تناسب اندام

تناسب اندام موجب بالا رفتن حس رضایت در افراد می شود. استفاده از مواد غذایی کم کالری راه رسیدن به تناسب اندام را هموار تر خواهد کرد. غلات، سبزیجات و میوه ها به عنوان منبع غنی فیبر شناخته شده است که می توان در رسیدن به تناسب اندام از آنها بهره برد.

تناسب اندام، مشکل همه گیر!

امروزه  چاقی به یک معضل جهانی در سرتاسر دنیا مبدل شده است. شهرنشینی، زندگی مدرن و  کم تحرکی  را می توان از عوامل اصلی  چاقی دانست.

امروزه تعداد افرادی که به دنبال راهی برای رسیدن به تناسب اندام هستند، افزایش یافته است. پیروی از رژیم های غذایی مناسب وگنجاندن ورزش در برنامه روزانه ی خود از جمله اصلی ترین راه های رسیدن به تناسب اندام می باشند. 

امروزه زندگی ماشینی و پشت میز نشینی های طولانی مدت سبب گشته تا میزان سوخت و ساز بدن افت پیدا کند که همین امر موجب به هم خوردن تناسب اندام می شود. میزان کالری مازادی که در طول روز به بدن می رسد باید با تحرک و ورزش سوزانده شود، اما کمبود وقت در عصر تکنولوژی موجب گشته تا مردم در سراسر دنیا به دنبال راه های میانبر و آسان تری برای رسیدن به تناسب اندام باشند. 

کارشناسان تغذیه راه رسیدن به تناسب اندام را داشتن تغذیه ای مقوی و در عین حال کم کالری می دانند. محققان دانشگاه ماساچوست دریافتند که استفاده مداوم از نوعی از کربوهیدرات ها موجب افزایش وزن و به هم خوردگی تناسب اندام خواهد شد. استفاده از کربوهیدرات های تصفیه شده موجب بالا رفتن سریع قند خون در بدن می شود. همین امر، میزان قند ذخیره شده در ماهیچه ها را بالا برده و در صورت سوزانده نشدن، موجب اضافه وزن و تبدیل قند ذخیره شده به چربی خواهد شد. برای رسیدن به تناسب اندام می توان استفاده از مواد غذایی هم چون ماکارونی که حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده هست را کاهش داد و با سبزیجات و غلات که حاوی کربوهیدرات های مغذی برای بدن می باشند، جایگزین نمود. با داشتن تغذیه ای سالم می توانیم  تا اخر عمر از معضل چاقی در امان باشیم. اما امروزه غذاهای خوش رنگ و لعاب و فست فود ها دشمن اصلی تناسب اندام شده اند و باعث شده تا کمتر بتوانیم به اصول تغذیه ی سالم پایبند بمانیم. استفاده از میان وعده های سنگین و پرکالری سبب می شود تا حجم کالری رسیده به بدن افزایش یابد و در صورت پایین بودن سوخت و ساز بدن، تناسب اندام از بین برود. اگر به دنبال تناسب اندام هستید سعی کنید تا میان وعده های کوچک و سبک را در برنامه غذایی خود جای دهید. میان وعده ها از حس گرسنگی روزانه نجاتتان خواهند داد. سعی کنید از میوه ها به عنوان میان وعده های کوچک استفاده کنید تا ضمن تامین ویتامین های مورد نیاز بدن، همیشه تناسب اندام داشته باشید. 

تناسب اندام1


راه های کاذب و میانبر برای رسیدن به تناسب اندام 

 پیشرفت علم موجب شده تا امروزه در کلینیک های زیبایی راه های نوینی برای داشتن اندامی زیبا به متقاضیان پیشنهاد شود. اما قبل از پیروی از هر راه و شیوه ای باید تمامی نقاط مثبت و منفی آن را بررسی کنیم. شاید  در نگاه اول راه های مدرن امروزی، بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام باشند. اما نباید فراموش کرد که برخی از شیوه های امروزی موقت هستند. همیشه این را به خاطر داشته باشیم که کلید طلایی برای رسیدن به تناسب اندام فقط و فقط تغذیه ی سالم و ورزش می باشد.  
لیپو ساکشن، لیزر، لیپوماتیک و بای پس معده از شیوه های مدرن رسیدن به تناسب اندام  به شمار می روند که مدتی است طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش ها کوتاه ترین راه های پیشنهادی برای رسیدن به تناسب اندام هستند. اما شاید بتوان همین شیوه های امروزی را مضرترین روش های موجود برای رسیدن به تناسب اندام دانست. 
نوع عملکرد در لیپوساکشن و لیپوماتیک تقریبا مشابه می باشد، با این تفاوت که در لیپوساکشن میزان چربی اضافی که از بدن خارج میشود، بلا استفاده به حساب می آید و حتما باید دور ریخته شود. اما در روش جدید که لیپوماتیک نام دارد، چربی خارج شده را می توان به قسمت های دیگر بدن تزریق کرد. 
نکته ای که طرفداران این شیوه ها باید بدانند این است که: این روش ها راهی کاملا موقت و میانبر برای رسیدن به تناسب اندام هستند و با پرخوری و تغذیه ای ناسالم، چربی های تخلیه شده دوباره جایگزین خواهند شد. 
بای پس معده یکی دیگر از شیوه های امروزی رسیدن به تناسب اندام به شمار میرود. در مرحله اول بای پس معده حجم معده کم می شود تا اشتها کاهش پیدا کند و در مرحله دوم سعی می شود تا میزان کالری کمتری  جذب بدن شود. 
 


تاثیر طب سوزنی بر تناسب اندام 

تعدادی از مردم برای رسیدن به تناسب اندام به سراغ طب سوزنی میروند. طب سوزنی در اصل برای درمان و تسکین بخشیدن به امراض مختلف بدن استفاده می شود. شماری از مردم از این طب برای رسیدن به تناسب اندام استفاده می کنند. تعدادی ازکارشناسان تغذیه بر این باورند که طب سوزنی به تنهایی نمی تواند مشکل چاقی را برطرف سازد. اگر به دنبال تناسب اندام هستید همزمان با طب سوزنی  از کارشناسان تغذیه نیز کمک بگیرید. 
فعالیت نادرست دستگاه گوارش و ایجاد اختلال در هضم یکی از عوامل اضافه وزن می باشد. طب سوزنی با درمان مشکلاتی از این قبیل راه را برای رسیدن به تناسب اندام راحت تر می کند.
تناسب اندام2


تاثیر طب سنتی بر تناسب اندام 

طب سنتی برای رسیدن به تناسب اندام دستورالعمل دیگری را ارائه می دهد. در این طب قدیمی برای داشتن اندامی زیبا بیشتر از هرچیزی به استفاده از عرقیجات گیاهی، دمنوش ها، آب، سرکه و سبزیجات توصیه شده است . 
ترکیب آبلیمو و عسل یکی از ترکیبات معجره آسا برای کاهش وزن در طب سنتی به شمار می رود. این ترکیب ضمن تامین سلامتی بدن، راهی برای رسیدن به تناسب اندام نیز می باشد. این ترکیب مقوی  سوخت و ساز بدن را بالا برده و از چاقی جلوگیری می کند. ترکیب عسل و آبلیمو به دلیل خاصیت انرژی زایی از ضعف بدنی جلوگیری کرده و قوای بدنی را افزایش می دهد. 
استفاده از عرقیجات گیاهی مثل عرق شوید و عرق زیره به صورت روزانه موجب تناسب اندام شما در دراز مدت خواهد شد. این نوع عرقیجات ضمن دفع کردن چربی های زائد بدن، سوخت و ساز بدن را بالا برده و از چاقی  جلوگیری می کنند. 
دمنوش هایی هم چون: چای سبز، گزنه و باباآدم از دمنوش های چربی سوز در طب سنتی به شمار می آیند. تعداد دفعات مناسب برای  استفاده از  این دمنوش ها، روزانه 3 الی 4 لیوان می باشد.   
در طب سنتی هندی ها از فلل قرمز به عنوان چربی سوزی قوی نام برده شده است که برای تناسب اندام استفاده می شود. 

تناسب اندام3استفاده از سبزیجات، راز اصلی تناسب اندام 

سبزیجات دشمن اصلی بیماری های قلبی - عروقی، انواع سرطان ها، کلسترول و فشار خون و یک شاهراه برای رسیدن به تناسب اندام به حساب می آیند. استفاده از سبزیجات موجب می شود تا همیشه احساس شادابی و تندرستی را با خود به همراه داشته باشید. سبزیجات منبعی سرشار از فیبر به حساب می آیند. استفاده از سبزی ها و میوه ها از تجمع چربی های کاذب در بدن جلوگیری می کند و موجب تناسب اندام خواهند شد. قبل از وعده های غذایی خود یک بشقاب سالاد کاهو یا سبزیجات میل کنید. این کار علاوه بر اینکه برای سلامت شما مفید است موجب می شود تا حس سیری زودتر به سراغتان آید.
آب کرفس، آب کیوی، نعناع، شوید، ترکیب کدو با ماست از جمله چربی سوزهای قوی گیاهی به شمار می آیند.

تناسب اندام4
 


تناسب اندام با ورزش

با ورزش کردن اندامی سالم و زیبا داشته باشید. یکی از عوامل اصلی داشتن اندامی زیبا، ورزش است. ورزش های هوازی راهی موثر برای رسیدن به تناسب اندام می باشند.اگر روزانه وقت آزاد دارید حتما در یکی از باشگاه های بدن سازی، ایروبیک و یا رقص نزدیک به محل سکونت خود ثبت نام کنید. اگر هم دچار محدودیت زمانی هستید می توانید روزانه چندین حرکت موثر را در خانه انجام دهید.
در ادامه ی مطلب فعالیت هایی که موجب میشود تا به تناسب اندام برسید را خدمتتان ارائه خواهیم داد.

  • پیاده روی
  • دویدن
  • دوچرخه سواری
  • طناب زدن
  • دراز و نشست
  • حرکت شنای کلاسیک
  • حرکات کششی و خم شدن از پهلو
  • رقص

تناسب اندام5


 نوشیدن آب را فراموش نکنید

دانشمندان دریافتند، آب یکی از ارکان اساسی برای داشتن بدنی سالم می باشد. بدن ما به طور معمول  به 7 الی 8 لیوان آب در طول روز نیازمند است. تامین رطوبت مطلوب بدن امری ضروری برای دفع سموم و عملکرد صحیح اندام ها می باشد. هر روزه میزان زیادی از آب بدن به دلیل تعریق و اجابت مزاج تحلیل می رود که با انجام ورزش های هوازی، میزان حجم آب از دست رفته دو چندان خواهد شد. نوشیدن آب کافی در حین ورزش میزان آب از دست رفته را به بدن باز می گرداند.
سعی کنید به هنگامی که حس گرسنگی یا تلخی دهان به سراغتان آمد، حتما مقداری آب بنوشید. این امر، حس  گرسنگی را تا حدودی خنثی می کند و موجب می شود تا میزان کالری خیلی کمتری به بدن برسد.

تناسب اندام6


اهمیت تناسب اندام

هیچ چیز مانند داشتن بدنی سالم و زیبا حس رضایت از خود را در وجود انسان زنده نمی کند. تناسب اندام موجب بالا رفتن اعتماد به نفس می شود. با داشتن بدنی سالم حس سرزندگی در وجود آدمی طنین انداز خواهد شد. پس اگر به خودتان علاقمند هستید تغذیه سالم و ورزش را فراموش نکنید!
تناسب اندام7

راه های سوزاندن کالری طی یک روز

راه های سوزاندن کالری طی یک روز

ورزش هایی مناسب 40 ساله ها!

ورزش هایی مناسب 40 ساله ها!

روش ها و ترفندهای مفید برای کاهش و کنترل اشتها

روش ها و ترفندهای مفید برای کاهش و کنترل اشتها

6 دلیل برای آنکه شما متناسب نیستید

6 دلیل برای آنکه شما متناسب نیستید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما