گودی کمر و درمان آن

گودی کمر یا افزایش فرو رفتگی ستون مهره های کمر، در اصطلاح پزشکی «لوردوز» نامیده می شود. افرادی که به گودی کمر مبتلا هستند، شکم آنها رو به جلو می آید و باسن برآمدگی پیدا می کند. همچنین در این افراد، ستون فقرات در ناحیه گردن، سینه و کمر دارای قوس و ناهنجاری غیر طبیعی می شود. در همه افراد گودی کمر تا حد خفیفی دیده می شود.

گودی کمر یکی از مشکلات جسمی می باشد که براحتی قابل تشخیص است. این عارضه موجب بد فرم شدن اندام می شود. عوامل زیادی در ابتلا به گودی کمر دخیل هستند که مهمترین آنها، ضعیف بودن عضلات شکم و کمر می باشد. همچنین افرادی که تحرک جسمی ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. به طور کلی علل ابتلا به گودی کمر عبارتند از:

 1. افزایش وزن در ناحیه شکم
 2. پوشیدن کفش های پاشنه بلند و نامناسب
 3. بیماری های ارثی که پس از کامل شدن رشد و شکل گیری استخوانها بروز پیدا می کنند.
 4. قوز کمر 
 5. بیماری پوکی استخوان
 6. دررفتگی و جابجایی مهره های ستون فقرات
 7. چرخش و اختلال در لگن

عوارض گودی کمر

در صورتی که گودی کمر بیش از اندازه باشد، به خودی خود یک عارضه است که نه تنها بر ظاهر فرد تاثیر نامطلوب می گذارد، بلکه موجب درد در ناحیه کمر نیز می شود. همچنین عوارض دیگری را نیز در پی دارد که عبارتند از:

 1. کاهش قدرت بدن؛ افراد مبتلا به گودی کمر، برای بلند کردن اجسام، از تمامی قسمت لگن استفاده نمی کنند و تنها قسمت تحتانی کمر برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. سیاتیک
 3. سر دردهای ناشی از نشستن نادرست
 4. خستگی زودرس
 5. قوز پشت
 6. درد زانوها و پنجه پا و فشار آمدن به ناحیه لگن
 7. کش آمدن رباط ستون مهره ها
 8. تعادل نداشتن از لحاظ عضلانی
 9. اسپاسم عضلانی

گودی کمر-قوس کمر-تشخیص گودی کمر

تشخیص گودی کمر

گودی کمر را به راحتی می توان با نگاه به ظاهر فرد تشخیص داد. اما روش های پزشکی هم برای انجام این کار وجود دارند. به این معنا که بیمار با مراجعه به پزشک، تحت معاینه قرار می گیرد. گرفتن عکس از ناحیه کمر، انجام آزمایش خون و گرفتن ام آر آی از جمله روش های پزشکی برای تشخیص گودی کمر می باشد.

درمان گودی کمر

برای درمان گودی کمر باید ابتدا علت آن تشخیص داده شود. سپس پزشک می تواند با توجه به علت ابتلا به این عارضه، روش درمان را مشخص کند. اما به طور کلی، تقویت عضلات شکم و باسن و کمر می تواند در کاهش و کنترل آن مؤثر باشد. همچنین اصلاح نشستن و انجام مجموعه ای از ورزشها و تمرینات بدنی در رفع گودی کمر تاثیر گذار هستند.

تمرینات بدنی برای درمان گودی کمر

 1. دراز و نشست: دراز و نشست در حالت های مختلفی صورت می گیرد و باعث تقویت عضلات شکم و کمر می شود.
 2. درست راه رفتن: فرو بردن شکم هنگام راه رفتن، به رفع گودی کمر کمک می کند.
 3. حرکت گهواره: برای انجام این حرکت فرد بر روی زمین می خوابد و سپس پاهایش را جمع می کند و در همین حالت، پاها را با دست ها می گیرد و به سمت بالا حرکت می کند. این حرکت باید در طی روز به مدت نیم ساعت انجام شود.
 4. حرکت انعطاف پذیری: فرد روی زمین می نشیند و پاها را صاف می کشد و در این حالت سعی می کند با دستها، مچ پاها را بگیرد. این حرکت باید در طی روز چندین مرتبه انجام شود.
 5. انقباض شکم: انجام حرکاتی که در آنها شکم منقبض می شود، در رفع گودی کمر بسیار مؤثر هستند. برای مثال فرد چهار دست و پا نشسته، با سر و کمر خم می شود. سپس شکم خود را به داخل فرو می برد و به حالت قبل باز می گردد. 
 6. حرکات باسن: انجام تمریناتی که بر روی عضلات باسن فشار وارد می کنند، در رفع گودی کمر مؤثر هستند. برای مثال فرد بر روی زمین دراز کشیده و کف پاها را بر روی زمین قرار داده است. سپس باسن خود را از زمین بلند می کند و چند لحظه به همین حالت می ماند.
 7.  حرکات کششی: تمریناتی که موجب کشش تحتانی کمر می شود، در رفع گودی کمر تاثیر زیادی دارند. برای مثال فرد می تواند بر روی زمین بنشیند و سپس زانوی راست خود را تا نزدیک قفسه سینه جمع کند و پای چپ خود را به صورت صاف روی زمین قرار دهد. در این حالت فرد باید بالاتنه خود را به سمت راست متمایل کند و از روی شانه چپ روبرو را نگاه کند. 10 ثانیه باید در همین حالت ماند و سپس حالت پاها را تغییر داد. حرکت بعدی باید بر روی قسمت دیگر بدن انجام شود.
 8. شنا: انجام ورزش شنا باعث تقویت عضلات شکم و کمر می شود و در نتیجه گودی کمر را رفع می کند. 
 9. ورزش های ویلیامز: انجام ورزش های ویلیامز نیز می تواند به بهبود گودی کمر کمک کند. انجام این ورزش موجب تقویت عضلات شکم، باسن و رفع کم شدن گودی کمر می شوند. 

تشخیص قوس کمر-درمان گودی کمر-درمان قوس کمر

نشستن صحیح

صحیح نشستن موجب حفظ حالت طبیعی ستون فقرات می شود. در این صورت تمام عضلات کار خود را به درستی انجام می دهند و فرد در ناحیه گردن و کتف احساس سوزش نمی کند. نشستن صحیح، به این صورت است که پاها باید روی زمین قرار بگیرند و کتف به صندلی بچسبد. در این شرایط نباید به هیچ وجه به جلو خم شد و یا بدن را در حالت کمتر از نود درجه قرار داد. نشستن به صورت نیمه هلال بر روی صندلی و پاها را به زیر صندلی بردن، به شدت به ستون فقرات آسیب می رساند. همچنین زمانی که در محل کار بر روی صندلی نشسته اید، باید یک پا را روی زمین قرار داد و محل قرار گیری پای دیگر باید کمی ارتفاع داشته باشد. مثلا آن را باید بر روی یک پله یا چهار پایه گذاشت. 

صحیح نشستن را باید در کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم تا در آینده دچار مشکلات کمر درد از جمله گودی کمر نشوند. 


خوابیدن صحیح

هنگام خوابیدن باید بالشی را زیر زانو ها قرار داد و در حالت دمر خوابیدن، می توان یک بالش را در زیر  شکم قرار داد. 


کمربند طبی

 استفاده از کمربندهای طبی نیز از دیگر روشهای درمان گودی کمر می باشد که باید توسط پزشک تجویز شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست تمرینات مختلف ورزشی از جمله نحوه نشستن صحیح را به فرد مبتلا به عارضه گودی کمر آموزش می دهد. همچنین با استفاده از روش های درمانی چون لیزر سرد و استفاده از امواج فرا صوت، گودی کمر بیمار را درمان می کند.


کفش های طبی

پوشیدن کفش های طبی و مناسب روشی ساده و آسان برای مهار گودی کمر می باشد.

کمر درد-درمان قوس کمر-پیشگیری از گودی کمر

گودی کمر در خانم ها

 1. از آنجایی که عضلات شکم خانم ها ضعیف تر است، ستون فقرات آنها در معرض ابتلا به ناهنجاری های بیشتری قرار دارد. به همین دلیل گودی کمر در زنان نسبت به مردان بیشتر دیده می شود.
 2.  بلوغ و رشد ناگهانی در زنان سریعتر از مردان صورت می گیرد. همچنین هورمونهای زنانه که باعث شل شدن مفاصل می شوند، در بدن زنان بیشتر از مردان وجود دارند. تمامی این مسائل موجب می شود تا زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به گودی کمر باشند.
 3. پوشیدن کفش های پاشنه بلند بدون لژ، ابتلا به عارضه گودی کمر را در زنان دو چندان کرده است. 
 4.  بارداری نیز از دیگر عوامل افزایش گودی کمر در زنان است. چرا که در دوران بارداری، شکم وزن سنگینی را تحمل می کند. در نتیجه فشار زیادی به کمر وارد می شود.
 5. در برخی موارد پس از وضع حمل، گودی کمر در زنان بیشتر مشاهده می شود. زیرا زایمان باعث کشیده شدن عضلات شکم و در نتیجه ابتلا به گودی کمر می شود. 
 6. طریقه نادرست نشستن در هنگام شیردهی، نیز این مشکل را در زنان دو برابر می کند. 
شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی

شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی

راه‌های پیشگیری از دیسک کمر در کارمندان

راه‌های پیشگیری از دیسک کمر در کارمندان

کمردرد های شدید در دوران بارداری ، علل و درمان

کمردرد های شدید در دوران بارداری ، علل و درمان

درهنگام کار شانه ‏ها را خم نکنید

درهنگام کار شانه ‏ها را خم نکنید

فهرست

تازه ها

عضویت

تماس با ما