چرچیل سیاستمداری زبده

چرچیل یکی از سیاستمداران معروف بریتانیاست که فعالیت خود را از ارتش آغاز کرد. چرچیل مدتی را در جنگ با سودان وارد میدان شد. اما پس از چند سال ارتش را رها کرد و وارد بعد سیاست شد. فعالیت او ابتدا در حزب محافظه کار و سپس در حزب لیبرال بود. او دو دوره نخست وزیر بریتانیا بود که دوره اول با جنگ جهانی دوم مصادف بود .

زندگی نامه وینستون چرچیل

زندگی نامه وینستون چرچیل به چند بخش تقسیم می شود. ابتدا تولد او، شروع زندگی سیاسی او و فعالیت هایش که در زیر به آنها می پردازیم.

سر ویسنتون چرچیل (Sir Winston Leonard Spencer-Churchill) در سال 1874 در شهر آکسفوردشر انگلستان در خانواده معروفِ «اسپنسر» متولد شد. پدر چرچیل در دنیای سیاست فعالیت می کرد و مادرش دختر یکی از مردان ثروتمند آمریکایی بود.

چرچیل-ویسنتون چرچیل-نخست وزیر بریتانیا

آغاز زندگی سیاسی چرچیل

زندگی سیاسی چرچیل درست از زمانی آغاز شد که وارد ارتش بریتانیا شد. او در سال 1893 یعنی درست زمانی که 19 ساله شده بود، وارد ارتش شد. چرچیل در مدرسه هارو و سپس در «آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست» تحصیل کرده بود و شاید این امر موجب حضور او در ارتش شد.

در سال 1898 بین انگلستان و سودان جنگ رخ داد، چرچیل در این جنگ حضور پیدا کرد. اما درست یکسال بعد بود که از خیر ارتش گذشت و این بار وارد عرصه سیاست شد. اما قبل از هر چیز او در یکی از روزنامه های آفریقای جنوبی فعالیت روزنامه نگاری داشت. او در جریان «جنگ دوم بوئر» فعالیت زیادی کرده بود و همین امر موجب دستگیری چرچیل توسط بوئرها و زندانی شدن او گردید. اما به دلیل نبوغ نظامی که داشت از زندان گریخت.

حضور چرچیل در پارلمان

چرچیل توانست در سال 1900 به عنوان یکی از اعضای فعال حزب محافظه کار اولدهام وارد پارلمان شود. اما بعدها به دلیل اختلافاتی که با این حزب پیدا کرد، از آن جدا شد و به حزب لیبرال پیوست. چرچیل یکی از مخالفان اصلی خلع سلاح داوطلبانه بود. از همکاری و مماشات انگلستان و فرانسه در مقابل توسعه طلبی های هیتلر به شدت انتقاد می کرد. شاید مخالفت وی با هیتلر و سیاست های زیاده خواهانه اش از همین جا شکل گرفته بود که بعدها برای تعیین تکلیف آلمان وارد این کشور شد.

سر ویسنتون چرچیل-جنگ جهانی دوم-سیاستمدار بریتانیایی

چرچیل و جنگ جهانی دوم

زمانی که هیتلر با حمله به خاک لهستان جنگ را آغاز کرد، چمبرلن نخست وزیر بریتانیا بود که نتوانست در مقابل سیاست های هیتلر دوام آورد و سرانجام استعفا داد. در این زمان چرچیل در سنین 65 سالگی به سر می کرد که به عنوان وزیر دفاع و نخست وزیر انتخاب شد. جنگ جهانی دوم از سال 1941 آغاز شد، در همین زمان نیز چرچیل بر سرکار آمد. همکاری انگلستان با کشور آمریکا از دوره نخست وزیری چرچیل آغاز شد. به طوری که در طول جنگ چرچیل از جمله دوستان نزدیک رزولت ریئس جمهور وقت آمریکا بود  و ارتباطات زیادی بین این دو سیاستمدار برقرار شد.

اما قدرت چرچیل تنها در زمان جنگ بود. پس از اینکه جنگ جهانی دوم به پایان رسید، از میزان قدرت او نیز کاسته شد. در دوره جنگ جهانی دوم چرچیل به شوروی کمک زیادی کرد تا در مقابل آلمان مقاومت کند. او با ارسال آذوقه و نیروی نظامی به شوروی سعی کرد تا استالین را در مقابل هیتلر یاری دهد. اما همین که جنگ به پایان رسید، نظر او هم تغییر کرد. در کنفرانس یالتا سران سه کشور امریکا، انگلیس و شوروی به دور هم جمع شدند تا تکلیف آلمان و غرامت های پرداختی این کشور را مشخص کنند که چرچیل نیز در کنفران حضور فعال داشت.

چرچیل پس از جنگ جهانی دوم

پس از اتمام جنگ جهانی دوم، آلمان شکست خورد و این بار شوروی قدرت گرفت. استالین رهبر شوروی در تلاش بود تا کمونیسم را به سایر کشورهای جهان صادر کند. در حالی که چرچیل مخالف این سیاست ها بود و برای مقابله با استالین موضع جدیدی در پیش گرفت. او برای شوروی از اصطلاح «پرده آهنین» استفاده کرد. این مفهوم به این معنا بود که استالین دور تا دور شوروی را حصار کشیده و اجازه تبادل با هیچ کشوری را نمی دهد. از سوی دیگر نیز سعی دارد تا این دکترین را به سایر کشورهای جهان نیز صادر کند. همین امر موجب مخالفت شدید چرچیل با سیاست ها استالین شد.

 بعد از جنگ جهانی دوم، چرچیل از نخست وزیری کنار رفت، اما مخالفت او با شوروی و کمونیسم همچنان ادامه داشت. در همین دوره بود که دو بلوک شرق به رهبری شوروی  و بلوک غرب به رهبری آمریکا شکل گرفت که چرچیل به سمت اردوگاه غرب متمایل بود. یکی از خواست های استالین پس از جنگ الحاق لتونی و استونی و لیتوانی و شرق لهستان به خاک شوروی بود، در حالی که چرچیل و روزولت مخالف بودند.

چرچیل در سال 1951 مجدد برای نخست وزیری انگلستان انتخاب شد. در زمان او از میزان قدرت و نفوذ ملکه الیزابت کاسته شده بود. همین امر موجب شد تا مجله تایم در سال ۱۹۴۹ وینستون چرچیل را به‌عنوان «مرد نیمه اول قرن بیستم» انتخاب کند. او بین مردم به عنوان فردی زیرک و سیاستمدارشناخته شد. در سال 1940، چرچیل به عنوان مرد سال تایم انتخاب شد. همچنین دست نوشته های او هنوز هم در میان مردم انگلستان محبوبیت خاصی دارد.

مرگ چرچیل

چرچیل در ژانویه 1965 درست زمانی که 91 سال سن داشت دچار سکته مغزی شد و به کما رفت. سرانجام پس از 10 روز در شهر لندن درگذشت. قبل از مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم دستور داد تا جسد او برای سه روز در دید عموم گذاشته شود و سپس مراسم تشییع رسمی در کلیسای سینت پال برگزار شد که در این مراسم فرح پهلوی نیز حضور داشت. مراسم تشییع چرچیل همچون خاندان سلطنتی برگزار شد و افرادی از 100 کشور جهان در آن حضور داشتند. محبوبیت و شهرت چرچیل در بین مردم انگلستان تنها در دوره حیاتش محدود نمی شود، بلکه آنها در رأی‌گیری نوامبر ۲۰۰۲ بی‌بی‌سی، چرچیل را به‌عنوان «بزرگ‌ترین بریتانیایی تمام تاریخ» انتخاب کردند.

کتاب‌ها و تألیفات

چرچیل تنها یک ارتشی و سیاستمدار نبود. بلکه نوشته های او نیز از محبوبیت و شهرت زیادی برخوردار هستند. کتابی که چرچیل در رابطه با جنگ جهانی دوم نوشت، توانست جایزه صلح نوبل را در سال 1953 دریافت کند. از جمله مهمترین کتابهای چرچیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. جنگ رودخانه (۱۸۹۹)
  2. لرد لندورف چرچیل (۱۹۰۶)
  3. برای تجارت آزاد (۱۹۰۶)
  4. لیبرالیسم و مسئله اجتماعی (۱۹۰۹)
  5. بحران جهانی (در مورد جنگ جهانی اول) (۱۹۲۳-۱۹۳۱)
  6. زندگی و زمانه لرد مارلبرو (۱۹۳۳-۱۹۳۸)
  7. جنگ جهانی دوم (۱۹۵۴-۱۹۴۸)
  8. تاریخ مردم انگلیسی زبان (۱۹۵۶-۱۹۵۸)

سر چرچیل-نخست وزیر انگلستان-جنگ دوم جهانی

تصویر چرچیل بر روی اسکناس پنج پوندی

در سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که از سال ۲۰۱۶ پشت اسکناس‌های ۵ پوندی، بجای تصویر الیزابت فرای، عکسی از چرچیل چاپ می کند. در اسکناس‌های جدید کنار تصویر چرچیل جمله مشهورش که «چیزی ندارم که تقدیم کنم مگر خون، رنج، اشک و عرق» درج شده است. چرچیل این جمله را زمان حضور در پارلمان بریتانیا بیان کرده بود. رئیس بانک مرکزی انگلستان علت این کار را شخصیت چرچیل به عنوان «قهرمان تمامی جهان آزاد» عنوان کرده است.

ماجرای بمب اتمی هیتلر و علت توقف تولید آن

ماجرای بمب اتمی هیتلر و علت توقف تولید آن

وسایل نقلیه جنگ جهانی دوم

وسایل نقلیه جنگ جهانی دوم

«زیبای مخوف»، زنی که 309 نفر راکشت

«زیبای مخوف»، زنی که 309 نفر راکشت

نیچه

نیچه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما