کلیه

کلیه ها اعضای لوبیا شکل و قرمز رنگ بدن هستند که در دو طرف بدن و زیر دنده ها، یعنی در ناحیه پهلوها قرار گرفته اند. کلیه ها خون را تصفیه و عناصر زاید بدن را دفع می کنند. به علاوه کلیه ها به کنترل فشار خون کمک می کنند. هورمون لازم برای محرک خون سازی و ویتامین دی نیز توسط کلیه ها ساخته می شود.

ممکن است به علتهای مختلف کلیه ها درد بگیرند و فرد را کلافه کنند. در برخی موارد نیز بیماری کلیه بدون علائم و نشانه است. به طوری که فرد سالها با بیماری کلیه زندگی می کند بدون اینکه متوجه شود.

علل ابتلا به بیماری های کلیه

شایع ترین بیماری های کلیوی را می توان در دو مورد خلاصه کرد: عفونت  و سنگ کلیه.

عفونت کلیه

 عفونت به دلیل انتقال باکتری ها از مثانه و یا برگشت ادرار به کلیه ها ایجاد می شود. در اصطلاح پزشکی به عفونت کلیه «پیلونفریت» گفته می شود. عفونت عموما با علایمی همچون فوریت ادرار، تب، لرز شدید، کم اشتهایی، حالت تهوع و گاهی استفراغ، ضعف و بی حالی، درد در بالای کمر و وجود خون در ادرار همراه است.

سنگ کلیه

 سنگ کلیه دانه های ریزی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند و با حرکت به سمت مثانه درد شدیدی را ایجاد می کنند. معمولا اندازه سنگ کلیه متغیر است و در همه افراد به یک اندازه نیست. بعد از دفع سنگ کلیه، درد آن متوقف می شود. درد  ناشی از سنگ کلیه عموما با علایمی چون دردهای شدید پیچشی و متناوب، تهوع و وجود خون در ادرار همراه است.
دلایل ابتلا به سنگ کلیه عبارتند از: عوامل ارثی، بالارفتن سن، عدم نوشیدن آب کافی، چاقی، وجود برخی بیماری های گوارشی در فرد، خوردن غذاهایی با سدیم، قند و پرو تئین بالا.

سنگ های کلیوی- عفونت های کلیوی- بیماری کلیه

کلیه-عفونت کلیه-سنگ کلیه


مراقبت از کلیه ها

در صورت بروز کلیه درد و علایم آن که در بالا ذکر شد، بلافاصله باید به پزشک مربوطه مراجعه کرد. بیماری های کلیوی با انجام آزمایشهای مختلفی از ادرار و خون مشخص می شود. روش درمان بیماریهای کلیه با توجه به نوع بیماری تعیین می شود. اگر بیماری کلیه خفیف باشد، با طب سنتی و داروهای گیاهی به راحتی قابل درمان است. اما در مواردی که بیماری کلیه حاد باشد، تنها راه درمان، روش های پزشکی می باشد. برای مراقبت از  کلیه ها می توان از روش های سنتی استفاده کرد.

 1. نوشیدن آب فراوان: نوشیدن آب به مقدار زیاد نه تنها خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد، بلکه باعث دفع سنگ  هم می شود. نوشیدن آب حتی می تواند درد ناشی از عفونت را نیز تسکین دهد.
 2. آب لیمو ترش: لیمو ترش حاوی مقدار زیادی اسید استیک است که می تواند سنگ های کلیه را در خود حل کند و کلیه درد را به راحتی تسکین دهد. یک نکته که بسیاری به آن بی توجه هستند، نوع آبلیمو می باشد. آبلیموهای طبیعی تاثیر درمانی دارند. در حالی که آبلیموهای صنعتی فاقد تاثیر درمانی می باشند.
 3. چای قاصدک: گیاه قاصدک جریان خون  و میزان ادرار را افزایش می دهد. در نتیجه گردش خون در کلیه و افزایش میزان ادرار، به راحتی  سنگ های کلیوی دفع می شوند.
 4. چای تخم هندوانه: تخم آسیاب شده هندوانه را می توان مانند چای دم کرد و روزی دو تا سه بار نوشید تا به خوبی کلیه ها را تحریک و آنها را پرکار کند.
 5. تخم کرفس: کرفس یک گیاه ادرار آور است که به خوبی دردهای  کلیوی را تسکین می دهد و همچنین برای درمان عفونت این قسمت از بدن نیز مفید است.
 6. خربزه: مصرف خربزه به افرادی که به کلیه درد مبتلا هستند، کمک می کند تا درد کمتری را احساس کند. این میوه عملکرد سیستم کلیوی و ادراری را بهبود می بخشد. اگر خربزه با پوست خورده شود، به دفع سنگ کلیه کمک می کند.
 7. برگ توت فرنگی: دمنوش برگ توت فرنگی به دفع سنگ های کلیوی کمک می کند و می تواند درد  کلیه ها را نیز آرام کند.

پیشگیری از بیماری های کلیه

 1. در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب و کاهش مصرف نمک و چربی
 2. مصرف زیاد آب و مایعات در طول روز
 3. رعایت بهداشت برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای کلیه
 4. اندازه گیری مداوم قند خون و فشار خون
 5. مراجعه به پزشک جهت درمان سنگها و عفونتها در اسرع وقت
نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

5 پیشنهاد برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

5 پیشنهاد برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

کلیه های خود را دریابید

کلیه های خود را دریابید

سنگ کلیه

سنگ کلیه

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما