کولون، شرایط آندوکرین مانند هیپوتیروئید یا اختلالات الکترولیت مانند کلسیم اضافه در خون(هیپرکلسمی)  را داشته باشد. در مان یبوست دو مرحله دارد. در مرحله اول باید آزمایش های لازم انجام شود و در مرحله دوم درمان صورت می گیرد.

آزمایشات لازم برای تشخیص علت یبوست

در این صورت تشخیص علت یبوست تنها با آزمایش مشخص می شود:

 • آزمایش Barium enema X-ray: با استفاده از این آزمایش مسیر روده بیمار با رنگ متمایز (باریم) هم پوشانی شده است. بنابراین راست روده، کولون و بعضی مواقع قسمتی از روده کوچک می تواند به طور واضح در X-ray نشان داده شود.
 • آزمایش Defecography: در این آزمایش پزشک راست روده بیمار را با یک خمیر مایع با پایداری ای شبیه به مدفوع، پر می کند و در صورتی که خمیر چسب دفع شود، X-ray برای ارزیابی تمامیت دفع مدفوع و انقباضات ماهیچه راست روده تاثیرگذار است.
 • آزمایش Sigmoidoscopy: در این آزمایش پزشک یک میله منطعف در ناحیه مقصد بیمار وارد می کند،  تا راست روده و قسمت پایین تر کولون بیمار را معاینه کند.
 • آزمای  Colonoscopy: آزمایش کولونوسکوپی برای معاینه تمام کولون با یک لوله انعطاف پذیر مجهز به دوربین انجام می شود.
 • آزمایش Anorectal manometry: در این آزمایش پزشک یک میله ای منعطف را در داخل مقعد و راست روده وارد می کند و سپس بالن کوچکی را در نوک لوله پر از باد می کند. سپس این وسیله ماهیچه اسفنکتر را به عقب می راند. این کا برای  اندازه گیری هماهنگی ماهیچه هایی که  برای حرکت روده تان استفاده می شود، صورت می گیرد.

درمان دارویی یبوست

 زمانی که علت یبوست مشخص شود، درمان آن با دارو صورت می گیرد. داروهایی که برای درمان یبوست تجویز می شوند عبارتند از:

 • دارویی هایی که موجب انقباضات ریتمیک در روده می شوند.  از جمله این داروها می توان به Correct،  Dulcolaxو  Senokot اشاره کرد.
 • داروهایی که باعث می شوند مدفوع در میان کولون براحتی حرکت کند. از جمله این داروها می توان به روغن های معدنی و  Fleet اشاره کرد.
 • داروهایی که قابلیت نرم کردن مدفوع را دارد. این داروها از دهیدراته شدن آن جلوگیری می کنند. از جمله داروهای  Colaceو Surfak می باشند.
 • داروهایی که مکمل فیبر بوده به عنوان ماده ملین استفاده می شوند. از جمله این داروها FiberCon،Metamucil, Konsyl, Serutan وCitrucel می باشند که باید با آب زیاد مصرف شوند.
 • داروهای اسموتیک که به مایعات کمک می کند تا در بین کولون حرکت کند.  از جمله این داروها می توان به Sorbitol Cephulac  وMiralax اشاره کرد.
 • ملین های نمک دار که همانند اسفنج عمل کرده و می توانند آب را  به داخل کولون برای حمل آسانتر مدفوع هدایت کنند. برای مثال شیر منیزیمی وHaley's M-O از جمله ملین های نمک دار هستند.
 • لوبی پروستون یاLubiprostone با نام تجاریAmitiza  زمان ابتلا به یبوست شدید مصرف می شوند. این داروها می توانند میزان ترشح آب و احتمالاً حرکات روده را افزایش دهند.

سایر روش های درمانی یبوست

از دیگر روش هایی که برای یبوست توصیه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماساژ به وسیله دستکاری، فشار دادن و کشیدن پوست و ماهیچه ها و مفاصل در ناحیه شکم
 • استفاده از روش طب سوزی برای تحریک کولون ها
 •  درمانهای هموپاتیک که نوعی داروی گیاهی ملین هستند
درمان یبوست

درمان یبوست

درمان یبوست با این عصاره خارق العاده

درمان یبوست با این عصاره خارق العاده

درمان یبوست با مصرف این مواد غذایی

درمان یبوست با مصرف این مواد غذایی

درمان یبوست در بارداری!

درمان یبوست در بارداری!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما