گالیله

گالیله از اختر شناسانان بزرگ سده 17 میلادی می باشد. او در طول عمر خویش در عرصه ریاضیات و فیزیک هم خوش درخشید و توانست نظریه های علمی مهمی را ارائه دهد. گالیله در دوران پژوهش هایش مدام توسط کلیسا مورد توبیخ قرار میگرفت.کلیسا گالیله را نقطه مقابل ارسطو میدانست.

بیوگرافی گالیله 

گالیله در سده 16 - 17 میلادی در شهر پیزای ایتالیا در خانواده ای نسبتا پر جمعیت متولد شد. پدر وی موسیقی دان بزرگی بود. وی بر آن بود تا گالیله در عرصه پزشکی خوش بدرخشد، به همین خاطر او را برای ادامه ی تحصیل در این زمینه به دانشگاه پیزا فرستاد اما گالیله به دلیل علاقه به ریاضیات زمینه ی تحصیلی خود را تغییر داد و بعدها به عنوان مدرسی موفق در دانشگاه پیزا شروع به تدریس کرد. 

گالیله در سالهای بعدی  زندگی اش علاوه بر ریاضیات، هندسه و نجوم را هم در دانشگاه پادوا تدریس کرد و هم زمان با تدریس به پژوهش نیز می پرداخت. همین امر موجب شد تا پله های ترقی را در عرصه علم نجوم طی کند و اختراعات و تحقیقات بسیاری را در شناسنامه کاری اش ثبت بنماید. 

گالیله1

نظریه مهم  گالیله

مهم ترین نظریه گالیله که موجب شهرت وی شد، نظریه حرکت زمین به دور خورشید بود. ارائه ی این نظریه موجب شد تا کشیشان، گالیله را مرتد اعلام کنند. ایشان معتقد بودند که نظریه ی گالیله مخالف کتاب مقدس انجیل است.  بعد از گذشت حدود 6 سال از ارائه این نظریه، گالیله به دلیل اینکه مدام تحت فشار کلیسا و کشیشان قرار داشت و هم چنین به دلیل اینکه حق تدریس در دانشگاه را از وی گرفته بودند، تصمیم گرفت تا علی رغم میل باطنی اش نظریه ی خود را رد کند و اعلام کند که اشتباه کرده است.

دلیل مخالفت کلیسا با گالیله

شاید بتوان ارسطو را علت مشکلات گالیله دانست! ارسطو  و نظریه هایش کاملا مورد تائید کلیسا بودند و نظریه های گالیله که درست بر ضد نظریات او بود دلیل اصلی مخالفت کلیسا با گالیله به شمار می رفت. 

گالیله2


تحقیقات گالیله بر روی کره ی ماه

 
گالیله در زمینه ی نجوم خوش درخشید و توانست تلسکوپ را اختراع کند. او با تلسکوپی که متشکل از چند عدسی بود، توانست راه شیری را مشاهده کند و پی ببرد که کهکشان راه شیری مجموعه ای از ستاره های غیر قابل شمارش است. گالیله توانست با تلسکوپ خویش، سطح ماه را نظاره کند و دریابد که ماه هیچ نوری از خودش ندارد و درخشندگی آن کاملا وابسته به خورشید میباشد. 


زندگی گالیله در اواخر عمر

گالیله مدام توسط کلیسا توبیخ میشد اما هیچگاه دلسرد نشد. وی به طور مخفیانه به پژوهش های خویش ادامه میداد. متاسفانه گالیله در سال های پایانی زندگی اش به دلیل عدم توجه به نکات ایمنی هنگام رصد خورشید، بینایی اش را از دست داد، اما کماکان به همراه تیم تحقیقاتی اش به تحقیق  و پژوهش می پرداخت.
کلیسا از قرن 17 تا دهه های اولیه ی قرن هجده، سدی محکم در مقابل گالیله بود. سرانجام کلیسا در سال 1718 میلادی  اجازه چاپ آثار گالیله را صادر کرد اما این حکم کلیسا درست در زمانی بود که گالیله ( در سال 1642 میلادی) برای همیشه دیده از این جهان فرو بسته بود.

گالیله3

 اختراعات گالیله

گالیله در دوران زندگی خویش در عرصه های ریاضیات، هندسه، فیزیک و اختر شناسی خوش درخشید. او در سال های پژوهش خود توانست اختراعات مختلفی داشته باشد که بسیاری از آنها را به منظور تامین رفاه  خانواده خویش اختراع کرده بود. تعدادی از اختراعات مطرح گالیله به شرح زیر می باشند:

  • تلسکوپ 
  • دماسنج 
  • نقاله و پرگار نظامی 
  • ساعت پاندولی
  • پمپ گالیله
  • وزنه هیدرواستاتیک 


زندگی شخصی گالیله 

گالیله در دوران زندگی اش تنها با خانمی به نام مارینا گامبا مراوده داشت و از او صاحب فرزند شد. اگر چه گالیله هیچ گاه با مارینا به طور رسمی ازدواج نکرد اما تا پایان عمر به او متعهد ماند و  هم چنین سعی کرد تا پدری خوب برای فرزندانش باشد. 
 

اگر روزی زمین از چرخش بایستد چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر روزی زمین از چرخش بایستد چه اتفاقی رخ می دهد؟

ستاره شناسان موفق به ثبت نوری خیره کننده از ستاره ای در حال مرگ شدند

ستاره شناسان موفق به ثبت نوری خیره کننده از ستاره ای در حال مرگ شدند

عجیب‌ترین مکان‌هایی که ستاره شناسان در آنها به دنبال حیات بیگانه هستند

عجیب‌ترین مکان‌هایی که ستاره شناسان در آنها به دنبال حیات بیگانه هستند

زندگی دیوانه وار 10 دانشمند بزرگ تاریخ

زندگی دیوانه وار 10 دانشمند بزرگ تاریخ

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما