چربی کبد

چربی کبد یکی از بیماری هایی که با افزایش مصرف غذاهای چرب و و عدم فعالیت بدنی ایجاد می شود. در واقع بیماری چربی کبد، از جمله نتایج مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد. امروزه متاسفانه چربی کبد به یک بیماری شایع تبدیل شده است.

بیماری چربی کبد با وزن بیماران ارتباط مستقیمی دارد و با توجه به افزایش چاقی، بسیاری از افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. بنابراین داشتن اطلاعات مفید در رابطه با چربی کبد، علل ابتلا، راه های پیشگیری و درمان آن می تواند به بسیاری از بیماران و افراد سالم جامعه کمک کند. بیماری چربی کبد در تمامی سنین دیده شده است. البته سنین  بین 40 تا 60 سال، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

کبد یکی از اعضای مهم بدن است که ادامه حیات بدون آن ممکن نیست و در کنار معده، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی بر عهده دارد. کبد با وزن 1500 کیلوگرمی، به عنوان یکی از غده های بزرگ بدن محسوب می شود. این عضو دارای دو لوب راست و چپ است که از دو منبع خونی تغذیه می کند. یکی از ویژگی های مهم کبد، امکان باز تولید مجدد است. به این صورت که اگر قسمتی از کبد به هر دلیلی از جمله بیماری از بین برود، می تواند مجدد خود را تولید و قسمت های از دست رفته را جبران کند. به همین دلیل است که تنها 10 تا 20 درصد از کل کبد برای ادامه حیات کافی است. اما اگر کبد به طور کلی از بدن خارج شود، در عرض 24 ساعت مرگ اتفاق می افتد. زیرا وجود کبد برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری است.

چربی کبد-بیماری چربی کبد-درمان چربی کبد

وظایف کبد

 کبد بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می‌دهد و وظایف آن در بدن عبارت است از:

  1. متابولیسم استروئیدها؛
  2. تبدیل آمونیاک به اوره؛
  3. ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی؛
  4. متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی؛
  5. تصفیه خون و محافظت از بدن در برابر سیل مواد مضر موجود در خون

حال که با کبد آشنایی مختصر پیدا کردیم، بهتر است به بیماری شایعی که در این عضو پدیدار می شود نیز بپردازیم. چربی کبد یکی از شایع ترین این بیماری ها می باشد. چربی کبد زمان رخ می دهد که چربی (عمدتاً چربی‌های خنثی مثل تری گلیسیرید) در کبد رسوب می کند. در صورتی که بیمار در کنار مصرف مواد غذایی چرب، الکل نیز مصرف کرده باشد به چربی کبد همراه با الکل مبتلا شده است که در اصطلاح علمی به آن “Alcoholic Fatty Liver” گفته می شود و اگر چربی کبد بدون مصرف الکل و یا به همراه میزان بسیار جزیی از الکل رخ دهد، بیماری چربی کبد تحت عنوان کلی “Non Alcoholic Fatty Liver Disease” (بیماری کبد چرب غیر الکلی) رخ داده است.

بیماری چربی کبد از نظر شکل ذرات چربی و اهمیت بالینی و فیزیوپاتولوژی به دو نوع “Micro Vesicular” و “Macro Vesicular” تقسیم می‌ شود. در چربی کبد نوع “Macro Vesicular”، ذرات درشت چربی در سلول‌های کبد رسوب می کند و بدون اینکه ارگان‌های داخل سلولی را مختل کند، موجب جابجایی آنها می ‌شود.

دلایل ابتلا به بیماری چربی کبد

در حال حاضر چربی کبد به یک بیماری شایع در میان بسیاری از افراد با اضافه وزن بالا تبدیل شده است. به طوری که متخصصان یکی از مهمترین دلایل ابتلا به این بیماری را چاقی عنوان کرده اند. همچنین افراد مبتلا به قند خون و دیابت، چربی خون بالا و افرادی که تحرک و فعالیت کمتری دارند، در معرض ابتلا به بیماری چربی کبد قرار دارند. در برخی موارد نیز بیمارانی که از داروهایی همچون استروئید، ویتامین A، متوتروکسات، آسپیرین، آمیودارون و استروژن سنتیک استفاده می کنند، ممکن است به بیماری چربی کبد مبتلا شوند.

در موارد دیگر مشاهده شده است، افراد چاقی که به یکباره میزان زیادی از وزن خود را کم می کنند، به چربی کبد مبتلا شده اند. سوء تغذیه پروتئینی یا انجام جراحی‌های پیوند بای پس (Bypass) روده‌ای از  دیگر دلایل ابتلا به بیماری چربی کبد است.


 علائم بیماری چربی کبد

در 70 تا 80 درصد بیماران مبتلا به چربی کبد، هیچ علامت و مشخصه ای دیده نمی شود. چربی کبد ساده معمولا به طور اتفاقی مشخص می شود و پزشک بر حسب اتفاق متوجه چربی کبد در بیمار می شود. اما در برخی موارد ممکن است بیمار در ناحیه کبد دردهایی را احساس کند و یا احساس خستگی مداوم داشته باشد. در این صورت با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه، بیماری چربی کبد تشخیص داده می شود.

چربی خون-ابتلا به چربی کبد-کبد

پیشگیری از بیماری چربی کبد

با توجه به دلایلی که برای بیماری چربی کبد ذکر شد، راه پیشگیری کاملاً مشخص است. افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند و یا تحرک و فعالیت بدنی زیادی ندارند، بی شک بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. بنابراین یکی از راه های موثر برای پیشگیری از این بیماری، کاهش وزن و رعایت تناسب اندام می باشد. البته این کاهش وزن نباید به صورت یکباره باشد. به این معنا که کم کردن وزن باید استاندارد و اصولی انجام شود. چه بسا در طی فرآیند لاغری و کاهش وزن، بیماری چربی کبد نیز بروز کند. در عین حال داشتن تحرک و ورزش احتمال ابتلا به چربی کبد را تا حد زیادی کاهش می دهد. مصرف کمتر مواد غذایی چرب و گوشت های قرمز، استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه ها نیز راه دیگری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری چربی کبد می باشد.

درمان بیماری چربی کبد

درمان بیماری چربی کبد در طب نوین، روش اختصاصی ندارد. در واقع افرادی که به بیماری چربی کبد مبتلا می شوند راهی جز در پیش گرفتن درمان های سنتی ندارند. همچنین کاهش وزن، کاهش چربی های خون، کنترل دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب نیز از دیگر روش های درمان چربی کبد می باشد. در طب سنتی داروهای گیاهی و عصاره برخی گیاهان می تواند به درمان کامل چربی کبد کمک کند. در زیر به برخی از این داروها می پردازیم:

درمان چربی کبد با افشره هفت گیاه

داروی گیاهی افشره هفت گیاه یکی از داروهایی که در طب سنتی کاربرد زیادی دارد و به درمان بیماری چربی کبد کمک زیادی می کند. این دارو قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد و می تواند به غلظت خون، چربی خون، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد نیز کمک کند. علاوه بر این، داروی گیاهی افشره هفت گیاه نوعی داروی سم زدا و چربی زدا نیز محسوب می شود. همین ویژگی موجب شده تا دارو بتواند به راحتی چربی های اضافه کبد را از بدن دفع کند. از آنجا که این گیاه دارویی دارای  ویتامین های آ، ب و ث می باشد، برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها، احساس گرمای زیاد بدن، صفرا مزاجی و یرقان نیز موثر است.

سیروز کبدی-کبد چرب-کبدچرب

درمان چربی کبد با ورزش

ورزش هایی از قبیل  یوگا می تواند جریان گردش خون در شکم را افزایش دهد و به همین دلیل به عملکرد بهتر کبد کمک می کند. همچنین پیاده روی در طی روز مقدار زیادی از چربی های اضافه خون و کبد را از بدن دفع می کند. البته باید توجه داشت که پس از ورزش نیز باید از  سبزیجات فاقد چربی استفاده کرد. این نوع سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به دفع سموم از بدن کمک می کنند.


استفاده از میوه ها و درمان چربی کبد

میوه ها نیز از دیگر مواد غذایی تاثیرگذار برای درمان چربی کبد هستند. از جمله این میوه ها می توان به سیب اشاره کرد. این میوه به دلیل داشتن ویتامین C، اضافه چربی در کبد را از بین می برد. همچنین این میوه می تواند تراکم چربی در کبد را کمتر کند. لیموی تازه نیز همچون سیب دارای مقداری زیادی ویتامین C و آنتی اکسیدان است. مصرف آب لیمو به طور روزانه، سلول های چرب کبد را از بین می برد و در درمان چربی کبد موثر است.

درمان کبد چرب با میوه

میوه هایی که برای مقابله با کبد چرب مفید است .

درمان کبد چرب با میوه

توصیه های طب سنتی برای درمان کبد چرب

توصیه های طب سنتی برای درمان کبد چرب

اگر می‌خواهید کبد چرب نگیرید.

اگر می‌خواهید کبد چرب نگیرید.

پاکسازی کبد و خون با این رژیم غذایی 5 روزه

پاکسازی کبد و خون با این رژیم غذایی 5 روزه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما