کیسه صفرا

کیسه صفرا یک کیسه کوچک است که صفرای تولید شده توسط کبد را در خود نگهداری می کند. کیسه صفرا دقیقا در زیر کبد قرار دارد و زمانی که چربی بدن افزایش می یابد، این چربی ها توسط کبد به قسمت صفرا فرستاده می شوند. سپس کیسه صفرا آنها را به روده کوچک انتقال می دهد و در پایان چربی های اضافه از بدن خارج می شوند.

وجود کیسه صفرا در بدن ضروری است. در غیر این صورت چربی های اضافه ای که از طریق کبد باید از بدن خارج شوند، پس از کبد، مجدد وارد بدن می شود که این امر مشکلات دیگری را به دنبال دارد. در واقع کیسه صفرا در هضم و جذب چربی های غذایی، نقش بسیار مهمی بر عهده دارد. کیسه صفرا از آن دست اعضایی است که کمتر در معرض بیماری قرار می گیرد. اما گاهی نیز ممکن است به مشکلاتی از قبیل سنگ های صفراوی مبتلا شود. این سنگ ها می توانند مجرای کیسه صفرا را مسدود کنند. همچنین زمانی که کیسه صفرا نتواند به خوبی صفرا تولید کند و یا مجاری آن به هر دلیلی مسدود شده باشد، فرد با مشکل جدی مواجه می شود.

کیسه صفرا-بیماری های کیسه صفرا-سنگ کیسه صفرا

بیماری های کیسه صفرا

از جمله بیماری هایی که ممکن است کیسه صفرا به آن مبتلا شود می توان موارد زیر را ذکر کرد:

سنگ کیسه صفرا

بیماری سنگ صفرا زمانی رخ می دهد که در داخل کیسه صفرا سنگ های کوچک و بزرگی ایجاد می شود. گاهی وجود این سنگ ها در کیسه صفرا با درد شدید همراه است و در نتیجه فرد به بیماری خود آگاه می شود. اما در 90 درصد مواقع، مبتلایان به بیماری سنگ صفرا هیچ علامت و مشخصه ای ندارند. در نتیجه این بیماری به شدت پیشرفت می کند. حتی ممکن است این بیماری بیش از 10 سال با فرد باقی بماند بدون اینکه علامتی از خود نشان دهد.

کولیک صفراوی

بیماری کولیک صفراوی زمانی رخ می دهد که سنگ صفرا مجرای صفراوی را مسدود کرده باشد. در نتیجه کیسه صفرا برای از میان برداشتن این انسداد به شدت منقبض می شود و بیمار احساس دردی شدید در ناحیه کلیه دارد. انقباضات شدید و دردهای همراه با کولیک صفراوی، بین یک تا دو ساعت طول می کشد. تا زمانی که کیسه صفرا به طور کامل درمان نشود، این دردها با بیمار باقی می ماند.

التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا نیز نوعی دیگر از بیماری های این عضو از بدن است که در اثر مصرف الکل، عفونت ها و حتی تومور هایی که باعث ترشح بیش از حد صفرا می شوند، رخ می دهد. در بیشتر مواقع التهاب کیسه صفرا به دلیل سنگ های صفراوی ایجاد می شود. این بیماری به صورت دوره ای و چند هفته ای است که با تشخیص به موقع قابل درمان می باشد. در صورتی که بیماری به موقع درمان نشود، کیسه صفرای ملهتب توسط باکتری ها، عفونی می شود. در برخی موارد نیز ممکن است کیسه صفرا پاره شود. در این صورت بیمار به جراحی فوری نیاز پیدا می کند. از علائم التهاب کیسه صفرا می توان به دردهای مکرر همراه با تب اشاره کرد.

علائم بیماری کیسه صفرا-التهاب کیسه صفرا-درمان سنگ کیسه صفرا

علائم بیماری های کیسه صفرا

بیماری های که برای کیسه صفرا گفته شد با علائم و نشانه های خاصی همراه هستند. در صورتی که این نشانه ها در فرد دیده شود، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک نیز با انجام آزمایشات و عکسبرداری با اشعه ایکس هر نوع بیماری در کیسه صفرا را تشخیص می دهد و روش درمان آن را انتخاب می کند. این علائم عبارتند از:

 1. تب و لرز
 2. احساس پری در شکم
 3. تهوع، استفراغ و تب
 4. زردی (پوست و چشم ها)
 5. درد شدید در ناحیه شکم
 6. درد در ناحیه قفسه سینه
 7. احساس درد تیز و کرامپی
 8. احساس درد شدید هنگام تنفس عمیق
 9. احساس درد در شانه راست به همراه درد کمر
 10. احساس درد پس از صرف غذا و بویژه غذاهای چرب
 11. سوزش سر دل، سوء هاضمه و احساس زیاد شدن گاز معده
 12. احساس درد با لمس شکم، مخصوصا در قسمت راست فوقانی شکم
 13. تغییر رنگ غیر طبیعی مدفوع (مخصوصا به رنگ روشن تر و خاکستری)

مراقبت از کیسه صفرا

با توجه به بیماری هایی که ممکن است کیسه صفرا را درگیر خود کند، مراقبت از این عضو بدن ضرورت پیدا می کند. برای مراقبت و پیشگیری از بیماری کیسه صفرا می توان توصیه های زیر را به کار بست:

ورزش و مراقبت از کیسه صفرا

ورزش و تحرک جسمی مانع از تشکیل سنگ صفراوی می شود. در صورتی که در این ناحیه سنگ تشکیل شود، با تحرک و فعالیت جسمی به راحتی از قسمت کیسه صفرا به روده بزرگ منتقل می شود. همچنین از تشکیل سنگ های بعدی و یا مسدود شدن مجرای کیسه صفرا نیز جلوگیری می شود. از سوی دیگر فعالیت بدنی موجب تعریق و خروج مقدار زیادی از چربی های اضافه بدن می شود. در نتیجه فشار کمتری به کیسه صفرا وارد می شود.

کاهش چربی خون و مراقبت از کیسه صفرا

صفرایی که در کیسه صفرا نگهداری می شود، از قسمت کبد وارد این ناحیه شده است. زمانی که مقدار چربی بدن بیش از حد باشد، کبد این حجم چربی را به صورت ترشحات اضافه وارد کیسه صفرا می کند. زمانی که میزان چربی ها بیش از حد باشد، صفرا مقدار ترشحات بیشتری را در خود نگهداری می کند و در نتیجه منقبض می شود. تلاش کیسه صفرا برای فرستادن این ترشحات به قسمت روده بزرگ تنها با انقباض آن امکانپذیر می شود. اگر این انقباض بیش از حد باشد، مشکل کولیک صفراوی را به دنبال دارد. همچنین چربی هایی که در کیسه صفرا باقی می مانند، پس از مدتی به سنگ صفراوی تبدیل می شوند.

بنابراین یک راه بهتر برای پیشگیری از این مشکلات، کاهش چربی خون است. رعایت رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای بیش از حد چرب، از بروز این مشکلات جلوگیری می کند. برای داشتن رژیم غذایی مناسب بهتر است در طی روز از غذاهای پرفیبر استفاده شود. استفاده از مواد غذایی زیر می تواند از بروز مشکلات و بیماری های کیسه صفرا جلوگیری کند:

استفاده از غذاهای چرب در حد متعادل

حذف کامل غذاهای چرب از برنامه روزانه به معنای تعطیلی فعالیت کیسه صفرا می باشد و در نتیجه از تولید صفرا جلوگیری می شود. این نوع رژیم غذایی نیز به اندازه مصرف بیش از حد چربی ها برای کیسه صفرا خطرناک است. بنابراین بهتر است در برنامه غذایی، چربی ها در حد تعادل استفاده شوند.

استفاده از غلات و غذاهای حاوی فیبر

مواد غذایی حاوی فیبر به شکسته شدن غذاهای دیگر در کبد کمک کند. در نتیجه ترشحاتی که از کبد وارد کیسه صفرا می شوند، حاوی مقدار کمتری چربی هستند. از سوی دیگر مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند، احساس سیری ایجاد می کند و در نتیجه از پرخوری جلوگیری می شود. زمانی که در مصرف غذا حد تعادل رعایت شود، فشار کمتری به کیسه صفرا وارد می شود.

ورزش و کیسه صفرا-چربی خون و کیسه صفرا-ترشحات صفرا

مصرف غذاهای حاوی پروتئین

غذاهایی که حاوی پروئتین هستند، حاوی مقدار زیادی روغن و چربی می باشند. از جمله می توان به انواع گوشت ها اشاره کرد. در صورتی که گوشت بدون چربی باشد (از قبیل گوشت ماهی و مرغ)، چربی مورد نیاز بدن در حد متعادل تامین می شود. ضمن اینکه گوشت سفید حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 است که به سلامت کیسه صفرا نیز کمک می کند. دانه های قهوه منبع دیگری برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن هستند. همچنین قهوه حاوی مقدار زیادی کافئین است که  خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش می دهد.

مصرف غذاهای حاوی ویتامین C

ویتامین C موجب تجزیه بهتر کلسترول موجود در صفرا می شود. در نتیجه افرادی که از غذاهای حاوی ویتامین C استفاده می کنند کمتر به سنگ کیسه صفرا مبتلا می شود. مصرف روزانه 1000 میلی‌گرم ویتامین C می تواند به خروج بهتر ترشحات از کیسه صفرا به سمت روده بزرگ کمک کند. البته مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی ویتامین C، موجب تکرر ادرار نیز می شود. در این صورت باید مقدار مصرف ویتامین C را کاهش داد.

مصرف غذاهای حاوی امگا 3

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی امگا 3 هستند، میزان تری گلیسیرید و کلسترول خون را تا حد زیادی کم می کنند. از آنجا که کلسترول خون و تری گلیسیرید موجب آسیب جدی به کیسه صفرا می شود، بنابراین با مصرف امگا 3 می توان از این بیماری ها جلوگیری کرد. بهتر است روزانه بین 3 تا 5 گرم امگا 3 مصرف شود. از جمله غذاهای حاوی امگا 3 می توان به ماهی، میگو و تخم مرغ اشاره کرد.

مصرف روزانه زردچوبه

خوشبختانه زردچوبه از آن دسته چاشنی هایی است که در غذاهای ایرانیان به وفور استفاده می شود. این ماده غذایی موجب تحریک جریان و حرکت ترشحات از کیسه صفرا به سمت روده بزرگ می‌شود. افرادی که به سنگ کیسه صفرا مبتلا هستند می توانند روزانه یک قاشق غذاخوری زردچوبه مصرف کنند.

خوردنی های مفید برای کیسه صفرا

خوردنی های مفید برای کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا با دارو قابل درمان است

چرایی و درمان سنگ کیسه ی صفرا

سنگ کیسه صفرا با دارو قابل درمان است

مشکلات کیسه صفرا و این درمان های خانگی

مشکلات کیسه صفرا و این درمان های خانگی

همه چیز درباره کیسه صفرا

همه چیز درباره کیسه صفرا

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما