چاقی و روش های درمان آن

چاقی و اضافه وزن این روزها به یکی از معضلات و مشکلات اساسی تبدیل شده است. به طوری که براساس نظر متخصصین چاقی به عنوان مادر بسیاری از بیماری های خطرناک شناخته شده است. ابتلا به چربی خون بالا، افزایش فشار خون، ابتلا به دیابت، بیماری ها قلبی و .... ریشه در چاقی و اضافه وزن دارد.

داشتن اندام زیبا و کاهش وزن، خواسته بسیاری از بیمارانی است که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند. چاقی در همه افراد به یک شکل نیست. این بیماری به دو صورت بروز می کند که عبارت است از:

چاقی موضعی: در این نوع چاقی، فرد به طور کلی چاق محسوب نمی شود و تنها برخی از قسمت های بدن چاق تر می شوند. این نوع چاقی بیشتر در قسمت شکم، پهلوها و باسن دیده می شود. به طوری که ممکن است سایر اندام های بدن طبیعی و نرمال باشند اما ناحیه شکم یا باسن به طور غیرطبیعی چاق شده باشند.

چاقی مفرط: در این نوع چاقی اندام های بدن به طور کلی چاق می شود. افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، تمامی قسمت های اندام آنها به طور غیرطبیعی چاق شده است. کاهش وزن و لاغری در افراد مبتلا به چاقی مفرط، سخت تر از افراد مبتلا به چاقی موضعی می باشد.

چاقی-درمان چاقی-اضافه وزن-درمان اضافه وزن

علل ابتلا به چاقی

از جمله دلایل ابتلا به چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عوامل وراثتی و ژنتیکی: طبق آمار گرفته شده، حدود 30 درصد از از افراد چاق، در اثر عوامل ارثی به این بیماری مبتلا شده اند.
 2. عوامل هورمونی: دو هورمون اصلی که تاثیر زیادی بر وزن بدن دارند عبارتند از: هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید، و هورمون های جنسی. اگر غده تیروئید کم کار شود، میزان هورمون تولید شده آن کاهش می یابد. در این صورت فرد به بیماری چاقی مبتلا می شود. همچنین با برداشتن تخمدانها، ترشحات هورمون های استروژن و پروژسترون نیز تغییر می کند که موجب افزایش وزن بدن و چاقی می شود.
 3. مصرف دارو: برخی از داروها به شدت بر افزایش وزن تاثیر دارند. بانوانی که از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند، در معرض خطر ابتلا به بیماری چاقی هستند. همچنین مصرف داروهای ضدافسردگی و داروهای اعصاب و آرامبخش نیز از دیگر دلایل ابتلا به چاقی می باشند.
 4. پرخوری و مصرف غذا: افرادی که بدون توجه به نیاز بدن، غذا میل می کنند، در معرض چاقی هستند. هر فرد باید متناسب با نیاز خود غذا مصرف کند. زمانی که احساس گرسنگی دارید، غذایی که مصرف می کنید به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل می شود. اما اگر احساس گرسنگی نداشته باشید و غذا میل کنید، این غذا به چربی های اضافه تبدیل می شود. همچنین لقمه هایی که بعد از سیر شدن میل می شود، به چربی های اضافه و چاقی تبدیل خواهد شد.
 5. مصرف بیش از حد غذا: مصرف بیش از حد غذا و عادات بد غذایی به عنوان دو عامل مجزا در ابتلا به چاقی شناخته شده اند. مصرف بیش از حد غذاهای چرب و شیرین یک دلیل مهم در افزایش وزن و چاقی می باشد. در واقع غذاهای چرب بیشتر از سایر غذاها، خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهند.
 6. نداشتن تحرک: عدم فعالیت بدنی و نداشتن تحرک را می توان عامل مهم دیگری در ابتلا به بیماری چاقی دانست. تمام غذایی که مصرف می شود، باید به انرژی تبدیل شود. حال تصویر کنید هیچ تحرکی ندارید، بنابراین غذایی را که میل کرده اید، به جای تبدیل شدن به انرژی مورد نیاز بدن، به چربی های اضافه تبدیل می شود. اگر این روند ادامه پیدا کند، پس از مدتی به فردی چاق تبدیل خواهید شد.

   

 روش های لاغری-راه های لاغری-ورزش-رژیم غذایی

درمان چاقی و اضافه وزن

با توجه به اینکه چاقی یک بیماری محسوب می شود و از سوی دیگر خطر ابتلا به سایر بیماری ها را  نیز افزایش می دهد، درمان آن ضروری می باشد. برای درمان این معضل روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم.


درمان چاقی با ورزش

اولین راه حل برای درمان تمامی امراض و بیماری ها، روشی است که کمترین خطر و عارضه را به دنبال داشته باشد. بنابراین برای درمان چاقی، ابتدا باید به سراغ روش های طبیعی رفت. ورزش به عنوان موثرترین روش درمان چاقی شناخته شده است. اگر چه این روش سخت و دشوار است و به اراده و پشتکار زیادی نیاز دارد. البته باید توجه داشت که ورزش و انجام فعالیت های سنگین باید زیر نظر مربیان متخصص انجام شود. چرا که ممکن است بدن در اثر برخی فعالیت های سنگین آسیب جدی ببیند.


درمان چاقی و رژیم غذایی

یکی از متداولترین راه های کاهش وزن، رژیم غذایی مناسب است. البته همه رژیم های غذایی نمی توانند به نتیجه دلخواه برسند و گاهی جز بیماری و سوء تغذیه چیز دیگری را به دنبال ندارند. برای مثال افرادی که برای درمان چاقی خود از روش رژیم تک خوری استفاده و یکی از وعده های غذایی خود را حذف می کنند، به یک مشکل دیگر مبتلا می شوند. به عنوان مثال حذف وعده صبحانه موجب کاهش قند خون و کاهش کارایی و انرژی روزانه می شود. در برخی موارد نیز حذف صبحانه به پرخاشگری منجر می شود.

رژیم غذایی باید تحت نظر متخصصان و پزشکان تغذیه انجام شود. کارشناسان تغذیه با توجه به وزن، قد و میزان چاقی بیماران، یک برنامه غذایی مناسب را تنظیم می کنند. بیمار با رعایت این برنامه غذایی در دراز مدت، اضافه وزن خود را از بین می برد و به وزن ایده آل دست پیدا می کند. حال تصور کنید بیمار به طور خودسرانه اقدام به حذف برخی غذاها از برنامه غذایی روزانه خود کند. این کار ممکن است  بدن شخص را دچار کمبودهای اساسی کند. برای مثال حذف گوشت از برنامه غذایی موجب کم خونی شدید و ریزش مو می شود. بنابراین رعایت اصول رژیم غذایی یک نکته مهم در درمان چاقی می باشد که متاسفانه بسیاری توجهی به آن ندارند.
رژیم غذایی برای درمان چاقی باید شامل موارد زیر باشد:

 1. تمامی مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن را تامین کند.
 2.  نباید بیمار احساس گرسنگی و ضعف شدید داشته باشد.
 3.  توجه به سن، جنس، میزان فعالیت فرد برای تنظیم برنامه غذایی اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال، رژیم غذایی برای افرادی که سنین رشد هستند، با افراد بزرگسال متفاوت است.
 4. رژیم غذایی نباید عارضه و مشکلات دیگری از قبیل افسردگی، چروک شدن پوست، ریزش مو، پوکی استخوان و ... را به دنبال داشته باشد.
   

کاهش وزن-لاغری-تناسب وزن

درمان دارویی و پزشکی چاقی

از دیگر روش های کاهش وزن، می توان به درمان های دارویی و پزشکی اشاره کرد. این روش ها می توانند چربی های اضافه بدن را از بین ببرند. از جمله داروهایی که به درمان چاقی کمک می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داروهای ادرار آور: این نوع داروها می توانند حجم زیادی از آب را از بدن خارج کنند. با توجه به اینکه دو سوم وزن بدن از آب تشکیل شده است، با دفع مقدار زیادی آب، وزن بدن کمتر می شود. با مصرف داروهای ادرارآور، در یک ساعت، 21 لیتر آب بدن از طریق ادرار دفع می شود. این داروها هیچ تاثیری در کاهش چربی های اضافه بدن ندارند.با توجه به اینکه علت چاقی وجود چربی های اضافه است، بنابراین تاثیر زیادی بر کاهش طبیعی وزن ندارد و تنها آب بدن را کم می کنند. مصرف این داروها مشکلات و عوارض زیادی را به دنبال دارند.
 2. داروهای ضد اشتها: داروهای ضداشتها موجب کاهش میل به غذا خوردن می شود. در نتیجه در دراز مدت وزن کاهش پیدا می کند. یکی از مزایای این روش، کاهش اشتها و میل به غذا می باشد. در واقع هیچ وعده غذایی حذف نمی شود. بلکه میزان مصرف غذا کمتر می شود. اما تاثیر این داروها تا زمانی است که مصرف شوند. در صورتی که مصرف داروها قطع شود، اشتها به حالت قبل باز می گردد و در نتیجه احتمال چاقی مجدد وجود دارد. یکی دیگر از معایب این روش، ابتلا به سوء تغذیه و مشکلات دیگری از قبیل افسردگی، ضعف جسمانی و ریزش مو می باشد. به همین دلیل استفاده از داروهای ضداشتها، روش مناسبی برای درمان چاقی نیست.
 3. پودرهای مکمل غذایی: یک روش دیگر برای درمان چاقی، استفاده از پودرهای مکمل غذایی است. این پودرها حاوی فیبر و انواع مواد غذایی هستند که جایگزین مواد مغذی مورد نیاز بدن می شوند. این روش نیز عوارض و مشکلات زیادی را به دنبال دارد. به همین دلیل یک روش دائمی برای درمان چاقی نیست. از سوی دیگر پودرهای مکمل چاقی گران قیمت هستند که درمان چاقی با این روش مقرون به صرفه نیست.
 4. مصرف داروهایی از قبیل زنیکال: داروی زنیکال، مانع از جذب مواد قندی و چربی در بدن می شود. اما از آنجا که غذاهای ایرانی اغلب چرب و حاوی قند هستند، این داروها نمی توانند به طور مداوم استفاده شوند. زیرا به بدن آسیب جدی وارد می کنند.
 5. استفاده از محلول های لاغری: محلول های لاغری، ژل، کرم و یا صابون هایی که برای درمان چاقی در بازار موجود است، باعث تعریق بدن می شوند. در نتیجه چربی های اضافه از طریق تعریق از بدن خارج می شود. اما میزان چربی هایی که دفع می شود در مقایسه با وزن اضافه بدن، ناچیز است. بنابراین برای افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، روش مناسبی نیست.

رژیم های لاغری-رژیم های غذایی-ورزش و کاهش وزن

سونا و درمان چاقی

در سونا گرمای زیادی وجود دارد که این گرما موجب افزایش دمای بدن و تعریق می شود. اما از آنجا که سونا نیز همچون استفاده از داروهای ادرارآور، تنها آب بدن را کم می کند و چربی های اضافه به میزان ناچیزی به صورت تعریق از بدن دفع می شود، تاثیر زیادی در درمان دائمی چاقی ندارد. همچنین ممکن است پس از خارج شدن از سونا، فرد دچار تشنگی شدید می شود که با نوشیدن آب، وزن بدن مجدد به حالت قبل باز می گردد.


استفاده از شکم بندهای لاغری

شکم بندهای لاغری باعث افزایش حرارت بدن می شوند. در نتیجه تعریق بدن نیز افزایش می یابد و آب بین سلولی و آب چربی شکم و اطراف آن از دست می رود. اما چربی های اضافه بدن همچنان باقی می مانند. پس از مدت کوتاهی وزن بدن همچنان به حالت قبل باز می گردد.

استفاده از روش طب سوزنی

روش طب سوزنی در چین کاربرد دارد که در آن، سوزن های بسیار باریک در نقاط مختلف بدن قرار داده می شود. این کار اشتها را تا حد زیادی کاهش می دهد. اما درمان قطعی برای چاقی نیست. زیرا با برداشتن سوزن ها، اشتها به حالت قبل باز می گردد.

استفاده از روش های جراحی و درمان چاقی

این روزها جراحی های مختلف به عنوان جدیدترین روش درمان چاقی رایج شده است. این روش ها می توانند در کمترین زمان ممکن، میزان قابل توجهی از چربی های اضافه بدن را از بین ببرند. اما از آنجا که عوارض و مشکلات دیگری را به دنبال دارند، به عنوان روش دائمی و قطعی برای درمان چاقی نیستند. از جمله این روش ها می توان به لیپوماتیک، کرایولیپولیزر، جراحی چاقی و ... اشاره کرد. احتمال ابتلا به آمبولی و بسته شدن عروق خونی یکی از شایع ترین عوارض استفاده از روش های جراحی برای درمان چاقی می باشد. ضمن اینکه این روش ها چاقی را برای مدت کوتاهی درمان می کنند و اگر بیمار رژیم غذایی مناسبی را در پیش نگیرد، چربی های اضافه بدن مجدد باز می گردند.

12 اشتباهی که چاق تان میکند

12 اشتباهی که چاق تان میکند

چاقی کودکان را شوخی نگیرید

چاقی کودکان را شوخی نگیرید

ارتباط بیماری پوستی با چاقی و دیابت

ارتباط بیماری پوستی با چاقی و دیابت

چاقی هم می تواند مسری باشد!

چاقی هم می تواند مسری باشد!

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما