گرجستان

گرجستان کشوری زیبا در آسیابی غربی و اروپای شرقی است. این کشور در حدود 69700 کیلومتر مربع مساحت دارد و با کشورهای روسیه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان همسایه است. پایتخت گرجستان شهر تفلیس است. زبان رسمی مردم این کشور گرجی است و اغلب به زبان روسی نیز صحبت می کنند. نوع حکومت در کشور گرجستان دموکراتیک است و در حدود 4980 نفر جمعیت دارد.

گرجستان در ردیف اولین کشورهایی است که در قرن چهارم به دین مسیحیت گروید. این کشور دارای قلمروهای کهن کولچیس و ایبری است. کشور گرجستان در قرون یازدهم و دوازدهم و در دوره سلطنت پادشاه دیوید و ملکه تامار، به اوج قدرت سیاسی و اقتصادی خود رسید. گرجستان در آغاز قرن نوزدهم، به امپراطوری روسیه پیوست و سپس یک دوره کوتاه مدت نیز استقلال سیاسی را تجربه کرد. در سال 1917 در روسیه انقلاب بلشویک ها رخ داد که همین امر زمینه الحاق مجدد گرجستان به اتحاد جماهیر شوروی را فراهم کرد. الحاق گرجستان به شوروی تنها با هجوم ارتش در سال 1921 ممکن شد. سرانجام گرجستان در سال 1922 به یکی از کشورهای تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

تفلیس پایتخت گرجستان و بزرگترین شهر این کشور است که به معنای گرم است. این شهر دارای چشمه های فراوان آب گرم می باشد و دلیل نامگذاری نیز همین امر است. شهر تفلیس 29 بار هجوم بیگانگان را به چشم دیده است. اما یکی از امتیازات آن وجود حاکمانی است که توانستند آن را بازسازی کنند. این شهر دارای ترکیب قدیمی با خیابانهای سنگفرش باریک و مارپیچ، بالکن های با سبک قدیمی و کلیساهای باستانی است. بسیاری از بخش های شهر تاریخی و دست نخورده هستند که همین امر زمینه را برای جذب توریست در شهر تفلیس فراهم کرده است. در این شهر آثاری از معماری اسلامی و خاورمیانه ای دیده می شود.

برای شناخت کشور گرجستان لازم است عناوین زیر شرح داده شود:

  • تقسیمات کشوری در گرجستان
  • نام کشور گرجستان
  • جغرافیای کشور گرجستان
  • آب و هوای گرجستان
  • پوشش گیاهی گرجستان
  • زبان مردم گرجستان
  • دین و مذهب مردم گرجستان
  •  

کشور گرجستان-کشورگرجستان-گرجستان

تقسیمات کشوری در گرجستان

کشور گرجستان به دو قسمت تقسیم می شود. در قسمت شمال غرب جمهوری خودمختار آبخازیا و در ناحیه شمال شرق جمهوری اوستیای جنوبی حاکم است. جنوب غرب گرجستان نیز در سال1383، که همان جمهوری خودمختار پیشین آجاریا است، به یک استان مجزا تبدیل شد. گرجستان دارای 65 ناحیه و مناطق روستایی و 13شهر و چندین شهرک است. از جمله مهمترین شهرهای گرجستان می توان به کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا، باتومی، و 37 شهر کوچک، 61 مرکز روستایی و 450روستا اشاره کرد.

نام کشور گرجستان

گرجستان در زبان بین المللی با نام جرجیا (Georgia) شناخته شده است و در بین ترک زبانان و ایرانیان به نان گرجستان خوانده می شود. گرجستان در زبان روسی "گروزیا" (Грузия) نامیده می‌شود. جرجیا نام یکی از بزرگترین و زیباترین ایالت های کشور آمریکا می باشد که مرکز آن شهر آتلانتا است. در کشورهای اروپایی و آمریکا، جرجیا به عنوان یک نام لاتین در بین دختران و پسران استفاده می‌شود و نام گرج یا گرجی نیز در زنان ایرانی به چشم می‌خورد.

جغرافیای کشور گرجستان

گرجستان از آن دست کشورهایی است که دارای زیبایی های طبیعی فراوانی می باشد. استان های این کشور با نواحی ناهموار مشخص شده اند. به طوری که 80 درصد کشور گرجستان توسط کوهستان ها و تپه ماهورها پوشانده شده است. بلندترین قله در گرجستان در حدود 5200 متر ارتفاع دارد. این قله بر فراز کوه شخارا واقع شده است. ناحیه غرب گرجستان دارای آب و هوای مرطوب جنب مداری می باشد و شرق این کشور نیز اقلیم معتدل مرطوب و همراه با هوای خشک دارد.

منابع طبیعی کشورگرجستان عبارتند از: زغال سنگ، نفت، منگنز، فلزات غیرآهنی و معادن غیرفلزی. این کشور با استفاده از آب رودخانه‌ها، انرژی الکتریسیته تولید می کند. همچنین رودخانه ها منبع اصلی تامین آب کشاورزی در گرجستان هستند. در ناحیه جنوب گرجستان کوه هایی وجود دارند که هنوز هم آتشفشان در آنها فعال است.

تفلیس-شهر تفلیس-مردم گرجستان

آب و هوای گرجستان

گرجستان دارای آب و هوای متنوعی است. به طوری که در هر یک از نواحی این کشور می توان اقلیم متفاوتی را تجربه کرد. بین کشور گرجستان و روسیه، رشته کوههایی وجود دارند که مانع از نفوذ سرمای استخوان سوز روسیه به کشور گرجستان می شود. به همین دلیل آب و هوای گرجستان با کشور روسیه متفاوت است. به طوری که می توان چهار فصل را در گرجستان تجربه کرد. در کناره‌های دریای سیاه، آب و هوای تابستانی و نخل‌های بلند و همیشه سبز حکم فرماست. در حالی که برای تجربه آب و هوای بهاری می توان به تپه ماهورهای پایکوهی رفت.

آب و هوای کوهستانی در گرجستان با مه غلیظ و ریزش برف و باران همراه است. در قلل قفقاز بزرگ همچون کازبگی و سایر کوه‌ها، پوشش ضخیمی از برف و یخ امکان ورزش های زمستان را برای مردم این منطقه فراهم کرده است. به طوری کلی اقلیم کشور گرجستان از موقعیت جغرافیایی این سرزمین و توده‌های هوای اشباع شده از بخار آب دریای سیاه نشأت می گیرد. گرجستان از سمت غرب وارد دالان قفقاز می شود. در این ناحیه بارندگی و ریزش های جوی فراوان است. اما در قسمت شرقی گرجستان رطوبت کمتری وجود دارد و رشته کوه‌های سورامی، مسختی و ارسیانی امکان ورزش کوهنوردی را برای ساکنین فراهم آورده است. در این ناحیه آب و هوای سرد و خشک حکمفرماست.

پوشش گیاهی گرجستان

با توجه به اینکه بارش های جوی در تمامی نقاط گرجستان به یک شکل نیست، پوشش گیاهی نیز در نواحی مختلف با یکدیگر متفاوت است.  به طور کلی گرجستان کشوری که دارای حدود 4000 گونه گیاهی می باشد. وجود جنگل‌ها، مهمترین ذخایر گیاهی کشور گرجستان به شمار می رود که شامل حدود یک سوم از قلمرو این کشور می باشند.

وجود کوهستان در گرجستان موجب شده تا تقسیم بندی این کشور با سهولت بیشتری انجام شود. به طوری که تقسیم بندی عمودی گرجستان با کوهستان ها مشخص شده است. در کشور گرجستان پوشش گیاهی زیبا بخش اعظمی از این کشور را به خود اختصاص داده است. به طوری که پوشش سبز زمین‌های پست کولخیس و تپه‌های پایکوهی گرجستان غربی گسترده تر از پوشش گیاهی در گرجستان شرقی است. در خاک‌های باتلاقی کولخیس، جنگل‌های درختان بارونده رشد کرده‌اند. در این ناحیه می توان گونه‌های متعددی از بلوط (ایمرتیاتی، ایبریایی، هارتویس) راش، شاه بلوط، ممرز و توسکا متناوبا با افرا، خرمالو، زبان گنجشک، زیرفون، گلابی، سیب و راش شرقی را به خوبی مشاهده کرد.
وجود چمنزارهای کوتاه آلپی و گونه‌های فرش مانند، بلندی‌ها از 2300-2400 تا 2900-3000 متری از سطح دریا، از جمله مهمترین ویژگی پوشش گیاهی در کشور گرجستان می باشد. گیاهان کوتاه با گل‌های درشت و زیبا (جنتیانای زرد، علف خُنازیر، شقایق قفقازی و...) از دیگر پوشش گیاهی در گرجستان غربی است. با این وجود، در بالای ناحیه آلپی کشور گرجستان، کوهستان‌ها هیچگونه پوشش گیاهی ندارد.

پایتخت گرجستان-حکومت گرجستان-مذهب گرجستان

زبان مردم گرجستان

مردم گرجستان با زبان گرجی صحبت می کنند. اما در بین آنها زبانهای قفقازی و روسی نیز متداول است. زبان قفقازی در بین مردم کناره دریای سیاه و دریای خزر بیشتر استفاده می شود. در کشور گرجستان حدود 30 – 40 زبان و گویش محلی وجود دارد که با توجه به مناطق جغرافیایی با یکدیگر متفاوت هستند. زبان رسمی این کشور در حال حاضر گرجی می باشد که از سال 1991 (1370) به عنوان زبان رسمی معرفی شده است.

دین و مذهب مردم گرجستان

مطابق با سرشماری که در سال 2002 انجام شد، 70 درصد مردم گرجستان دارای آیین مسیحیت کاتولیک هستند. پس از مسیحیت، اسلام به عنوان دومین مذهب در کشور گرجستان شناخته شده است. آجاریا یکی از اقوام ساکن در گرجستان هستند که مسلمان می باشند. همچنین در این کشور اقلیت های دیگری از قبیل ارامنه آپوستولیک و ژرمن‌های پروتستان زندگی می کنند.

همه دلایلی که باید به گرجستان سفر کنید

همه چیز درباره سفر به تفلیس

همه دلایلی که باید به گرجستان سفر کنید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما