چربی خون و درمان آن

چربی خون به معنای افزایش غیر طبیعی کلسترول یا تری گلیسرید خون است که در اثر مصرف بیش از حد برخی از مواد غذایی رخ می دهد. همچنین زمانی که در سوخت و ساز بدن اختلالی ایجاد می شود، چربی خون افزایش می یابد.

شاید در اطراف شما نیز کسانی هستند که به چربی خون یا در اصطلاح علمی به کلسترول خون مبتلا هستند. این بیماری به طور ناگهانی بروز می کند. یکی از مشخص ترین نشانه های ابتلا به بیماری چربی خون، گزگز کردن پاها، خواب آلودگی مداوم، احساس سرگیجگی و تعریق زیاد است.

چربی خون ممکن است به تنهایی فرد را درگیر خود کند. گاهی نیز به همراه سایر بیماری ها بروز می کند. از جمله بیماری های شایعی که به همراه چربی خون بیماران را آزار می دهد می توان به کم کاری تیروئید، بعضی از بیماریهای کبدی و کلیوی، نارسایی مزمن کلیه، چاقی، بعضی از عفونتها، بیماریهای قند خون، اعتیاد به الکل، ایدز و  .... اشاره کرد.

 افزایش چربی خون موجب تجمع چربی ها در کنار دیواره  رگ های خونی می شود. به مرور زمان نیز رگ ها تنگ تر می شود که در نتیجه عبور خون از رگ ها با مشکل مواجه می کند. در صورتی که بیماری چربی خون حاد باشد، فرد به سکته مغزی، درد در قفسه سینه و گرفتگی عروق مبتلا می شود. در نهایت نیز مرگ را در پی دارد. پزشک برای تشخیص بیماری چربی خون میزان کلسترول و تری گلیسرید خون بیمار را اندازه گیری می کند که این کار بوسیله آزمایش خون انجام می شود.

کلسترول چیست؟

کلسترول یا چربی خون در تمامی سلول های بدن یافت می شود. چربی خون بوسیله لیپوپروتئین ها وارد سلولهای خونی و از آن خارج می شود. چربی خون یا کلسترول نمی تواند در خون حل شود. لیپوپروتئین نیز ترکیبی از چربی و پروتئین خون است که وظیفه حمل کلسترول خون را بر عهده دارد. این ماده کلسترول خون را به قسمت های کبد، نخاع و مغز می رساند.

چربی خون به ساخت و نگهداری سلول ها، ساخت ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی کمک می کند. همچنین چربی خون به برخی از هورمون ها کمک می کند تا وظایفشان را بهتر انجام دهند. مقدار نرمالِ چربی خون، کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر می باشد. در افرادی که چربی خون آنها کمتر از 200 میلی گرم باشد، به کمبود کلسترول مبتلا هستند که با مصرف مواد غذایی پروتئینی قابل درمان است. اما اگر میزان چربی خون بیشتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر شود، فرد به بیماری کلسترول خون یا چربی خون مبتلا شده است.

چه زمانی چربی خون افزایش می یابد؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، هنگامی که چربی خون بیش از حد مجاز می شود، چربی در دیواره رگ ها رسوب می کند. در نتیجه جریان طبیعی خون با مشکل مواجه می شود. در این حالت قلب بیمار نمی تواند اکسیژن خون را به حد نیاز خود، دریافت کند. در نتیجه فرد به ایست قلبی مبتلا می شود. در صورتی که میزان چربی خون افراد از حد نرمال (200 میلی گرم) بیش از حد کمتر شود، می تواند به سکته مغزی منجر شود.

ابتلا به کلسترول خون-درمان چربی خون-پیشگیری از چربی خون

تامین چربی خون

در حالت عادی روزانه مقدار زیادی از چربی خون از طریق مواد غذایی تامین می شود. برای مثال مواد غذایی همچون زرده تخم مرغ و گوشت ها دارای بیشترین مقدار کلسترول هستند. در مقابل میوه ها و سبزیجات کمترین مقدار چربی مورد نیاز خون را تامین می کنند.

عوامل ابتلا به چربی خون بالا

زمانی که چربی خون افزایش پیدا کند، سلامت افراد به خطر می افتد. علت ابتلا به چربی خون بالا عبارتند از:

 1.  وراثت و ژنها
 2. افزایش بیش از حد وزن بدن
 3. نداشتن تحرک و فعالیت بدنی
 4. مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی کلسترول از قبیل گوشت ها
 5. سن و جنس که اغلب در سنین 20 سالگی آغاز می شود. در زنان پیش از یائسگی، احتمال ابتلا به چربی خون بالا کمتر است.

علایم افزایش چربی خون

علائمی که برای بیماری چربی خون ذکر شد، با سنگین شدن و غلظت خون شروع می شوند. همچنین به دلیل ناتوانی خون برای حمل اکسیژن، علائم و مشخصه های دیگری نیز ظاهر می شود که عبارتند از:

 1. افزایش تعریق بدن
 2. ورم و پف کردن صورت
 3. خشکی و یا تلخی دهان
 4. ابتلا به سردرهای مکرر و سنگین
 5. احساس خواب آلودگی به طور مداوم
 6. طپش قلب، سرگیجه و گاهی وزوز گوش
 7. افزایش حرارت بدن در اثر افزایش صفرا
 8. احساس سنگینی، خستگی یا کوفتگی در بدن
 9. احساس سوزش و احساس افزایش حرارت نقاط مختلف بدن به ویژه در قسمت کف پا در زمان شب

لازم به یادآوری است که تمامی این علائم در همه بیماران به یک شکل ظاهر نمی شود. بلکه ممکن است بیمار تنها برخی از این علائم و یا همه آنها را با هم داشته باشد.

افزایش کلسترول-افزایش کلسترول خون-چربی خون

درمان چربی خون بالا

با افزایش چربی خون به مرور علائم و مشخصه های آن نیز ظاهر می شود. به طوری که بیمار با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مورد نیاز به بیماری خود واقف می شود. اما این بار نوبت به درمان آن می رسد. بهترین روش هایی که برای درمان چربی خون بالا از سوی متخصصین توصیه شده است عبارتند از:

داشتن تحرک و فعالیت های بدنی

 حرکات ورزشی به ویژه دویدن می تواند به سوزاندن کالری های اضافه بدن کمک کند. اگر بتوانید در هر هفته تنها 1200 کالری را بسوزانید، مطمئنا تا حد زیادی از افزایش چربی خون پیشگیری کرده اید.

کاهش وزن

 افزایش وزن به دلیل مصرف بیش از حد مواد حاوی کلسترول است. بنابراین همزمان با افزایش وزن، احتمال ابتلا به چربی خون نیز بیشتر می شود. برای پیشگیری از این مورد، کاهش وزن یک راه حل مناسب می باشد. به طوری که با کاهش هر نیم کیلو از وزن بدن، مقدار زیادی از چربی اضافی بدن نیز سوزانده می شود.

رژیم غذایی مناسب

 داشتن برنامه غذایی سالم یک مورد ضروری دیگر برای پیشگیری از ابتلا به چربی خون بالا می باشد. بهتر است در وعده های غذایی کمتر از گوشت استفاده شود. به جای آن سبزیجات و میوه ها تا حد زیادی به تنظیم چربی خون کمک می کند.  لبنیات کم چرب نیز یک مورد مهم در برنامه غذایی روزانه است که بسیاری به آن بی توجه اند.

خودداری از مصرف الکل و دخانیات

 یک عامل مهم در ابتلا به بیماری چربی خون بالا، مصرف الکل و دخانیات است که با حذف این دو مورد تا حد زیادی، میزان کلسترول خون کاهش می یابد.

آیا داروهایی که چربی خون را کاهش می دهند بر کارکرد حافظه تاثیر می گذارند؟

عوارض مصرف داروها

آیا داروهایی که چربی خون را کاهش می دهند بر کارکرد حافظه تاثیر می گذارند؟

قند یا چربی کدام بیشتر چاق می‌کند؟!

12 قدم تا چاقی را بشناسید.

قند یا چربی کدام بیشتر چاق می‌کند؟!

خواص و مضرات شوید

خواص و مضرات شوید

کاهش چربی خون با گیاهان دارویی

کاهش چربی خون با گیاهان دارویی

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما